Saturday, 18 July 2015
16 May 2021
بررسی نگاه روان‌شناختی جامعه ایرانی

«احساس ایرانی‌ها نسبت به پلیس»

2013 June 11

 

شهروز فرهمند /رادیو کوچه

در صورتی‌که مقاله‌های قبلی را مطالعه نکرده‌اید، می‌توانید از این‌جا آغاز کنید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

سوال این مقاله: با دیدن پلیس چه احساسی به شما دست می‌دهد؟

جمعیت مورد آزمایش: ۵۶٧٨٩ نفر

رای

%

با دیدن پلیس چه احساسی به شما دست می‌دهد؟

سوال

١٧٨١٩

٣١.٣٨

ناامنی

پاسخ ١

١٢۴١١

٢١.٨۵

نفرت

پاسخ ٢

۶٢۵٢

١١.٠١

بستگی به موقعیت و محل متفاوت است

پاسخ ٣

۶١٨١

١٠.٨٨

ترس

پاسخ ۴

۴٣۵٨

٧.۶٧

سایر

پاسخ ۵

٣٣٩٨

۵.٩٨

گیر دادن

پاسخ ۶

١٨١٣

٣.١٩

تاسف

پاسخ ٧

١۶٧٩

٢.٩۶

حس خاصی نیست

پاسخ ٨

١١٧٢

٢.٠۶

انزجار

پاسخ ٩

٩٣٩

١.۶۵

هیچ

پاسخ ١٠

٧۶٧

١.٣۵

امنیت

پاسخ ١١

۵۶٧٨٩

١٠٠.٠٠

در تمامی کشورهای دنیا، اولین وظیفه پلیس فراهم کردن امنیت و آسایش شهروندان است و بالطبع شهروندان نیز با دیدن پلیس باید احساس امنیت و آرامش داشته باشند. یکی دیگر از وظایف پلیس در عین جدیت در انجام وظیفه، احترام به شهروندان و نیز ایجاد اعتماد در بین آن‌ها و نیروی پلیس است تا هر زمان که مشکلی برای شهروندی پیش آمد اولین و کارآمدترین گزینه برای مراجعه باشد، چرا که وظیفه حفظ امنیت و آسایش مردم را بر عهده دارند. اما…

بر خلاف تمام این تعاریف ساده و بدیهی، «ناامنی» با بیش از ٣١% آرا در رتبه اول این نظر سنجی قرار گرفته است، یعنی حدود ثلث جامعه با دیدن پلیس ایران احساس ناامنی می‌کنند. این ناامنی جوانب مختلفی دارد. نظیر برخورد تند و بی‌ادبانه، محکوم شدن به خطاهای نکرده مثل خطا در رانندگی، نوشیدن مشروب و …، پرداخت پول برای رهایی از شر پلیس! و موارد دیگر. بنابراین تا اینجا پلیس ایران در انجام اولین وظیفه خود، یعنی ایجاد امنیت، به قطع ناموفق بوده است.

در این بین، رتبه دوم به «نفرت» رسیده است. بیش از ٢١% مردم ایران با دیدن پلیس احساس نفرت می‌‌کنند. همان‌طور که در تعاریف مطرح شد، در کنار ایجاد امنیت، برقراری اعتماد و احترام نیز از وظایف پلیس است اما متاسفانه پلیس ایران در این زمینه هم به هیچ عنوان موفق نبوده و همان‌طور که آمار نشان می دهد بیش از نیمی از این جمعیت، با دیدن پلیس دچار حس ناخوشایند نفرت و ناامنی می‌شوند!

20130611-Kooche-Shahrooz1

اگر موارد منفی پاسخ ها را جمع جبری کنیم (ناامنی+نفرت+ترس+گیردادن+تاسف+انزجار) به درصد بسیار تاسف بار ٧۵% می‌رسیم. یعنی بیش از سه چهارم مردم ایران احساسی مخالف با اصل بنیادین پلیس و وظیفه ایشان دارند و تنها دلیل موجه برای این آمار، عدم به کارگیری صحیح سیاست اداره یک جامعه رو به رشد است و این عدول به هیچ عنوان ناشی از بی‌کفایتی و یا عدم توان کافی در مدیریت نیست، چون هدف رساندن آرامش به جامعه نیست و بل‌که برعکس، برقراری رعب و وحشت سرلوحه بوده و در این مهم بسیار مقتدرانه موفق شده‌اند. این آمار نشان می‌دهد که هدفی را که دولت و در ادامه پلیس ایران داشته، ایجاد حس ترس و نفرت در مردم و در پی آن نگرانی از برخوردهای احتمالی و ضررهای مالی و جانی است که این خود باعث بوجود آمدن نوعی آرامش در جامعه خواهد بود، چرا که هیچ‌کسی دنبال دردسر نمی‌گردد!

با بسط این اعداد و ارقام به جامعه ٧۵ میلیونی ایران، حدود ۵۶ میلیون نفر به طور قطع با دیدن پلیس احساس بد و منزجر کننده‌ای دارند و در آخر تنها حدود ١.۵% از جامعه ما یعنی چیزی حدود ١ میلیون نفر با دیدن پلیس احساس امنیت می‌کند که این عدد ناچیز را اگر به عنوان میزان خطای دولت و پلیس فعلی ندانیم، می توانیم به عنوان آرای افرادی که خود مستقیم یا غیر مستقیم در این امور دخیل هستند برشماریم.

و تا زمانی که هدف پلیس برقراری نظم و ایجاد امنیت از راه صحیح و انسانی نباشد این احساس نفرت روز به روز، بیشتر و بیشتر خواهد شد. سوال این‌جاست که این فشار و بوجود آوردن حس ناامنی تا چه زمانی دوام خواهد داشت و آیا کاسه صبر مردم لبریز می‌شود و یا زیر این فشار برای مدت‌ها باقی خواهند ماند چرا که توانی برای قد عَلَم کردن ندارند!

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , 

۲ Comments


 1. ایرانی
  1

  در زمان قبل از انقلاب یک سپاه دانش خانم از شمال ایران به روستاهای غرب ایران میرفت و جاهای دیگر میرفت امنیت کامل از طرف روستائیان و در رفت و آمد داشت ولی اکنون بنده در روز هم خواهرم را به سرکوچه نمیفرستم و اگر هم مجبور باشم که بفرستم شدیدا دلهره دارم
  امنیت در ذات و قلب است نه در لباس و ماشین پلیس وو….
  متاسفانه جدایی مردم از هم که سیستمی صورت گرفته ابتدا آنرا دامن زده

 2. 2

  Current blog, fresh information, I read it from time to time!!…