Saturday, 18 July 2015
25 May 2020
گل‌های رنگارنگ کوچه

«محمود رحمانی‌پور، سفیر موسیقی ایرانی»

2013 June 21

 

آذر ماهان / رادیو کوچه

 

«محمود رحمانی‌پور» به سال یک هزار وسیصد و پانزده در تهران به دنیا آمد. پدرش «علی رحمانی‌پور» دستی بر ساز تار داشت و همین الفت با موسیقی اصیل، وی را به هنرستان موسیقی ملی کشاند.

با راهنمایی استاد «روح‌اله خالقی» فراگیری ساز ویولن را در محضر بزرگ‌مرد موسیقی ایران «ابوالحسن صبا» آغاز نمود. ساز عود را  نیز نزد «نصراله زرین» پنجه و ساز تمبک را نزد استاد «حسین تهرانی» به نحو عالی آموخت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اولین اجرای برنامه هنری ایشان خارج از هنرستان در ارکستر وزارت فرهنگ و هنر آن‌زمان بود و پس از آن در سال ۱۳۳۲ به رادیو راه یافت و در ارکستر بزرگ برنامه گل‌ها در کنار استادانی چون: «علی تجویدی، جواد معروفی، زرین پنجه و افتتاح با هم‌کاری برادرش احمد رحمانی‌پور» که تار می‌نواخت، قرار گرفت.

20130620-Koozhe-Golhaye rangarang1

هم‌چنین در ارکستر «عبداله جهان پناه» و سازهای ملی «مهدی مفتاح» و در برنامه‌ی نوایی از موسیقی ملی به سرپرستی «منوچهر جهانبگلو» با حضور استادانی مانند: «اسداله ملک، مجید نجاهی، جهانگیر ملک، حافظی، همدانیان و حسن ناهید» هنرنمایی می‌نمود.

او بیش از ۲۲ سال معلم موسیقی و سرود مدارس بود. هم‌نوازی با ساز حسین تهرانی، شهیدی، بهاری، فرهنگ شریف، احمد عبادی و حسن ناهید در جشن هنر شیراز  در کارنامه هنری او ثبت گردیده است.

«محمود رحمانی‌پور» مسافرت‌هایی نیز برای شناساندن موسیقی سنتی ایران به کشورهایی چون: «روسیه، آمریکا، فرانسه، پاکستان، کویت، کانادا و افغانستان» داشته است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,