شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
29 August 2016
راه طولانی آزادی

«ماندلا و مبارزه مسلحانه»

۱۳۹۲ تیر ۰۹

 شهرزاد کریمی/ رادیو کوچه

«ماندلا» هیچ‌وقت قائل به مبارزه مسلحانه نبود و برعکس، همیشه معتقد بود که باید مبارزه علیه آپارتاید بدون خشونت باشد.

ولی اتفاقاتی که افتاد و نوع رفتار حکومت باعث شد او نیز در مقطعی اسلحه به دست بگیرد. و البته با همین اتهام نیز سال‌ها عمرش را در زندان گذراند.  پدر ماندلا عضو شورای سلطنتی «تمبو» بود و قرار بود بعدها ماندلا همین سمت را به ارث برد ولی وقایع و اتفاقاتی که در زندگی او پیش آمد نه تنها سرنوشت خود او، که زندگی بسیاری از مردم را تغییر داد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ماندلا در «جزیره روبن» زندانی شد و هیجده سال در این زندان به‌سر برد. در همین زندان بود که او زندگی‌نامه خود را، تحت عنوان «راه طولانی آزادی» نوشت. ماندلا در مدتی که در زندان بود، هم‌چنان با «کنگره ملی آفریقا» در ارتباط بود، و این کنگره در تاریخ دهم ژوئن ۱۹۸۰ بیانیه‌ای از جانب وی منتشر کرد، که بخشی از آن به شرح زیر است:

0,,16870858_303,00

«متحد شوید! بسیج شوید! بجنگید! باید آپارتاید را در بین سندان اقدامات توده‌های متحد و چکش مبارزه مسلحانه در هم بکوبیم!»

امروز ماندلا یکی از طرف‌داران مبارزه بی‌خشونت در جهان شناخته می‌شود. شاید امروز وقتی به عمق جنایات نژادپرستان فکر کنیم و این که تحت هیچ شرایطی حاضر به تغییر سیاست‌های خود نبودند، به این موضوع معتقد شویم که او واقعن چاره‌ای جز این نداشته است.

پس از تن دادن حاکمیت سفیدپوست به برگزاری انتخابات آزاد با نظارت سازمان‌های بین المللی «نلسون ماندلا»، عفو عمومی در جامعه اعلام کرد و در پی آن پارلمان طرحی از دولت را به تصویب رساند که کمیته ویژه‌ای مسوول تدوین وقایع دوران آپارتاید و اقدامات هر یک از عوامل رژیم سابق و هم‌چنین اقدامات مبارزان اعم از مسالمت جویانه و خشونت طلبانه گردید. بخشیدند و فراموش نکردند. و همین مساله باعث شد از جنایت‌های بیشتر و انتقام‌گیری در جامعه جلوگیری شود.

apartheid-stadeF

قطعن ماندلا و هم فکرانش برای قبولاندن این که «ببخشیم» با مردمانی که سال‌ها دچار و گرفتار نژادپرستان تعصبی و جنایت‌کار بودند دچار مشکل شدند. خیلی‌ها این مساله را برنمی‌تافتند و ماندلا را برای این عمل هیچ‌گاه نبخشدید.

در واقع حقیقت هر عمل نادرستی هیچ‌گاه در پوسته‌ها و زرورق‌های زیبا پنهان نمی‌ماند. این‌که در مقطعی از تاریخ به هر دلیلی حتی نلسون ماندلا هم دست به خشونت زده، نمی‌تواند بر این موضوع که خشونت امری ناپسند و نکوهیده است سرپوش گذارد و البته این مساله به هیچ عنوان دلیل بر این نیست که کارهای بزرگی که این انسان ارزشمند برای جامعه کرده است، را منکر شویم. نلسون ماندلا توانست تحت شرایطی سخت و با خرج کردن عمری که برای هر انسانی عزیز و گران‌مایه است در بلند‌مدت به هدف خود برسد. تعادل ایجاد کردن بین دنیای سختی که او در آن زندگی می‌کرده، در زمانی که جان انسان‌ها و خصوصن رنگین پوستان کم‌ارزش بوده است و گاه بی‌بها، با آرمان‌های انسانی و بلند او، قطعن کاری دشوار بوده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,