Saturday, 18 July 2015
27 January 2020
نامه‌ای در رابطه با مرگ افشين اسانلو

«این‌جا انسانیت و کرامت انسان را سلاخى می‌کنند»

2013 June 28

گزارش / رادیو کوچه

دوازده تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج، با نگارش نامه‌ای در رابطه با مرگ «افشین اسانلو»، فعال کارگری و زندانی سیاسی هم‌بندشان، از شرایط زندان رجایی شهر سخن گفته‌اند.

متن این نامه به شرح زیر است:

«صحبت از  از مرگ یک انسان نیست، این‌جا انسانیت و کرامت انسان را سلاخى می‌کنند. مرگ افشین اسانلو  همه ما را در بغض و ماتم فرو برد. مرگ این فعال کارگرى که تنها گناهش پی‌گیری مطالبات و حقوق صنفى تصریح شده  در قانون اساسى، قانون جهانى کار و منشور ملل متحد بود بار دیگر این واقعیت تلخ را بر همگان آشکار کرد که رژیم حاکم بر ایران هیچ احترامى براى میثاق‌هاى داخلى و بین المللى مرتبط با مسایل حقوق بشرى قایل نبوده و نیست و هم‌چنان با گستاگى و دهن‌کجى نسبت به افکار عمومى، بر رویه‌های  غیرقانونى و غیرانسانى خود اصرار می‌ورزد.

afshin-osanlou

 رژیم  جمهورى اسلامى دائما در رسانه‌هاى خود از زندان گوانتانامو و نقض حقوق بشر در آن سخن می‌راند در حالى که زندان‌هاى این رژیم، به‌خصوص در شهرستان‌ها  وضعیتى به مراتب بدتر از گوانتانامو دارند. تمامیت‌خواهان حاکم بر ایران ظلمى  مضاعف را بر زندانیان  سیاسی-عقیدتى تحمیل می‌کنند.  زندانیان سیاسى علاوه بر تحمل احکام ظالمانه دادگاه‌هاى غیر قانونى از ابتدایی‌ترین حقوق انسانى و شهروندى خود محروم می‌باشند که این امر فشارهاى روحى و روانى فزاینده‌اى به آنان وارد می‌نمایند و موجب بروز بیماری‌هاى متعدد جسمى و  روحى و در مواردى مانند نمونه اخیر منجر به مرگ می‌گردد.

 تراکم بالاى جمعیت زندانیان و کمبود فضاى اسکان، ایجاد محدودیت زمانى براى هواخورى (سه ساعت در روز)، عدم دسترسى به تلفن و تماس با خانواده، اعمال محدودیت و سخت‌گیرى در خصوص اعطاى ملاقات حضورى با خانواده و دوستان و خویشاوندان، محروم کردن زندانیان از حق مرخصى، اعمال سلیقه‌اى قانون آزادى مشروط، عدم دسترسى زندانیان به امکانات بهداشت و درمان، غیر استاندارد بودن جیره غذایى، انسداد پنجره سلول‌ها با ورقه‌هاى آهنى و تهویه نامناسب هوا، محروم کردن زندانیان از امکانات ورزشى، فرهنگى و کارگاهى و ممانعت از حق ادامه تحصیل، جملگی از موارد نقض حقوق زندانیان در زندان گوهردشت کرج (رجایى شهر) می‌باشد که اگر نیمى از آن هم  اجرا می‌گردید ما شاهد از دست دادن  محسن دکمه‌چى، مهدى زالیه، منصور رادپور، علیرضا کرمى خیر آبادى  و افشین اسانلو نمی‌بودیم.

 چشم امید ما زندانیان به وجدان‌هاى بیدار و  مردم آزاده ایران و جهان است چرا که ما از دولت‌هایى که به تجارت نفت و خون مشغول هستند و منافع حقیر خود را بر مسایل انسانى و اخلاقى ترجیح می‌دهند انتظارى نداشته و نداریم.

 ما امضا کنندگان این نامه، استبداد حاکم در ایران را مسوول مرگ افشین اسانلو می‌دانیم و از نهادها و  مجامع  جهانى حقوق بشر  خصوصا شوراى حقوق بشر  سازمان ملل و کمیسیون حقوق بشر اتحادیه  اروپا تقاضا داریم اقدامات فورى، درخور و موثرى در این رابطه اعمال نمایند:

امضا کنندگان:

احمد تمویى

افشین با ایمانى

جعفر ( شاهین) اقدامى

حمید رضا برهانى

رسول بداغى

رمضان سعیدى

زانیار مرادى

صالح کهنده

سعید ماسورى

فرزاد مدد زاده

لقمان مرادى

محمد امیر خضرى

زندان گوهردشت کرج (رجایى شهر)

ششم تیر ماه ١٣۹٢

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,