Saturday, 18 July 2015
01 December 2020
به رییس قوه قضاییه درباره مجید دری

«آقای لاریجانی، جبران مافات کنید»

2013 June 12

گزارش / رادیو کوچه

جمعی از وکلا و کنش‌گران سیاسی و مدنی، در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه درباره وضعیت «مجید دری»، زندانی سیاسی نوشتند: «آقای لاریجانی شاید این شما باشید که نیاز به شهادت برای بخشیده شدن یا به باور خودتان آمرزیده شدن دارید. شاید بد نیست تا فرصت هست بتوانید با تغییر رویه خود قدری از مافات را جبران کنید، آن‌هم نه با نگاه ترحم و رافت اسلامی، که از راهی دیگر تا بتواند نتیجه‌ی اعمال‌تان را درباره افرادی هم‌سان مجید دری اندکی قابل گذشت کند و امکانی برای بازگشت به همیت انسانی‌تان باشد».

متن این نامه که نسخه‌ای از آن در اختیار «رادیو کوچه» قرار گرفته، به شرح زیر است:

«شاید زیاد بی‌راه نیست، اگر به دنبال معرفی مجید دری نباشیم، و شاید کافی باشد اگر بگوییم؛ تبعید به زندان بهبهان برای دانشجویی که معترض به محروم شدن از حق ادامه‌ی تحصیل بود.

این نوشته به دنبال تقاضا برای ارفاق و تخفیف در شرایط مجید دری نیست. این نوشته درخواستی نیست تا آقای لاریجانی که از پس روزگار قدرتی در اختیار دارد تا چگونگی رفتن عمر انسان‌ها را به قضاوت و تعیین بنشیند، اراده کند تا مجید دری از زندان خلاص شود.

اگر مجید دری در تبعید در زندان بهبهان است، و شاید گذر مساعدترین لحظات آینده‌ساز خود را در این وضع به تماشا نشسته، تنها تاوان قدر انسانی اوست که می تواند بی محابا محبت کند

شاید این چند خط به دنبال این است تا بگوید، آقای لاریجانی اگر مجید دری در تبعید در زندان بهبهان است، و شاید گذر مساعدترین لحظات آینده‌ساز خود را در این وضع به تماشا نشسته، تنها تاوان قدر انسانی اوست که می تواند بی محابا محبت کند، پیش از هر گونه ارزیابی آن ذهنی که دائم در حال مجموعه بندی کردن روابط و طریق انسان‌هاست. اگر این نوشته به دنبال یادآوری ظلم دو جانبه‌ای باشد که از تعارض دو رشته از یک مبنا بر مجید دری رفته، و پذیرش و بیان حقیقتی باشد که شیوه‌ای از کسب قدرت را نشان می‌دهد که حاضر است بکرترین باقی‌مانده‌ی انسانیت، یعنی اعتماد را قربانی تعریفی از مبارزه کند که عاری از کمترین‌های انسانی و بالاترین سطح از ماهیت فریب برای رسیدن به هدف است زیاد بی‌راه نرفته باشد.

آقای صادق لاریجانی؛ ما به دنبال درخواست از شما برای بازنگری در اصالت اتهامی که مجید دری را در این وضع قرار داده نیستیم، چرا که با کمی تامل در ساخت و سابقه‌ی عملکردی  قوه قضاییه‌ی مورد مدیریت شما می‌توان دید که هیچ امیدی به احقاق این آرزو نیست. شاید مضحک به نظر برسد اگر بگوییم با این نوشته به دنبال یادآوری آخرت‌باوری شما هستیم، که مصر در پی تباه کردن اکنون دنیوی کسانی هستید که همچون مجید دری تنها به دنبال یادگیری و آگاه شدن هستند.

آقای لاریجانی چه می‌شد اگر قضاوت در راه و رسم شما آن‌چنان سلیقه‌ای و سیاسی نبود و تابع بحران‌هایی که امنیت شما را سلب می‌کنند، تا در این آشفتگی تنها به انتظار معجزه‌ای باشیم، برای رهایی از این بی‌ثباتی و تناقض تفکر فکاهی وحشت.

آقای لاریجانی، مجید دری دیگر نیازی به شهادت و درخواست هم‌بندیانش ندارد تا بگویند، نه از باب ریاکاریِ ناشی از فشار زندان که از سرِ خلوص بی‌ریایی، دیدند و شنیدند که مجید دری تنها برای اعاده‌ی مهم‌ترین حق و امکان یک انسان در زمانه بشر دوستی، یعنی آموزش و دانش، به حبس و تبعید کشیده شد.

 مجید دری تنها برای اعاده‌ی مهم‌ترین حق و امکان یک انسان در زمانه بشر دوستی، یعنی آموزش و دانش، به حبس و تبعید کشیده شد

آقای لاریجانی شاید این شما باشید که نیاز به شهادت برای بخشیده شدن یا به باور خودتان آمرزیده شدن دارید. شاید بد نیست تا فرصت هست بتوانید با تغییر رویه خود قدری از مافات را جبران کنید، آن‌هم نه با نگاه ترحم و رافت اسلامی، که از راهی دیگر تا بتواند نتیجه‌ی اعمال‌تان را درباره افرادی هم‌سان مجید دری اندکی قابل گذشت کند و امکانی برای بازگشت به همیت انسانی‌تان باشد. شاید دوباره خواندن این چند خط از گفته‌های مادر مجید در مصاحبه با جرس شانسی برای شما باشد در این راه:
“روز شنبه با دخترم رفتیم مجید را ملاقات کردیم. مجید همچنان از مشکلات سردرد و کم خونی و ناراحتی دندان و دهان رنج می‌برد و چشمش هم دچار مشکل شده و پزشک زندان تجویز کرده که باید در بیمارستان خارج از زندان جراحی شود، اما هنوز از انتقالش خبری نیست. دفعه پیش با شرایط خیلی بد یعنی دستبند و پایبند و لباس زندانی می خواستند مجید را به بیمارستان ببرند که مجید زیر بار این اقدام آن‌ها نرفت و حاضر شد درد را تحمل کند اما تن به کار توهین‌آمیز آن‌ها ندهد. هربار که به ملاقاتش می‌رویم از دفعه پیش حالش بدتر شده و روز بروز وضعیتش بدتر می‌شود.

مشکلات که فقط ندادن مرخصی نیست، بلکه آن یک‌سالی که از حکمش در دیوان کم کردند هنوز به زندان بهبهان ابلاغ نکرده‌اند! دو سال و نیم از زمان رای دیوان می‌گذرد اما هنوز این به زندان بهبهان ابلاغ نشده که آن‌ها در پرونده‌اش لحاظ کنند. هر چه هم پی‌گیری می‌کنیم کسی جوابی نمی‌دهد. حتی کپی حکم را داریم اما باز نمی‌دانیم چرا دو سال و نیم گذشته اما هنوز حکم همان حکم اولیه است. وقتی حکم زندان برای مجید دادند فوری این حکم را به اجرا درآوردند اما حالا که حکمش کم شده کسی توجهی نمی‌کند و معلوم نیست به کجا باید مراجعه کنیم تا پاسخ بگیریم. خود مجید هم نگران این مسئله بود که بجای سیزده ماه مانده، او را بیست و پنج ماه در زندان نگه دارند. حرف ما به مسئولین این است که محروم از تحصیلش که کردید، به بدترین منطقه آب و هوایی که تبعیدش کردید، جوانی و سلامتی‌اش را که ازش گرفتید، حداقل به رایی که دیوان داده و خودتان قبول دارید عمل کنید. حقوق یک زندانی را رعایت کنید.

 شاید بد نیست تا فرصت هست بتوانید با تغییر رویه خود قدری از مافات را جبران کنید، آن‌هم نه با نگاه ترحم و رافت اسلامی، که از راهی دیگر تا بتواند نتیجه‌ی اعمال‌تان را درباره افرادی هم‌سان مجید دری اندکی قابل گذشت کند و امکانی برای بازگشت به همیت انسانی‌تان باشد

هر چه برای انتقالش از زندان بهبهان هم اقدام کردیم باز قبول نمی‌کنند. دیگه وضعیت جسمی خودمون اجازه نمی‌دهد این همه مسافت را تا بهبهان برویم. الان پدرش چهار ماه است که مجید را نتوانسته ببیند خود من هم به‌سختی دو ماهی یکبار به ملاقاتش می‌روم. روز شنبه در این گرمای پنجاه درجه توی بهبهان چندین ساعت این‌ور و آن‌ور می‌رفتیم و توانستیم چند دقیقه او را ببینیم و دوباره برگردیم. عمر ما هم با جوانی پسرم بخاطر این ظلم دارد تمام می‌شود.

مجید را از تحصیل محروم کردند و اسم دانشجوی ستاره‌دار روش گذاشتند و حکمش را دانشگاه به خود من داد حالا چه کسی پاسخ‌گوی آینده این جوانان محروم از تحصیل است؟ به ما بگویند آخر به چه گناهی باید از حق تحصیل محروم شوند؟ اینقدر کتک زدند و بلا سرشان آوردند چه کسی حاضر است شجاعانه و بدون ترس از حق آنها دفاع کند؟ اصلا انگار چنین اتفاقاتی نیافتاده و چنین کسانی وجود ندارند…»

اسامی امضاء کنندگان:
علی عجمی- یاسر کریمی- سعید پور حیدر- روژین محمدی- محمد پورعبدالله- علی ملیحی- محسن عبدی- جمال عاملی- مهدی عربشاهی-آیدا ابروفراخ- محمد علی الهی- عماد خیاطی- مهناز پراکند- پروین اردلان- خدیجه مقدم-  امید پور محمد علی- اشکان یزدچی- سیامک خلیقی- مهدی نوذر- مسعود لواسانی- فاطمه خردمند- هادی باقری- سعید درخشندی- فرناز کمالی- مجید تمجیدی- احسان محرابی- سلمان سیما- محمد مصطفایی- محمد امین ولیان- محمد رضا اسماعیل زاده- میثم بیگ محمدی- صبا شعر دوست- مهدیه گلرو- پیمان عارف- سعید نعیمی- آرمان رضاخانی- امیر رشیدی- حسین نورانی نژاد- آیدا قجر- آیدا سعادت- حمید خطیبی- سارا صحرانورد- مهدی کلاری- بابک بردبار- جواد علیخانی- عباس خرسندی- هومان موسوی- علی موسوی- سمیه بهادری- کاوه کرمانشاهی- کوهیار گودرزی- ماهان محمدی-

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,