شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
04 September 2016
در سن ۹۲ سالگی

«استاد جلیل شهناز درگذشت»

۱۳۹۲ خرداد ۲۷

خبر / رادیو کوچه

«جلیل شهناز» استاد برجسته تار صبح دوشنبه بیست‌وهفتم خرداد، در سن  ۹۲ سالگی درگذشت. هیات مدیره خانه موسیقی با اعلام این خبر، در پیامی ضایعه درگذشت این استاد پیش‌کسوت را به جامعه موسیقی ایران تسلیت گفت.

«جلیل شهنازی، به سال ۱۳۰۰ در اصفهان به دنیا آمد. تقریبن همه اعضای خانواده وی با موسیقی آشنایی داشتند و در رشته‌های مختلف هنر از جمله تار، سه‌تار، سنتور و کمانچه به مقام استادی رسیدند. پدرش «شعبان خان» علاقه وافری به موسیقی اصیل ایرانی داشت و علاوه بر تار که ساز اختصاصی او بود، سه‌تار و سنتور هم می‌نواخت. عموی او «غلامرضا سارنج» هم از نوازندگان کمانچه بود.

«جلیل شهناز»، از کودکی به موسیقی علاقه‌مند شد و نواختن تار را در نزد «عبدالحسین شهنازی» و برادر بزرگ خود «حسین شهناز» که به خوبی ساز می‌نواخت، آغاز کرد. پشتکار زیاد و استعداد شگرف جلیل به حدی بود که در سنین جوانی از نوازندگان خوب اصفهان شد.

شهناز، در جوانی با «حسن کسایی» (نوازنده‌ی سر‌شناس نی) آشنا شد که این آشنایی آغاز هم‌کاری بلندمدت آن دو بود. وی از سال ۱۳۲۴، در تهران ساکن شد و با رادیو تهران شروع به کار کرد و در بسیاری از برنامه‌ها به عنوان تک‌نواز شرکت کرد.

jalilshahnaz

جلیل شهناز با سفر به تهران و اقامت در این شهر کارمند افتخاری شهرداری شد. این زمان مصادف بود با پخش برنامه‌های تخصصی موسیقی از رادیو و تلویزیون که جلیل شهناز از تکنوازان بی‌بدیل این دوران بود.

امکانات ضبط و استودیوهای تازه به خدمت گرفته رادیو تلویزیون این فرصت را به او داد تا بتوانند با پنجه و مضراب سحرآمیز خویش دل هر شنونده و بیننده‌ای را تسخیر کند. ضبط برنامه‌های فراوان و نیز کنسرت‌های مختلف با نوازندگان و خوانندگان معروف آن عصر در تهران حاصل این دوران است. اما با این‌که استاد هیچ گونه‌شناختی با نت نداشت و تمامی آثارش سمعی وبصری است ولی با داشتن گوشی سمیع و دستانی بدیع ‌می‌توانست تمامی اجراییات آواز را مو به مو جواب دهد.

این نوازنده تار در طول زندگی هنری خود با هنرمندان بزرگ کشور از جمله فرامرز پایور، حبیب‌اله بدیعی، پرویز یاحقی، همایون خرم، علی تجویدی، منصور صارمی، رضا ورزنده، امیر ناصر افتتاح، جهانگیر ملک، اسداله ملک، حسن کسائی، محمد موسوی، تاج اصفهانی، ادیب خوانساری، محمودی خوانساری، عبدالوهاب شهیدی، اکبر گلپایگانی، حسین خواجه‌امیری و محمدرضا شجریان هم‌کاری داشته‌است.

وی در دهه‌ی ۱۳۶۰ همراه با فرامرز پایور (سنتور)، علی‌اصغر بهاری (کمانچه)، محمد اسماعیلی (تنبک) و محمد موسوی (نی) «گروه اساتید» را تشکیل داد و با این گروه، مسافرت‌های متعددی به کشورهای اروپایی، آسیایی و آمریکا داشت.

وی در سال ۱۳۸۳ به عنوان چهره ماندگار هنر و موسیقی برگزیده شد.  هم‌چنین در ۲۷ تیر سال ۱۳۸۳، مدرک درجه یک هنری (معادل دکترا) برای تجلیل از یک عمر فعالیت هنری به جلیل شهناز اهدا شد.

در سال ۱۳۸۷، «محمدرضا شجریان»، گروهی که با آن کار می‌کرد را به افتخار جلیل شهناز، گروه شهناز نام گذاشت.

جزییات مراسم تشییع پیکر وی اعلام خواهد شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,