Saturday, 18 July 2015
17 September 2021
انتقال قدرت در قوه قضائیه

«صادق لاریجانی قوۀ قضائیه را تحویل گرفت»

2009 August 16

آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری‌اسلامی‌ایران طی حکمی، آیت‌الله صادق لاریجانی را به ریاست قوۀ قضائیه ایران گمارد. در این حُکم، رهبر جمهوری اسلامی ایران خواستار «سرعت و سهولت در اجرای عدالت» شده‌است.

20090816_news_larijani

صادق لاریجانی عضو مجلس خبرگان رهبری و یکی از فقهای شورای نگهبان است که در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هم عضویت دارد و در این حوزه تدریس می‌کند. پدر او آیت‌الله میرزا هاشم آملی، از روحانیان سرشناس نجف و قم بوده‌است. او هم‌چنین برادر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران است. برادر دیگر او محمد‌جواد لاریجانی است که علاوه بر معاونت امور بین‌الملل قوۀ قضائیه ریاست کمیسیون حقوق بشر اسلامی همین قوه را نیز بر عهده داشته‌است.

در حکم آیت‌الله خامنه‌ای آمده‌است: «اکنون که دوران تمدید شده‌ی مسوولیت آقای هاشمی‌شاهرودی در قوه‌ی قضائیه به پایان رسیده‌است، با تشکر و تقدیر از مجاهدت‌ها و خدمات ارزنده و ماندگار ایشان، جناب‌عالی را که از برجستگان علمیِ حوزه‌ی علمیه‌ی قم و برخوردار از روحیه‌ و توان نوآوری و ابتکار می‌باشید، براساس اصل یکصدوپنجاه‌وهفت قانون‌اساسی، به ریاست قوه‌ی قضائیه‌ی جمهوری اسلامی‌ایران منصوب می‌کنم.»

آیت‌الله محمود هاشمی شاهرودی از مردادماه ۸۳ دوره دوم ریاست خود بر قوه قضائیه را آغاز کرده‌بود. این دوره در ۲۵ مرداد ماه ۸۸ پایان رسید.

آیت‌الله صادق لاریجانی در حالی به ریاست قوه قضائیه منصوب شده‌است که در کارنامه خود یک دوره نمایندگی مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری را هم بر عهده‌داشته و از تاریخ‌ 25 تیر ماه 1380 نیز به عنوان یکی از فقهای شورای نگهبان قانون اساسی منصوب شده‌بود.

او در سال‌ 1339 در نجف‌ اشرف‌ به دنیا آمد. وی‌ به هنگام‌ واردشدن‌ به‌ سال‌ چهارم‌ دبیرستان‌ با فراهم‌‌آمدن‌ بورس‌ تحصیلی‌ از دانشگاه‌ صنعتی‌ شریف‌ عازم‌ تحصیل‌ در یکی‌ از کشورهای‌ غربی‌ بود که‌ با ایجاد تغییری در زندگی‌اش‌ به‌ تحصیل دروس‌ دینی‌ روی آورد.

تدریس‌ در دانشگاه‌ تربیت‌ مدرس‌ قم‌ و دانشگاه‌ رضوی‌ مشهد در رشته‌های‌ کلام‌ جدید، فلسفه‌ تطبیقی‌، فلسفه‌ اخلاق‌ و فلسفه‌ غرب‌ از جمله سابقه های او است.

—-

لینک مرتبط:

«آیت الله شاهرودی؛ حوزه یا شورای نگهبان»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|