Saturday, 18 July 2015
05 December 2023
قاعده هرم

«خواست حداکثری و تیغ دو دم مردم»

2013 June 29

محمد افرازه/ رادیو کوچه

در روزهایی که گذشت اتفاق کم سابقه‌ای در ورزش ایران افتاد که می‌توان آن را به جامعه هم تعمیم داد. «محمد رویانیان» زمانی که به پرسپولیس آمد مقاومت‌هایی را در مقابل خود دید که عنوان می‌شد مدیری است، غیر از جنس ورزش و به خصوص فوتبال.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اما در گذر زمان و آزمون و خطاهایی که انجام داد،  به مانند سایر مدیران ایرانی در نهاد‌ها و ارگان‌های مختلف، بالاخره تجربه و شناختی ابتدایی از بستری که بر آن مدیریت می‌کرد پیدا نمود، اقدام‌های رویانیان در ایجاد ارتباط با باشگاه‌های خارجی،  برنامه‌ریزی‌های اقتصادی، ایجاد بستر‌های مناسب برای توجه به پیش‌کسوتان، بیمه آن‌ها و فعالیت‌های ر‌فاهی برای آنان و همین‌طور تجلیل از جای‌گاه و گذشته آن‌ها، حرکاتی بود که اگر نگوییم بی‌سابقه اما کم سابقه بود در ورزش ایران. در تحلیل حضور رویانیان گرچه که نمی‌توان  عمق این فعالیت‌ها را حدس زد و ما به عنوان ناظر و با توجه به داشتن سابقه بد از مدیران جمهوری اسلامی در ذهن، اصولن بیشتر این فعالیت‌ها را در سطح دیده‌ایم و نه عمیق اما، واقعیت آن است اگر ملاک را مردم دانسته و با توجه به این نکته که مردم و هوادارن ورزشی ما، همیشه نتیجه‌گرا و کسب جام برای‌شان اهمیت داشته و آن را ملاک کار و موفقیت حضور یک مدیر می‌دانسته‌اند اما، در ماجرای مرموز برکناری رویانیان دیدیم که مردم به پشتیبانی از این فرد به هر طریق که برایشان میسر بود، اعتراض خود را نشان دادند.

1

در هفته گذشته و در زمانی که محمد رویانیان به هم‌راه «علی دایی» در روسیه برای عقد قرارداد هم‌کاری با «باشگاه روبین قازان»، در این کشور به سر می‌بردند، به ناگاه از جعبه مارگیری دولت نفس به شماره افتاده «مهرورز» ترفندی قدیمی به در آمد و در نبود مدیر عامل پرسپولیس مقدمات برکناری او چیده شد و با تغییراتی در سطح هیات مدیره این باشگاه و افزودن فردی که مشخصن از مهره‌های دولت فعلی بود، زمینه را برای مدیر عاملی این فرد محیا کردند، اما خب این مساله با توجه به موقعیت و محبوبیت تیم فوتبال پرسپولیس به سرعت رسانه‌ای شد و با اعلام این‌که «محمود خوردبین» و «علی پروین» از پیش‌کسوتان شناخته شده پرسپولیس نیز پشتیبان این تغییرات هستند، کار آغاز شد و ادامه یافت. اما آن‌چه که برای اولین بار شاید در کشور ما در زمینه ورزش رخ داد حمایت و اتحاد تک‌تک بازی‌کنان و مربی و هوادارن پرسپولیس بود از مدیریت رویانیان و نکته این‌جا بود که با این‌که شنیده می‌شد که این گونه اقدامات در این دولت مهرورز مسبوق به سابقه بوده اما دولت در نهایت کار خودش را کرده و مهره خودش را جای‌گزین نموده اما کار تا به آن‌جا بالا کشید که امروز در تمرین تیم پرسپولیس هواداری فریاد برآورد که اگر رویانیان در مدیریت تیم باقی نماند، خود را آتش خواهد زد. علی پروین و محمود خوردبین از هیات مدیره کنار کشیدند و اعلام کردند که خود را بازی‌چه دست آقایان وزارتی قرار نمی‌دهند، علی دایی بصورت دقیق اعلام کرد مدیریت فعلی نباشد من هم نخواهم بود و همه با هم پشت خواست هواداران و مردم قرار گرفتند.

کار تا به آن‌جا بالا کشید که امروز در تمرین تیم پرسپولیس هواداری فریاد برآورد که اگر رویانیان در مدیریت تیم باقی نماند خود را آتش خواهد زد، علی پروین و محمود خوردبین از هیات مدیره کنار کشیدند

نتیجه کار را همه می دانیم، تا به الان هنوز رویانیان مدیر عامل پرسپولیس باقی مانده و احتمالن هم باقی خواهد ماند. اما این اتفاق باعث خواهد شد که رویانیان مدیر پر قدرت‌تری از قبل شود، چه این‌که حمایت علنی مردم و پیش‌کسوتان و بازی‌کنان و مربی و سرمربی از این فرد، جای‌گاه و قدرت تصمیم‌گیری را برای این مدیر مشخصن تقویت کرده و خواهد کرد، حال معلوم است که اگر این اتفاق را به سطوح دیگر جامعه و یا سیاست عمومی کشور تعمیم دهیم، موارد معین و بر شمرده‌ای را می‌توان دریافت کرد، سخن حمایت از رویانیان نیست، سخن درس گرفتن از یک اتفاق است که با حضور جمعی به نتیجه رسید، مردم در حال حاضر تحت تاثیر هیجانات پس از انتخابات هستند و دارای خواسته‌های حداکثری، رییس جمهوری منتخب در این زمان می‌بایست به این خواسته‌ها توجه نشان دهد، حال این‌که ابزارش را دارد و یا ندارد، اهمیتی ندارد، می‌بایست ابزار را به دست آورد. «آقای روحانی» اگر مدعی ایجاد تعادل است باید بداند که نباید به مساوات وزنه در کفه مردم و در طرف مقابل، حکومتیان قرار دهد. کفه مردم در این ترازو به آسمان هفتم رسیده است و کفه حکومتیان و مشخصن عمال ولایت مطلقه به زمین چسبیده است. او می‌بایست طرف مردم را آن‌چنان پر نماید تا شاید بتوان تعادلی را احساس نمود، نه این‌که از همین الان سیاست یکی به نعل و یکی به میخ را پیش بگیرد و در نهایت کار همان بشود که کفه مردم در آسمان و کفه حکومت بر زمین.

2

آقای «دکتر روحانی»، اگر می‌خواهید که متفاوت باشید باید به خواسته‌های حداکثری مردم توجه کامل داشته باشید، باید این خواسته‌ها انجام پذیرد تا به شعار تعادل شما نزدیک شویم، مراقب باشید مردم ما هم‌اینک آگاه‌تر شده‌اند، مردم تجربه دولت خاتمی را دارند، دیگر از شما پذیرفته نیست که در نهایت اعلام کنید که یک «تدارکاتچی» بیشتر نبودید، شرایط فرق کرده است.

آقای روحانی، بدانید که این احساسات که اینک هم‌راه شماست تیغی است دولبه، که اگر کار به لبه دوم آن بکشد نه شما که کل این نظام را با مشکل جدی روبرو خواهد ساخت

نگران موقعیت خود نیز نباشید از همین اتفاق مدیریت در پرسپولیس درس بگیرید، در صورت هر اتفاقی هم مردم از شما حمایت خواهند کرد و حتا با قدرت بیشتر باز خواهید گشت، بدانید که این احساسات که اینک هم‌راه شماست تیغی است دولبه، که اگر کار به لبه دوم آن بکشد نه شما که کل این نظام را با مشکل جدی روبرو خواهد ساخت. حال این شما و این مردم اگر متفاوت هستید که ره به عافیت خواهید برد و گر خیر که تکلیف روشن است.

تصاویر

روزنامه پرسپولیس

خبرگزاری تسنیم

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. تهمورث
    1

    همانطور که قبلن هم گفته ام عوض شدن مدیر مدرسه بایستی صورت بگیرد نه معلم و فراش.جناب روحانی خوب محکم سی ملیون ایرانی هم پشت سر او تکلیف ده هزار نفر کفن پوشان حرفه ای , نیروی انتظامی و برادران شخصی را چطور میتوان حل کرد. میگویند رهبر اینک قبول کرده که به رای مردم احترام بگذارد. کدام احترام ؟ فردی که حامیانش را که باعث نجاتش در سالهای چهل و پنجاه بودند بمحض رسیدن به قدرت از دم تیغ گذراند احترام سرش نمیشود. من امیدوارم که جناب روحانی موفق شود چون آرزویم این است ولی نمیدانم چرا این عینک خاکستری را نمیتوانم دیدگانم حذف کنم چشمش آب نمیخورد و امیدوارم اشتباه کرده باشم.