شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
26 August 2016
پس‌نشینی تند

«امیر تازه و چالش‌های پیش رو»

۱۳۹۲ تیر ۰۸

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

«حمد بن خلیفه آل‌ثانی» امیر قطر پس از ۱۸ سال سلطنت و در روزی که از قدرت کناره گرفت، گفت که با انتخاب فرزندش «تمیم» برگی تازه از دفتر تاریخ این مملکت رقم خواهد خورد و نسل تازه قدمی به جلو برخواهد داشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این کار روش مرسومی در بین امرای کشورهای عربی نیست. آن‌ها معمولن تا دم مرگ پیش می‌روند و یا تا موقعی که از کار افتاده شوند، به سلطنت ادامه می‌دهند. در مورد امیر قطر اما نمی‌شود با قطعیت گفت که او به سبب بیماری دست به این کار زده است و یا واقعن تصمیم به تزریق نیروی جوانی به مدیریت این کشور دارد. اداره‌ی کشوری به کوچکی قطر با بالاترین میزان منابع گاز جهان و فقط ۲ میلیون شهروند، کار زیاد سختی به نظر نمی‌رسد. امیر قطر در دوران حکومتش شورای مشورتی تشکیل داد و باید دید این اقدامات اصلاحی او برای نزدیک‌تر شدن به دموکراسی به وسیله پسرش تحقق کامل می‌یابد یا نه؟ این یک پارادوکس بزرگ است که قطر که خود از ساختار حکومتی برخوردارست که در آن کمترین میزان از نقش و حضور مردم وجود دارد چند سالی است که به عنوان حامی منطقه‌ای بسیاری از مخالفان حکومت‌های خودکامه‌ی عربی نقش اساسی را ایفا می‌کند. اما بعید است که قطر بتواند در طویل مدت به این اقدامات ادامه دهد.

a1

چرا که تفکری که به پشتیبانی‌ این کشور دیکتاتوری قذافی را ساقط کرد و هم‌چنان مخالفان «بشار ‌اسد» را زنده و سرپا نگه داشته است، دیر یا زود دامان خود قطر را هم خواهد گرفت. مگر اینکه امیر جوان هرچه زودتر به اصلاحات جدی و واقعی در ساختار اداره‌ی این امیرنشین دست بزند. گرچه امیر قطر سال‌ها در ظاهر سعی کرده است که خود را به عنوان حاکمی اهل مدارا معرفی کند و از شبکه‌ی الجزیره و مواضع آن، تصویری بی‌طرف و منصفانه به جهانیان ارایه کند اما واقعیت این است که اکنون ده‌ها منتقد قطری خاندان حاکم این کشور برای گذراندن احکام طویل مدت در زندان‌های این کشور به سر می‌برند

از این دست تناقضات البته در کشور قطر کم نیست، برای نمونه هم‌زمان با اسراییل که در این کشور دفتر تجاری دارد مدارس تندروی وهابییون نیز با آزادی کامل به کار خود ادامه می‌دهند و طالبان حق دارد تا پرچم عمارت اسلامی را بر فراز ساختمان خود در این کشور افراشته نگاه دارد. چیزهایی که هر کدام جداگانه به مذاق خیلی‌ها در کشورهای عربی، اسلامی و غرب خوش نمی‌آیند. امیر قطر نمایشگاه‌های هنری فراوانی را در این کشور به پا کرد، سعی کرد آموزش را در این کشور سکولاریزه کند و تصویری مدرن از این کشور به جهان ارایه کند. اما واقعیت این است که هنوز بسیاری این کشور را به عنوان یکی از مدافعان پروپا قرص اسلام سلفی می‌شناسند.

a2

خاندان پادشاهی قطر ۶.۷ درصد از سهام لیگ برتر انگلیس را در دست دارند.  آن‌ها هم‌چنین مالک ۲۶ درصد از ارزش فروشگاه‌های زنجیره‌ای Sainsbury هستند. «محمدالفاید» Harrods را نیز به قطری‌ها فروخته است و مالکیت «میراماکس» نیز از سال ۲۰۱۰ در دستان خاندان حاکم بر قطر است. در مجموع می‌شود گفت که آن‌ها در حال حاضر از ثروتمندترین و بانفوذترین خانواده‌های پادهشاهی در جهان هستند. «شیخ تمیم» امیر جدید قطر دانش‌آموخته‌ی انگلستان است.

«عبداله دوم» پادشاه اردن نیز در انگلیس درس خوانده و «سلطان قابوس» امیر عمان نیز در این کشور تحصیل کرده بوده است. صد البته سیستم آموزش خصوصی در انگلیس قدرتمند و برای امیران عرب امن است. عجیب نیست که بسیاری از سران کشورهای محافظه‌کار جهان از اعراب گرفته تا چین کمونیست و بسیاری از اعضای خانواده‌های پرنفوذ در جنوب شرق آسیا همگی در انگلیس درس خوانده‌اند چرا که هم‌اکنون بخش قابل توجهی از ثروت همین افراد در همین کشور سرمایه‌گذاری شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,