Saturday, 18 July 2015
04 August 2020
چرا هلندی‌ها اینقدر قد بلند هستند

«افسانه‌خانه / سلامتی‌ جسم و جان»

2013 June 19

افسانه هژبری / رادیو کوچه

afsaneh@koochehmail.com

با سلام و درود. همه می‌دونیم که بین تغذیه و سلامتی ارتباط مستقیم وجود داره. اما شاید کمتر به مجموعه عوامل دیگری که در ارتقای سلامتی جسمی‌ نقش دارند فکر کرده باشیم. به مقاله ای نوشته شده توسط «سسیلی لای‌زل» در مورد این‌که چرا هلندی‌ها از قد بلند‌ترین مردم دنیا هستند برخوردم و بی‌مناسبت ندیدیم اون رو ترجمه کرده و در برنامه این هفته افسانه‌خانه نقل کنم.

چرا هلندی‌ها اینقدر قد بلند هستند؟

در عرض حدود ۱۵۰ سال، هلندی‌ها از یکی‌ از کوچک‌ترین مردم اروپا به بلند‌قد‌ترین ملت دنیا تبدیل شده‌اند. این مقاله نگاهی‌ است به دلایل این تغییر.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در حالی‌که از دهه‌ی۱۹۸۰، در بسیاری از کشور‌های اروپای غربی میزان چاقی مفرط به سه‌ برابر رسیده، مردم هلند رو به درازا رشد میکنند. در حال حاضر [در زمان نگارش این مقاله: سال ۲۰۰۸]، قد متوسط برای مردان هلندی ۶ فوت و ۱ اینچ [۱.۸۵ متر] و برای زنان هلندی ۵ فوت و ۷ اینچ [۱.۷۰ متر] است. چرا هلندی‌ها اینقدر قد بلند هستند؟ نظریه‌ها فراوانند. استدلال رایج می‌گوید برای اینکه هلندی‌ها عاشق لبنیات و رژیم غذایی سرشار از پروتئین خود هستند. اما مطالعات مهم بسیاری نیز در مورد تفاوت قد وجود دارد که همیشه هلندیها در آن‌ها عرض اندام می‌کنند.

عوامل موثر بر قد: مطالعه قد انسان «هوکسالاجی» نام دارد- زمینه نسبتا نوینی که به برخی نتایج جالب توجه رسیده است. طبق نظریه ای که بطور گسترده پذیرفته شده و بر اساس ایده تکامل است، در هر نسل، انسانها سالم‌تر و بلند‌تر از نسل پیشین هستند، اما بنظر می‌رسد که این نظریه در این مورد صدق نمیکند. در شمال اروپا، حدود ۸۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، قد انسان به بیشینه رسید، اما در قرن ۱۷ به کمینه کاهش پیدا کرده و سپس بار دیگر رو به بالا رفت.

20130619_Afsanehkhaneh_Dutch

به‌نظر می‌رسد دو عامل موجب این کاهش شده‌اند که اولین آن رشد شهر‌ها بود: هر چه گرد‌هم‌آیی مردم بیشتر شد، مواد غذایی کمتری در دسترس عموم قرار گرفته و گسترش بیماری سریع‌تر شد. عامل دوم افت دمای کره زمین بود که به عنوان عصر یخ‌بندان کوچک شناخته می‌شود. یافته‌هایی‌ از این دست به‌روشنی نشان میدهند که قد انسان فقط در ارتباط با ژنتیک یا رژیم غذایی نیست، بلکه بیش از آنچه تا به‌حال تصور میشد پیرو دامنه‌ی گسترده‌ای از تاثیرات محیط است.

گسترش ثروت: قانع کننده‌ترین استدلال مبنی بر این‌که چرا مردم هلند به تازگی تا این حد قد کشیده‌اند توسط ج.و.دروکر، استاد تاریخ اقتصاد در دانشگاه “گرونگن” ارایه شد. مطالعات او نشان داد که رشد قد در مردم هلند که در نیمه قرن ۱۹ سرعت گرفت هم‌زمان با استقرار اولین دموکراسی‌ لیبرال در این کشور بود. قبل از این زمان، هلند از قبال مستعمرات خود ثروتمند شده بود، اما ثروت در انحصار گروه نخبگان بود. پس از این زمان، کم کم ثروت به همه اقشار جامعه رسید و میانگین درآمد، و همچنین میانگین قد رو به رشد گذاشت. از آن‌زمان به بعد فاصله بین غنی و فقیر در هلند نسبتن کم  مانده است و این کشور در حال حاضر دارای برخی‌ از بهترین مراقبت‌های پیش و پس از تولد در جهان است. این روند در رویارویی مستقیم با آنچه در امریکا روی داده می‌باشد، چرا که امریکایی که زمانی‌ سه‌ اینچ بلند‌تر از یک فرد هلندی بود، ۲۵ سال است که افزایش قد پیدا نکرده است.

حفظ منافع هلندی‌های قد بلند: در حال حاضر تعداد هلندی‌هایی‌ که قدشان از میانگین بلند‌تر است آنقدر زیاد است که تاسیس “کلوب لنگ منسن” یا کلاب افراد قد بلند، برای حفظ منافع آنها را توجیه کند. شرط عضویت در این کلاب داشتن  قد۱.۹۰برای مردان و۱.۸۰ برای زنان است. کور دلد گراف،  سرپرست شرکت هواپیمائی “ک.ل.م ” که قدش۲.۰۳ است بخوبی با دردسر‌های قد بلند بودن آشناست. او می‌گوید “من هیچوقت تبعیض را تجربه نکردم، اما در مدرسه اغلب مورد شیطنت و تمسخر قرار می‌گرفتم چون همیشه یک سر و گردن از بقیه بلند‌تر بودم. “ک.ل.م.” تلاش می‌کند که سطح آگاهی عموم را در مورد مسایلی که افراد خیلی‌ قد بلند با آن مواجه هستند بالا ببرد، و از جانب آنها برای دست‌یابی‌ به تسهیلاتی مانند دوچرخه‌هایی با چهار‌چوب بزرگ‌تر، و تشک و تخت بلند‌تر از دو متر تبلیغ و تلاش کند.

نتیجه: آیا هلندی‌ها همچنان قد خواهند کشید؟ در حالیکه برخی‌ استدلال کرده‌اند که مردم هلند ممکن است ۴ اینچ دیگر بلند شوند، برخی‌ دیگر بر این باورند که میانگین قد ۱.۸۵ برای مردان و ۱.۷۰ برای زنان، از لحاظ نظری شرایط ایده‌آل برای بهره‌جویی‌ از مطلوب‌ترین استاندارد زندگی‌ را فراهم می‌کند. در عین حال، هلندی‌ها میتوانند به بهره‌وری از مزایای عالی‌ بهداشت و درمان، و رژیم غذایی مناسب ادامه داده و خیالشان راحت باشد که هرگز برای دیدن کنسرت مشکلی نخواهند داشت.

نویسنده: سسیلی لای‌زل. ترجمه: افسانه هژبری.

منبع:

“Why are the Dutch so tall? (http://suite101.com/article/why-are-the-dutch-so-tall-a55753)

 برنامه‌های افسانه‌خانه را این‌جا دنبال کنید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , 

۲ Comments

  1. 1

    wh0cd1327430 sildenafil online

  2. 2

    wh0cd1327430 viagra without prescription