Saturday, 18 July 2015
08 August 2020
دایره‌ی شکسته

«حقوقی برابر»

2013 June 17

مهشب‌تاجیک/رادیو کوچه

در راستای نقش زنان و به خصوص مطالبات ایشان در سی سال گذشته حرف و سخن‌های فراوانی رفته است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در دوران انقلاب، دوران جنگ، دوران اصلاحات و دیگر دوران‌ها، در مورد حضور زنان و نقش آنان و دستاوردهای مربوط به ایشان در عرصه‌های عمومی و خصوصی صحبت‌های بی‌شماری مطرح گشته است. ولی واقعیت این است که زنان همیشه در تمام این سال نمودی از مرد بودگی و شهروندی در درجه‌ی دوم محسوب شده‌اند. این مساله نتیجه‌ی مستقیم دو رفتار بوده است. ابتدا این‌که در تمام این مدت زنان و خواست‌هایشان در اولویت نه حتا دوم بعد از مرد‌ها که در اولویت چندم قرار گرفته‌اند و دیگر عدم آگاهی زنان از مطالبات‌شان و نیز فقدان شناخت کافی از حقوق واقعیشان بوده است. با نگاهی به آمار امروزِ طلاق‌هایی که از سوی زنان خواسته شده، به تعویق افتادن سن ازدواج در زنان، پایین آمدن باروری، افزایش دانشجویان دختر، افزایش زنان باسواد، مشارکت گسترده‌ی زنان در راه‌اندازی سازمان‌های غیردولتی و شرکت زنان در انتخابات نشان از تحولات و خواسته‌ها و تغییر نیازهای ایشان و اهدافشان دارد. در شرایط کنونی جامعه‌ی ایران بیان نیازهای زنان و مطالبات ایشان نیاز به بازتعریف و ارایه نقش‌های جدیدشان در ساختار جامعه‌‌ی امروز دارد که در پرتو الگوهای دموکراسی و برابری خواهی زنان و مردان محقق خواهد شد و بس.

20130617-kooche-Mahshab1

یکی از ایراداتی که در تمام این سال‌ها و به طور جدی به عمل‌کرد‌ها در مورد جامعه‌ی مدنی با حضور زنان مطرح بوده است، عدم وجود یک گفتمان جدی و هماهنگ در ارتباط با حقوق فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی زنان بوده است که در سطوح متفاوت جامعه به چشم می‌خورد. این عدم شناخت و ابهامات و پیامدی که به دنبال داشته است، اول نتیجه‌ی عدم حضور موثر و استفاده‌ی کامل از پتانسیل و توانمندی زنان بوده است و در مرحله‌ی دوم عدم رضایت آنان را در پی داشته است که این مساله نه تنها نیمی از جمعیت یک کشور را دچار بحران می‌کند، بل‌که بر ساحت‌های اجتماعی نیز تاثیر خواهد گذاشت. زنان تا همین اکنون هم که به این جایگاه دست یافته‌اند، مصایب و مشکلات زیادی را پشت سرگذاشته‌اند که به انتها نیز نرسیده است و هم‌چنان برای رسیدن به حقوق خود مبارزه می‌کنند. با این‌که زنان هم از حیث اجتماعی و هم فردی و خانوادگی از تاثیرگذار‌ترین پایه‌های جامعه هستند ولی نتوانسته‌اند به حقوق خود آن‌طور که بایسته و شایسته است دست یابند. بعد از انقلاب با این شعار که با ایجاد بستر مناسب راه برای حضور زنان در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی باز خواهد شد و به خواسته‌های خود خواهند رسید از نیروهای بالقوه‌ی زنان استفاده شد. اما بعد از سی سالی که از این انقلاب طی شد، زنان چند قدم هم از حقوق قبلی خود عقب‌ گشت کردند و حتا با پیشرفت تکنولوژی و بازار ارتباطات هم نتوانستند خواسته‌هایی را که داشتند به دست بیاورند. با نگاهی به مطالبات زنان در طی این سال‌ها و دستاورد‌هایشان خواهیم دید که آن‌ها چه می‌خواستند و تا چه اندازه توانستند این روند را برای دسترسی تسهیل نمایند. بعد از انقلاب حضور دین در قالب حکومت و در عرصه‌ی‌ مدیریت‌های کلان اجتماعی و حتا گاهی با سعی بر اینکه این آموزه‌ها، با روز هم‌خوان و در یک راستا شود، اما عدم یک رابطه‌ی تعاملی با نقش زنان در این حکومت و برداشت ایشان از تاثیرگذاری زنان، مطالبات آنان را با تعویق‌های جدی مواجه ساخت.

20130617-Kooche-Mahshab2

نگاه ابزاری به زنان و پس از آن لزوم اثبات کارآمدی نظام دینی برای پاسخ به تمامی پرسش‌های مربوط به حقوق زنان از جمله غفلت‌هایی بود که آن‌ها را در طی این سال‌ها با چالش‌هایی بنیادین مواجه ساخت. بررسی حقوق و مطالبات زنان از دید خودشان از این منظر اهمیت دارد که می‌توانند با تیزبینی و باریک‌بینی در ابتدا نیازهای خود را مطرح کنند و در مرحله‌ی بعدی با ارایه راه‌کارهای لازم تلاش خود را در راه رسیدن به مطالباتشان انجام دهند. تبین مسایل مربوط به زنان و همگن‌سازی آن‌ها با شرایط روز جامعه منجر به ارایه‌ی راه‌بردهای منطقی برای رسیدن آن‌ها به اهدافشان می‌شود. ارتقا جایگاه و حقوق زنان در عرصه‌های تصمیم‌گیری، برابری حقوق سیاسی و اجتماعی آنان با مردان، رفع تبعیض در عرصه قانون‌گذاری نسبت به زنان، امروز که کشور در آستانه‌ی تغییر است و بها دادن به حضور زنان و استفاده از نیروی بالقوه‌ی آنان در عناصر کلیدی در اصل جامعه‌ی عمل پوشاندن به صحبت‌هایی است که سی سال پیش در آستانه‌ی انقلاب در مورد زنان و حقوق مربوط به ایشان مطرح شد و تا امروز به بسیاری از آن‌ها عمل نشد. زنان همان‌طور که گفته شد نیمی از یک جامعه را تشکیل می‌دهند و امروز با پیشرفت‌های گونه‌گون نمی‌توان و نباید حضور این نیمه از جامعه را نادیده گرفت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,