Saturday, 18 July 2015
26 January 2021
بررسی نگاه روان‌شناختی جامعه ایرانی

«به نظر شما چند درصد مشکلات با پول حل می‌شود»

2013 June 24


شهروز فرهمند

در صورتی که مقاله های قبلی را مطالعه نکرده اید، می توانید از اینجا آغاز کنید.

تحقیق اول: موارد ضروری برای گذران این روزها!

تحقیق دوم: احساس ایرانی ها نسبت به پلیس

تحقیق سوم: بهترین تفریح از نظر ایرانی ها

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

سوال این تحقیق: به نظر شما چند درصد مشکلات با پول حل می شود؟

جمعیت مورد آزمایش: ٩۶٣٩٩ نفر

رای

%

به نظر شما چند درصد مشکلات با پول حل می شود؟

سوال

۴٧٣۶٢

۴٩.١٣

٩٠%

پاسخ ١

١٨٨٩۶

١٩.۶٠

٨٠%

پاسخ ٢

١٧٩۶١

١٨.۶٣

١٠٠%

پاسخ ٣

۶١٠٣

۶.٣٣

۵٠%

پاسخ ۴

٢۴٣٠

٢.۵٢

٧٠%

پاسخ ۵

١۵۵۵

١.۶١

۶٠%

پاسخ ۶

۵۴٩

٠.۵٧

٢٠%

پاسخ ٧

۵۴١

٠.۵۶

٠%

پاسخ ٨

۴٨۵

٠.۵٠

۴٠%

پاسخ ٩

٣٨٨

٠.۴٠

٣٠%

پاسخ ١٠

١٢٩

٠.١٣

١٠%

پاسخ ١١

٩۶٣٩٩

١٠٠

در مقاله اول به بررسی مواردی پرداختیم که از دیدگاه ایرانی‌ها برای گذران این روزها ضروری بود. سوال فوق هم از دو جنبه مطرح و بررسی شده است. در ابتدا اعداد و ارقام این سوال به عنوان یک سوال مکمل و آزمایشی مهر تاییدی بر نتایج تحقیق اول است. چرا که این سوالات در زمان‌های مختلف و با جمعیت مورد آزمایش متفاوت انجام شده و در وهله دوم و در مقام یک سوال منفرد باز هم نتایج خوبی را برای ما در خود دارد.

می‌توان با درصد بالایی از احتمال و اطمینان گفت که بیشتر مردم جهان «پول» را دوست دارند چرا که با آن می‌توانند به آمال و آرزوهایشان برسند. ماشین گران‌قیمت بخرند، مسافرت‌های دور و دراز بروند و در خانه‌های اشرافی زندگی کنند. اما زمانی‌که این حس «دوست داشتن» به «نیاز برای رفع مشکل» بدل می‌شود نشان از بیماری‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی دارد و در این تحقیق می بینیم بیش از ٨٧% جامعه معتقدند که ٨٠% مشکلاتشان با پول رفع می‌گردد. سوال اصلی اینجاست که این مشکلات چگونه مشکلاتی هستند که فقط به پول نیاز دارند و عقل و تدبیر و تحصیلات و تجربه و … هیچ محلی از اعراب در حل آن‌ها ندارند؟!

زمانی‌که این حس «دوست داشتن» به «نیاز برای رفع مشکل» بدل می‌شود نشان از بیماری‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی دارد و در این تحقیق می‌بینیم بیش از ٨٧% جامعه معتقدند که ٨٠% مشکلاتشان با پول رفع می‌گردد

و سوال بعدی این‌که این دسته از افراد جامعه که جمعیت کثیری را تشکیل می‌دهند و معتقدند که فقط پول حلال مشکلات است، چگونه آن را به دست می‌آوردند تا مشکلاتشان را مرتفع سازند. این سوال با توجه به قانون جهانی ٢٠/٨٠(Pareto principle) می‌تواند به این‌گونه تعبیر گردد که ٨٠ درصد سرمایه جامعه در دستان ٢٠ درصد از مردم است، معنی‌دارتر و عمیق‌تر نیز می‌گردد. به بیان ساده‌تر، حداکثر و خوشبینانه تنها ٢٠ درصد از این ٨٧ درصد دارای پول کافی برای حل مشکلات هستند و مابقی یعنی ۶٧ درصد از این عده کثیر (تقریبن ۵٠ میلیون نفر از جمعیت ایران) از داشتن چنین موهبتی محرومند و مجبورند تا از طرق دیگر به این «حلال مشکلات» برسند و یا با مشکلاتشان به نحوی کنار بیایند.

در این بین، نقش دولت در اولین جایگاه چنین دیده می‌شود که با ایجاد حداقل‌هایی در زمینه‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی قدم‌هایی را در کاهش این نیاز بردارد. این اقدامات می‌تواند در اشتغال زایی، کاهش هزینه مسکن، سهولت پرداخت در وام‌های بلند‌مدت، کاهش هزینه دانشگاه‌ها و بسیاری موارد دیگر باشد که البته هیچ‌یک در دولت جمهوری اسلامی ایران نه به واقع و نه به ارقام، انجام نپذیرفته است.

بر اساس تحقیقی از واحد اطلاعات اکونومیست در گزارش ماه آوریل٢٠١٣ ، این مرکز نیروی کار ایران را در سال گذشته (٢٠١٢) را ٢٧ میلیون نفر و نرخ بیکاری را ١۵.۵ درصد اعلام و پیش‌بینی کرد که این شاخص‌ها در سال جاری به ترتیب ٢٧ میلیون ٧٠٠ هزار نفر و ١۵.٣ درصد خواهد بود. با این حساب بیش از ۴,٠٠٠,٠٠٠ نفر در ایران بی‌کارند که قطعن بیشترین مشکلات را دارا بوده و پول لازمه زندگیشان برای حل بیشتر مشکلاتشان خواهد بود.

واضح و مبرهن است که تنها دلیل نیاز این عده کثیر جامعه به پول تنها عامل بی‌کاری نیست! بل‌که مواردی دیگر نظیر تورم بالای ٣٠ درصد و تحریم‌های گاه و بی‌گاه علیه دولت نیز گریبان گیر مردم بوده و آن‌ها را بیشتر در انزوای فقر و نیاز فرو می‌برد. حال این که دولت خدمت‌گذار جمهوری اسلامی ایران چه کوششی در راستای کاهش میزان نیازمندی مردم به گزاره «پول» کرده و نیز چه تلاشی در جهت نهادینه کردن ساختارهای بنیادین نظیر تحصیلات، تفکر خلاق و مدیریت صحیح زمان و هزینه داشته است، بحثی است که اهداف اصلی چنین دولت‌هایی را نشان می‌دهد.

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Pareto_principle

http://eghtesadonline.com/fa/content/17872/

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,