Saturday, 18 July 2015
24 January 2020
تازه‌های موسیقی زیرزمینی، بخش سیزدهم

«غیر مجاز»

2013 June 12

نویسنده: خسرو  کیان‌راد

اجرا: امیر فاخر، حسین میرزاقلی / رادیو کوچه

سلام به شنوندگان رادیو کوچه و دوستداران برنامه‌ی‌ غیرمجاز. خوش اومدید به سیزدهمین قسمت از این برنامه.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

امروز روال عادی برنامه تغییراتی کرده و همون‌طوری که قبلن وعده دادیم به مناسب سالروز انتخابات بحث‌برانگیز چهار سال پیش، در ٢٢ خرداد ١٣٨٨، ویژه‌برنامه‌ای براتون داریم درباره ترانه‌های پخش شده در اون زمان… یعنی بخشی از موسیقی زیرزمینی ایران که بیش‌تر ماهیت اعتراضی داشت.

از ویژگی‌های این دسته از آثار، خاصیت بی‌واسطه‌ی اعتراضی اون‌ها و برهنه بودن بیش‌تر از لحاظ محتوا و مضمون ترانه‌هاست…. حجم آثار موسیقیایی که پس از حوادث خرداد ٨٨ در درون و بیرون کشور تولید شد بسیار زیاد بود و ما سعی کردیم گلچینی از برجسته‌ترین ِ این آهنگ‌ها را در سبک‌های مختلف موسیقی انتخاب و امروز براتون پخش کنیم.

20130612-Kooche-Khosro1

خب به‌عنوان نخستین آهنگ امروز، ترانه «ندا» رو می‌شنویم با موسیقی، ترانه و صدای شاهین نجفی.

آهنگ بعدی کاری با نام «مالک این خاک» با موسیقی و آوازِ «حامد نیک‌پی.»

این‌جا رادیو کوچه‌س و شما سیزدهمین برنامه غیرمجاز رو می‌شنوید. برای دوستایی که تازه به ما ملحق شدن باید بگیم که برنامه امروز به ترانه‌های اعتراضیه پس از انتخابات سال ٨٨ اختصاص داره. تا حالا چند کار به‌یاد ماندنی و تاثیرگذار رو شنیدیم و حالا می‌خواییم براتون یه کار گروهی با نام «خون‌بها» رو پخش کنیم.

«دشت سبز» از گروه کیوسک، اسم آهنگ بعدی که با هم می‌شنویم.

20130612-Kooche-Khosro2

خب بعد از ترانه‌ی شنیدنی گروه کیوسک به سراغ «داریوش اقبالی» می‌ریم و آهنگ «خون‌بازی» رو می‌شنویم که ترانه‌ش «روزبه بمانی» نوشته. آخرین سنگر، سکوته….

اما آهنگا رو ادامه می‌دیم با تصنیف «زبان آتش»، با صدای محمدرضا شجریان و شعری از فریدون مشیری.

سیاوش قمیشی هم تو اون روزها کاری منتشر کرد با نام «خداحافظ رفیق» که با هم می‌شنویم:

خداحافظ رفیق رو شنیدید با صدای سیاوش قمیشی. و اما به‌عنوان آخرین کار امروز گوش می‌دیم به ترانه‌ی «گلادیاتورها» با موسیقی و صدای محسن نامجو.

20130612-kooche-Khosro3

خب دوستان به پایان این ویژه‌برنامه‌ی غیرمجاز رسیدیم. همون‌طور که در اول برنامه هم گفتیم حجم آثار تولید شده تو این حوزه بسیار بسیار زیاد بود و در واقع موضوعی بود که واکنش هنرمندان و موسیقی‌دانان همه عرصه‌ها و سبک‌ها را به‌همراه داشت. ما تنها سعی کردیم در هر سبک، نمونه‌ای را انتخاب و براتون پخش کنیم.

خانما و آقایون سیزدهمین برنامه‌ی «غیرمجاز» رو شندید، کار مشترک خسرو  کیان‌راد (نویسنده متن)، حسین میرزاقلی و امیر فاخر (گویندگان) از رادیو کوچه. سپاس از شما که هم‌راه بودید و هم‌ترانه. تا هفته دیگه و غیرمجازی دیگه، ساز دلتون میزون و پر تپش.

صفحه فیس‌بوک غیرمجاز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. شورش رها
    1

    کار خیلی خوبی بود، موفق باشی