شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
06 September 2016
همراه با چهارده کارگردان مطرح دنیا

«جعفر پناهی به آکادمی اسکار دعوت شد»

۱۳۹۲ تیر ۰۸

خبر / رادیو کوچه

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا از «جعفر پناهی»، کارگردان ایرانی و چهارده کارگردان دیگر برای عضویت در آکادمی اسکار دعوت کرده است.

«هاوک کوخ» رییس آکادمی اسکار با بیان این‌که از ۲۷۶ سینماگر در رشته‌های مختلف این هنر، دعوت شده است، آنان را از بهترین «فیلم‌سازان مشغول به کار در صنعتِ امروز سینما» خواند.

آکادمی اسکار حدود شش هزار عضو دارد که به گفته آقای کوخ، دعوت شدگان جدید، جای‌گزین بازنشستگان و درگذشتگان این آکادمی می‌شوند.

jafar panahi

علاوه بر «جعفر پناهی» که از ایران در بخش کارگردانان دعوت شده است، ۱۴ کارگردان دیگر نیز به این منظور دعوت شده اند که «کاترین هاردویک» کارگردان «گرگ و میش»، «تاد فیلیپس» کارگردان «هنگ اوور»، «تیم استوری» کارگردان «چهار شگفت‌انگیز» و «استیو مک کویین» کارگردان «شرم» از جمله آن‌ها هستند.

جعفر پناهی، کارگردان ایرانی به اتهام «اجتماع، تبانی و تبلیغ علیه نظام» به شش سال حبس تعزیری، ٢٠ سال محرومیت از حقوق اجتماعی شامل ساختن فیلم، نوشتن هر نوع فیلم‌نامه، مسافرت به خارج از کشور و مصاحبه با رسانه‌ها و مطبوعات داخلی و خارجی محکوم شده است.

وی روز شنبه ٢٩ بهمن (شانزدهم فوریه)، از سوی هیات داوران «جشنواره برلیناله»، جایزه ‌خرس نقره‌ای فستیوال فیلم برلین ۲۰۱۳ را در بخش بهترین فیلم‌نامه، برای فیلم «پرده» دریافت کرد.

در فیلم «پرده»، ساخته مشترک «جعفر پناهی» و «کامبوزیا پرتوی»، هر دو هنرمند به دلیل کمبود امکانات، بازیگری، صدابرداری و کارگردانی را خود بر عهده گرفته بودند. این فیلم به تمامی در محیط بسته داخل یک ویلا تصویربرداری شده است.

پناهی دعوت آکادمی را پذیرفته است.

بیشتر بخوانید:

«خرس نقره‌ای برلیناله برای جعفر پناهی»«خرس نقره‌ای برلیناله برای جعفر پناهی»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,