Saturday, 18 July 2015
26 September 2023
آیت‌اله هاشمی‌ رفسنجانی

«وزیر اطلاعات خواستار ردصلاحیت من شد»

2013 June 12

مطلبی که در پی می‌آید، نوشته‌ای برای انتشار در تارنمای کوچه است که از سوی نویسنده در اختیار رادیو کوچه قرار گرفته است.  انتشار این نوشته در راستای تعامل و نقد و بررسی دیدگاه‌ها و ایده‌ها است و به الزام، رادیو کوچه آن را تایید و یا رد نمی‌کند. در صورتی که در مورد این نوشته نقد و یا نظری دارید، این رسانه خود را موظف به انتشار پاسخ شما می‌داند. 

مقاله وارده / رادیو کوچه

«اکبر هاشمی‌رفسنجانی»، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در دیداری با جوانان، حمایت خویش را از کاندیداتوری «حسن روحانی» ابراز کرد. وی همچنین به ارائه توضیحاتی پیرامون رد صلاحیت خود در انتخابات، رای‌زنی‌های پیش از آن و همچنین وضعیت فعلی کشور داد.

آقای هاشمی‌ در این جلسه نیز، هم‌چون جلسه‌ای گه ماه گذشته با جوانان داشت، به صورت ایستاده اقدام به سخنرانی کرد.

وی با اشاره به تصمیمی که برای حضور در انتخابات گرفته بود، درباره آن چنین گفت: «بنده واقعا تصمیمی برای حضور نداشتم ولی وقتی با تقاضا‌های جمع کثیری از جوانان و قشر‌های مختلف مردم و علما و مراجع مواجه شدم با یک کلمه‌ای که در جواب آنان اظهار داشتم که نمی‌گویم نمی‌آیم ولوله‌ای در محافل افراطیون ایجاد کرد و هجمه‌های خود علیه بنده را با توسل به هر شیوه‌ای تشدید کردند. در ‌‌نهایت به دلیل این که نمی‌خواستم مستبد به رای باشم تصمیم به حضور در انتخابات گرفتم. او در ادامه افزود من بسیار کم و در حالت تحیر کامل استخاره می کنم اما آن روز تصمیم گرفتم استخاره کنم و در کمال ناباوری برای خودم استخاره خوب آمد. البته استخاره جوری بود که معلوم بود کاری که می خواهم بکنم خوب است اما به نتیجه نمی رسد».

20130323-hashemirafsanjani-koocheh

هاشمی‌ رفسنجانی همچنین به تماس خود با بیت رهبر جمهوری‌اسلامی اشاره کرد: «با توجه به اینکه به رهبری گفته بودم در انتخابات شرکت نمی کنم تصمیم گرفتم با ایشان صحبت کنم . همان شب با رهبری تماس گرفتم که موفق به صحبت نشدم و روز بعد  از صبح چندین بار تماس گرفتم که هر بار به دلایلی صحبت مقدر نشد و در نهایت آخرین بار ساعت پنج بود که تماس گرفتم و با آقای حجازی صحبت کردم. باز هم نتیجه‌ای حاصل نشد و در نهایت بعد از تماسی دیگر بار به آقای حجازی فقط گفتم که ایشان را از خواب بیدار نکنند و برایشان پیغام گذاشتم  در نهایت برای ثبت نام راهی وزارت کشور شدم.و حتی آن قدر این رفتن با عجله بود که گروه چک سپاه نتوانست قبل از ما برسد و بدون هماهنگی و چک عازم وزارت کشور شدیم».

وی دلیل تشریح این مسایل را نیز چنین بیان کرد: «به رغم اطلاع کافی از موانع ایجاد شده و مباحث انجام شده در محافل مختلف علیه بنده بویژه در شورای نگهبان، هیچ وقت بخاطر مصالح نظام اسلامی نخواسته‌ام با اختلاف و دعوا‌های سیاسی وحدت جامعه مخدوش شود ولی برخی واقغیت‌ها باید در تاریخ ثبت شود».

هاشمی‌رفسنجانی دلیل حضور خود در انتخابات را نیز چنین شرح داد: «تنها دلیلی که باعث حضور بنده شد و آن را نیز قبل از ثبت نام خدمت رهبری معظم انقلاب گفتم خلق حماسه سیاسی مورد نظر ایشان بود.»

در ابتدای این جلسه، شش تن از حاضران در جلسه، به نمایندگی از دیگران، سخنانی را مطرح کردند. یکی از مسوولان ستان دانشجویی «میرحسین موسوی»، نماینده‌ای از ستاد ملی جوانان اصلاح‌طلب، یک فعال دانشجویی، یک زندانی سیاسی حوادث پس از انتخابات سال ۸۸ و یکی از جوانان اصول‌گرا از افرادی بودند که در این جلسه پیش از هاشمی‌رفسنجانی، صحبت‌های خود را مطرح کردند.

این جوانان، ضمن تشکر از حضور هاشمی‌رفسنجانی در عرصه انتخابات، نگرانی خود را از برخوردها و فضای امنیتی و جلوگیری از از فعالیت‌های قانونی جوانان ابراز کردند. همچنین یاد کردن سخنرانان از زندانیان سیاسی، «مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد»، با تشویق دیگر حضار مواجه شد.

آن‌ها خواستار این شدند که با «نخست وزیر امام» به صورت قانونی برخورد شود و حتی اگر وی مرتکب تخلفی هم شده،برخورد قانونی صورت گیرد و از ادامه حصر غیرقانونی وی، جلوگیری شود.  سخنرانان تاکید کردند که علی‌رغم هزینه گزافی که جوانان تاکنون داده‌اند، هنوز معتقد به حرکت در چهارچوب نظام و انقلاب هستند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,