Saturday, 18 July 2015
07 August 2020
ایران امروز

«آقای رییس‌جمهوری و برنامه‌های اقتصادی پیش رو»

2013 June 18

روشنک آسترکی / رادیو کوچه

 «حسن روحانی» که در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران و با حمایت مردم به عنوان رییس‌جمهوری برگزیده شد، نیمه تابستان امسال در شرایطی بر مسند ریاست‌جمهوری می‌نشیند که کشور در شرایط ویژه‌ای قرار دارد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بحران هسته‌ای، پرونده حقوق بشر، انزوای ایران در عرصه بین‌الملل، تحریم‌های شدید اقتصادی و نارضایتی عمومی داخلی بر اثر مدیریت نادرست دولت‌های نهم و دهم و انسداد سیاسی از جمله مسایلی هستند که رییس جمهوری منتخب باید تلاش کند آن‌ها را سامان بخشد. از سوی دیگر مردم با امید به تغییر وضع موجود و بیان مطالبات مختلفی از نامزدی وی در انتخابات ریاست‌جمهوری حمایت و به پای صندوق‌های رای رفتند.

بدون شک یکی از یکی از مهم‌ترین آن‌ها سامان بخشیدن به اقتصاد فرو پاشیده بر جای مانده از هشت سال «زمامداری» محمود احمدی‌نژاد است.

20130318-Kooche-Roshanak

مهمترین مسائل اقتصاد ایران

وضعیت اقتصاد کشور در سال‌های گذشته منجر شده که نرخ بیکاری به شدت رشد کند و در نتیجه، اکنون اقتصاد ایران منتظر حجم عظیمی از جست‌وجوگران شغل است که این مساله می‌تواند به طور محسوسی اقتصاد ایران را آسیب‌پذیر کند. می‌‌توان پیش‌بینی کرد که در سال آینده، ضمن آن‌که شاهد تعدیل نیروی کار از طرف واحدهای صنعتی خواهیم بود، امکان کاهش سرمایه‌‌گذاری و کاهش نرخ بهره‌‌برداری از ظرفیت‌های صنعتی کشور وجود دارد.

بنابراین ایجاد فرصت‌های شغلی جدیدی در مقیاس در خور توجه در اقتصاد کشور و اقدامات لازم جهت کاهش نرخ بیکاری، یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش‌‌ روی دولت آینده خواهد بود.

 یکی دیگر از چالش‌هایی که دولت آینده با آن مواجه خواهد بود نرخ ارز است. در سال گذشته، شاهد افزایش بی‌سابقه‌ی نرخ ارز و آثار آن در اقتصاد ایران بوده‌ایم. طی سال ١٣٩١، نرخ دلار از کمتر از ٢٠ هزار ریال در ابتدای سال، به ٣٠هزار ریال در پایان بهمن‌ماه ١٣٩١ رسید.

بحران هسته‌ای، پرونده حقوق بشر، انزوای ایران در عرصه بین‌الملل، تحریم‌های شدید اقتصادی و نارضایتی عمومی داخلی و انسداد سیاسی از جمله مسایلی هستند که رییس‌جمهوری باید آنها را سامان بخشد

عدم اتخاذ سیاست‌های صحیح اقتصادی در طی سال‌های گذشته و تحریم‌های اقتصادی از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا باعث کمبود منابع ارزی و منابع درآمدی شده است که این امر به طور طبیعی، در کنار یک سری عوامل داخلی، به افزایش نرخ ارز انجامیده است.

ارز یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های اقتصادی است که نوسانات و تغییرات آن بر اکثر متغیرهای اقتصادی و اجتماعی تأثیر می‌گذارد و عدم کنترل آن می‌تواند به بحران‌های بسیار هولناکی در اقتصاد ایران منجر شود.

متاسفانه سابقه نشان داده است که برخی از شرکتهای صادراتی و شرکتهای پتروشیمی خصوصی از طریق چندنرخی بودن ارز در بازار توانسته اند سودهای میلیاردی را به جیب زده و حتی ارز حاصل از صادرات خود را به اتاق مبادلات ارزی نیاورند.

20130618-Kooche-Roshanak2

وضع تحریم‌های اقتصادی منجر به کاهش درآمدهای نفتی ایران شده و امکان استفاده از این منبع را برای دولت، جهت تأمین درآمدها، با مشکل روبه‌رو کرده است و تا زمانی که تحریم‌ها ادامه داشته باشد، امکان روند کاهشی در درآمدهای نفتی وجود دارد.

بنابراین دولت آینده باید این خواسته مردم را که بودجه کشور از درآمدهای نفتی جدا شود جامه عمل بپوشاند به طوریکه حداقل سالانه ۵ تا ٧.۵ درصد از این درآمد باید از بودجه جدا شود تا درصورت تحریم‌های احتمالی آتی شرایط اقتصادی کشور متزلزل نشود.

وعده‌های اقتصادی رییس‌جمهوری منتخب

برنامه‌ها و دیدگاه‌های «حسن روحانی» هرچند به طور کامل تشریح نشدند مجموعه‌ای از دغدغه‌های اقتصادی عموم جامعه را در برمی‌گیرد.

وی ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری را مهم‌ترین دغدغه و نگرانی مردم دانسته و می‌گوید: «وقتی در جامعه ایرانی بیش از سه میلیون نفر بیکار و بیش از ٨٠٠ هزار نفر نیروی متخصص فارغ‌التحصیل آماده کار وجود دارد، نشان می‌دهد این مهم‌ترین موضوع است. از این رو راه حل این مساله بهبود شرایط محیط کسب و کار است که متاسفانه قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار در مجلس شورای اسلامی تصویب شد، اما آیین‌نامه‌های اجرایی آن تصویب نشد و تا زمانی‌که این قانون اجرا و تصویب نشود راه حل اساسی برای این کار وجود نخواهد داشت. به علاوه ما باید به آموزش نیروهای کار برای فرصت‌های شغلی پایدار توجه کنیم».

«رییس‌جمهوری» بهبود شرایط سرمایه‌گذاری برای بخش خصوصی ، ترویج و تقویت فرهنگ کار، تولید، کارآفرینی و استفاده از تولیدات داخلی، آموزش نیروی انسانی متخصص، ماهر و کارآمد، ایجاد فرصت‌های شغلی پایدار را از مهم‌ترین اهداف خود در مورد بهبود شرایط کسب و کار بر شمرده است.

عدم موضع‌گیری شفاف رییس‌جمهوری منتخب در اولین مصاحبه مطبوعاتی‌اش، انتظارات بازار ارز را برآورده نکرد و شاهد رشد دوباره قیمت دلار بودیم

رییس دولت دهم در راستای ایجاد عدالت اقتصادی معتقد است که زمانی به این هدف می توان دست یافت که هر چیزی در جای خودش قرار بگیرد که اولین مساله در این زمینه تولید است تا بتوانیم تولید را در جایگاه خودش قرار بدهیم؛ چرا که در شرایط امروز به جای این‌که تولید داخلی را بیشتر کنیم به واردات روی آورده‌ایم و این بزرگ‌ترین بی‌عدالتی است.

عدالت اقتصادی این است که بتوانیم به تولید کمک کنیم، فضا را بهبود ببخشیم و تولید داخلی را بیشتر کنیم و از واردات کم کنیم. ما در اقتصاد با واردات و دست نیاز به سوی بیرون دراز کردن، اعلام نیاز می‌کنیم و این همه بیکاری در کشور یک شاخص برای بی‌عدالتی اقتصادی است.

وی معتقد است با توجه به این‌که در سا‌ل‌های اخیر مصرف محوری رشد کرده است باید خصوصی‌سازی و رقابت‌ها واقعی شود، چرا که اکنون با وجود قدرت‌هایی که هم ثروت دارند و هم قدرت سیاسی، رقابت کردن با این قدرت‌ها برای تولید کنندگان سخت است. از این رو باید فضای رقابت را ایجاد کنیم به طوری‌که احساس امنیت اقتصادی وجود داشته باشد.

«حسن روحانی» هم‌چنین در مورد برنامه‌های دولت خود برای مواجهه با کاهش درآمدهای نفتی در اولین سال تشکیل نیز مهم‌ترین اقدام را دست کشیدن از خام فروشی دانسته و توضیح داده بود: «امروزه بسیاری از کالاها را به صورت خام صادر می‌کنیم در حالی‌که می‌توان آن را به فراورده تبدیل و به فروش رساند».

20130618-kooche-roshanak3

حال باید دید «حسن روحانی»، رییس‌جمهوری منتخب ایران تا چه اندازه می‌تواند با قدرت به حل مشکلات کشور و اتخاذ مواضع صحیح و شفاف بپردازد. انتظارات و مطالبات از «حسن روحانی» می‌طلبد که وی در بیان مواضع و برنامه‌هایش صریح عمل کند  و در فضای ابهام و احتیاط سخن نگوید.

گفتنی است پس از کنفرانس خبری «حسن روحانی» که روز گذشته ٢٧ خردادماه برگزار شد، قیمت دلار ۶٠ تومان افزایش یافت و دلار ٣۴٢٠ تومان به ٣۴٨٠ رسید. هم‌چنین سکه تمام‌ بهار آزادی هم از یک‌میلیون ‌و ٢٣۵ هزار تومان به یک‌میلیون و  ٢۶٠ هزار تومان رسید. کارشناسان علت این امر را مواضع محتاطانه رییس‌جمهوری منتخب در سیاست خارجی و داخلی دانستند، گویا انتظار بازار از «حسن روحانی» مواضع شفاف‌تری بود. آن‌چه مشخص است اولین مصاحبه خبری رییس‌جمهوری منتخب، انتظارات بازار ارز را برآورده نکرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,