Saturday, 18 July 2015
04 December 2020
قاعده هرم

«پیام جنبش سبز و میدان تقسیم به جهان»

2013 June 13

شهرزاد / رادیو کوچه

پیام «میدان تقسیم» در ترکیه و «جنبش سبز» یا همان قیام ۸۸ در ایران درست شنیده نشد. شاید هم به هر دلیلی، قرار بر این است که شنیده نشود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

درست زمانی که کل منطقه خاورمیانه و حتی قسمت‌هایی از آفریقا و بخش‌های دیگری از آسیا و به صورت انفرادی غرب را افراط‌گرایی در بر گرفته، مردمان دو کشور بزرگ در حساس‌ترین نقطه جهان فریاد دموکراسی خواهی و آزادی سر داده‌اند. آن‌ها می‌خواهند، زندگی کنند. زندگی شرافت‌مندانه و بدون ترس و از حاکمانی که سیاست‌های خود را بر اساس ایدئولوژی بنا کرده‌اند. ایدئولوژی در جهت کسب قدرت.

20120612-kooche-Shahrzad1

حاکمان کشورهایی مثل «ایران» و «ترکیه» مساله اصلی‌شان البته ایدئولوژی هم نیست. بل‌که موضوع زورآزمایی است و قدرت‌طلبی با کشورهای همسایه و دیگرانی که دستی در آتش خاورمیانه دارند. شیعه و سنی در واقع بهانه‌ای است برای استفاده از نیروی‌های بنیادگرایان و بسیج کردن آن‌ها و راه انداختن جنگ و زورآزمایی. این وسط، سوریه یک محل مناسب برای تخلیه انرژی‌ها از چندین سو شده است.

دو ملت بزرگ ایران و ترکیه بسیار آزموده‌اند. آن‌ها آزموده‌اند چون در شرایطی از جبر تاریخی و جغرافیایی قرار داشتند که چه بخواهند و چه نخواهند باید می‌آموختند.

20130612-kooche-Shahrzad2

امروز چیزی که خواسته این دو ملت است به روشنی و بارها بیان شده است. دموکراسی و سکولاریسم. همه شواهد و قراین نشان دهنده این است که بسیاری از مردمان این دو کشور این خواسته را دارند. این که به هر شکل شرایط ایجاد آن هنوز وجود ندارد یا دارد‌، مساله دوم است. در واقع خواست و احساس نیاز اولین قدم است که به روشنی ایجاد شده.

کشورهای بزرگ که سال‌هاست از حمله‌های تروریستی و بنیادگرایان ناراضی هستند و در بعضی از نقاط در حال جنگ با آن‌ها، باید بدانند که امروز و در این زمان و نقطه تاریخ حمایت از حرکت این دو ملت در الویت قرار دارد.

IRAN/

خاورمیانه و به خصوص منطقه جغرافیایی، که این دو کشور در آن هستند شاید بتوان گفت حساس ترین نقطه جهان است. وجود نیروهایی با این عظمت که در جستجوی آزادی، دموکراسی و سکولاریسم است قاعدتن باید بهترین گزینه برای دولت‌های غربی باشد. این سد اگر ایجاد شود برای همیشه جلوی به وجود آمدن نیروهای بنیادگرا و حتی اقتدارگرا در این منطقه گرفته می شود.

مردم ایران و ترکیه هر دو عاشق وطن، استقلال، آزادی و ملیت خود هستند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,