Saturday, 18 July 2015
02 July 2020
ویژه برنامه

«بازهم بیست و دوم خرداد»

2013 June 13

شهرزاد / رادیو کوچه

از خونه که رفتیم بیرون از هر کوچه و خیابون که رد می‌شدیم، آدم می‌زد بیرون. می‌دونستم این‌طور می‌شه. همه می‌دونستیم. توی پارکی که مردم برای رای دادن اومده بودن، به معنی واقعی جای سوزن انداختن نبود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اون‌قدر راحت و اون‌قدر مطمئن، که تصورش را امروز نمی‌تونیم، بکنیم. با این‌که از قبل اتفاقاتی افتاده بود که کمی نگران کننده بود ولی به خاطر تجربه‌ای که سر انتخاب دفعه اول آقای «خاتمی» و رقابتش با «ناطق نوری» وجود داشت، کسی شک نداشت که باز هم همون اتفاق خواهد افتاد.

تعداد رای‌ها خیلی بالاست و دیکتاتور کاری از دستش بر نمیاد.

20130612-kooche-Shahrzad

خیلی‌ها راحت گرفتن خوابیدن و بعضی هم نشستن که اخبار را تا صبح دنبال کنن و اون‌وقت دیدن آماری توی «شبکه خبر» زیرنویس می‌شد و دیدن آمارهایی که خبرگزاری‌های حکومتی می‌دادن هر لحظه مثل پتک توی سر ما بود، باور کردنی نبود.

حتمن اتفاقی افتاده. شاید خبرسازی باشه. شاید دارن حد تحمل ما را می‌سنجند؟

زمزمه‌ها شروع شد. انگار همون شب و بعدش، صبح روز بعد که خبر قطعی شد ناگهان پیمانی عظیم بین مردم بسته شد. هیچ‌کس به ما نگفت چه کنیم. کسی به ما نگفت ای مردم الان وقتشه هم‌پیمان بشین و قیام کنیم. اون عهد در ناخودآگاه همه بسته شد. نگاه‌ها فردای اون روز گواهی می‌داد. با هم حرف می‌زدیم. بدون گفتن کلامی.

ما تونستیم هم‌دیگر را بفهمیم. بدون این‌که با هم حرف بزنیم. تونستیم یک صدا بشیم و حتی تونستیم همه با هم‌کاری مشترک بکنیم.

20130612-kooche-Shahrzad1 (4)

چی باعث شد؟ خشم؟ هدف مشترک؟ ترس از آینده؟ شاید هم امید به آینده بود؟

از فردای روز بیست و دوم خرداد روزهای تلخی را گذروندیم. روزهای سخت. ولی در عین حال روزهای امید و توانستن را تجربه کردیم. من اون روزها علاوه بر خرد جمعی به یک نوع از «احساس و هم‌فکری جمعی» هم ایمان آوردم.

درس‌های خیلی زیادی برای ما داشت اون روزها و اخطارهای خیلی بیشتری برای اقتدارگریان.

هنوز که هنوز هست می‌بینیم و می‌شنویم که اعمال خودشون و حرف‌هاشون و حرکت‌هاشون را بر اساس این تنظیم می‌کنند که نکنه دوباره اون اتفاقات تکرار بشه.

این درس‌ها برای همه ما و برای ساخت مملکت ما لازمه. بی شک تک‌تک این اتفاقات در آینده همه ما تاثیر خواهد داشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,