شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
31 August 2016

«چرا والی هرات استعفا کرد»

۱۳۹۲ تیر ۰۹

‫مطلب‌هایی که در این بخش تارنمای رادیو کوچه منتشر می‌شود یا انتخاب دبیر روز سایت و یا پیشنهاد دوستان رادیو است که می‌تواند از هر گروه یا دسته و یا مرامی باشد. نظر‌های مطرح شده در این بخش الزامن نظر رادیو کوچه نیست. نوشته زیر از مرجع مربوط بدون کم و کاست منتشر شده است. 

از دیگران / رادیو کوچه

منبع: افغانستان مونیتور

داکتر داوود شاه صبا والی هرات روز پنجشنبه ( ۶ سرطان) در یک نشست خبری به گونه ناگهانی از کار کناره گرفت.

استعفای غیر مترقبه والی هرات سوال هایی را مطرح می کند. چرا آقای صبا تصمیم گرفت که دیگر والی هرات نباشد؟ آیا تصمیم او برای کنار رفتن از قدرت به معنای رسیدن به بن بست در ایجاد اصلاحات آن گونه که خودش می گوید، بود؟

آقای صبا در نشست خبری خود به برخی از انگیزه ها و دلایل کنار رفتن خود اشاره های گاه روشن و گاه مبهم داشت. او از اداره ارگان های محلی به گونه واضح انتقاد کرد. از تقرر ولسوال ها گرفته، تا برگزاری انتخابات شورای ولایتی در کابل و منظوری اسفالت خیابان های هرات از سوی شهرداری هرات.

saba

آقای صبا معتقد است که نصب ولسوال ها از سوی اداره ارگان های محلی بدون مشوره مسوولان محلی روابط اداری را خدشه دار می سازد و سبب می شود که این افراد در صورت  داشتن کفایت کاری  پاسخ گوی عملکرد خود در برابر اداره محلی نباشند. آقای صبا برگزاری انتخابات شورای ولایتی در کابل را که بیشتر از دوماه پیش در پی تنش ها بر سر نحوه انتخابات ریاست این شورا آغاز شد نقض صریح ماده ۳۳ قانون اساسی افغانستان می داند که بر برگزاری انتخابات شورای های ولایتی برای انتخاب رییس آن در ولایات مربوط تاکید دارد.

اما جنجال اصلی آقای صبا با شهرداری هرات بر سر اسفالت خیابان های این شهر آغاز شد. آقای صبا می گوید که این پروژه خلاف موازین اداری اجرا شده است و منافع شهروندان هرات را زیان زده است. اما انتقاد های مبهم آقای صبا عمددتا متوجه برخی افراد، دولت مرکزی و نحوه حکومتداری در افغانستان است.

آقای صبا در بخشی از سخنرانی اش چنین می گوید: “من در پیشگاه خدا و مردمم نمی توانم جواب کژاندیشی های تعدادی افراد سودجو و زورگو، و بی تفاوتی نهادهای تصمیم گیرنده را که در یافتن راه حل ها به مشکل های ولایت هرات کوتاهی می کنند، به عهده گیرم؛ نمی خواهم تحت هرگونه شرایط، خلاف ارزش های باوری ام، با بی مسئولیتی به کار ادامه دهم؛ و نظاره گر محض تلاش هایی باشم که عمدا در جهت ناکام ساختن اداره هرات صورت می پذیرد، به امید این که روزی به دادم خواهند رسید. ”

برای یافتن نشانی این انتقاد ها باید به برخی رویداد ها که در جریان کار آقای صبا ظرف بیشتر از دوسال گذشته رخ داده، توجه کرد. نخستن مشکل آقای صبا با شهردار هرات  در نخستین روزهای به وجود آمد که او تازه به عنوان والی هرات به این شهر آمده بود. این اختلاف ها عمدتا بر سر نحوه اجرای برنامه ها و پروژه های بازسازی از سوی شهرداری هرات به وجود آمد.

آقای صبا قرار داد های شهرداری را شفاف نمی داند و باور دارد که این گونه قرار داد ها سبب گسترش فساد اداری در ساختارهای دولتی می شود. اما از آن سو شهردار هرات هم که از حمایت اسماعیل خان وزیر انرژی و آب و یکی از فرماندهان مقتدر غرب افغانستان برخوردار است، آقای صبا را به موارد مشابه متهم کرد. سلیم تره‌کی شهردار هرات بارها اعلام کرده است که والی این شهر مانع اصلی اجرای پروژه های بازسازی بوده است.  شهردار هرات حتا آقای صبا را به سوء استفاده ازبرخی قرار داد های بازسازی  و یا امضای آن ها با شرکت های که با او رابطه دارند، متهم کرد.

هرچند تلاش های از سوی برخی شخصیت های هراتی صورت گرفت که میانه والی و شهردار بهبود پیدا کند ولی این رابطه نه تنها بهبود نیافت بلکه به تیرگی رابطه با اسماعیل خان وزیر انرژی که در آغاز از تقرر آقای صبا حمایت آشکار کرده بود، انجامید.

اشاره آقای صبا به افراد ” زورگو” و ” تمامیت خواه” در متن سخنرانی اش در هنگام استعفا شاید به این افراد باشد. ولی هرات در متن سخنرانی خود ازمقام های تصییم گیرنده که نظاره گر این وضعیت بوده اند، نیز انتقاد کرد، که برخی ها آن را به انتقاد از رییس جمهوری تعبیر کرده اند.

به هرحال هر متنی در معرض تفسیر های گوناگون قرار دارد و نمی توان برای یک متن تنها معتقد به یک تفسیر نهایی شد. برخی آموزه های هرمونتیک مدرن بر این امر تاکید دارد که توضیحات نویسنده از متن نیز یکی از تعبیر ها می تواند به شمار رود که هیچ برتری نسبت به دیگر تعابیر ندارد.

آقای صبا خواسته یا ناخواسته سخنان خود را در معرض تعابیر متفاوت قرار داده و شاید یکی از تلاش هایش برای ارایه سخنرانی در هنگام استعفا راه دادن به چنین گمانه زنی های بوده است.

مشکل دیگر آقای صبا به عنوان والی هراتی و روشنفکر با اداره مبارزه با فساد اداری رقم خورد. اداره ای که در راس آن نیز یک شخصیت هراتی قرار دارد. داکتر عزیزالله لودین رییس اداره مبارزه با فساد اداری آقای صبا را به مواردی از قانون شکنی در اجرای پروژه ها و مشکلات زمین در هرات متهم کرد و حتا برای بررسی این مشکلات هیات های را هم به این شهر فرستاد.

آقای لودین اسماعیل خان و شهردار هرات را نیز به غصب زمین و استفاده جویی از قدرت متهم کرد. این وضعیت سبب شد که آقای صبا یک سال پیش به فکر کنار رفتن از سمت ولایت بیفتد و در یک نامه از رییس جمهوری خواهان برکناری خود شود. ولی رییس جمهوری او را به آرامش فرا خواند و وعده داد که به مشکلات هرات رسیدگی خواهد شد.

مشکل آقای صبا با شهردار چند ماه پیش پای نمایندگانی از این شهر را به کابل کشاند. آن ها در دیدار با رییس جمهوری تاکید کرده بودند که اختلاف های موجود میان والی و شهردار سبب شده که شهروندان هرات زیان ببینند. اما این تلاش ها نیز جایی را نگرفت ورییس جمهور کرزی نه به درخواست والی هرات شهردار را از سمتش عزل کرد و نه به خواهش اسماعیل خان آن گونه که گفته می شود والی را.

حالا پس از  این همه جنجال ها فکر می شود که والی هرات ادامه بودن در قدرت را دیگر به نفع خود نمی داند. شاید یکی از دلایل پنهان کنار رفتن آقای صبا انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان باشد. تجربه افغانستان در برگزاری انتخابات نشان داده است که نامزد های قدرت مند تلاش می ورزند که خلاف قانون از مسوولان محلی به نفع خود استفاده کنند.

این موضوع در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۵ و ۲۰۰۹ به روشنی از یک وضعیت پیچیده در روند برگزاری انتخابات خبر داد. بهره‌گیری از مسوولان دولتی محلی و روش های غیرقانونی در دو انتخابات گذشته به شدت روند دموکراتیزه شدن جامعه افغانستان را متاثر کرده است.

آقای صبا در کمتر از یک سال دیگر که به پایان حکومت آقای کرزی و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باقی  مانده خواست که با نه گفتن به قدرت خود را از چالش های پیش رو نجات بخشد. استعفای والی هرات پس از آن صورت می گیرد که چند روز پیش عالم ساعی والی جوزجان در پی اختلافات با جنرال عبدالرشید دوستم فرمانده ازبک تبار شمال و عضو ارشد جبهه ملی مجبور به ترک این شهر شد.

گفته می شود که استعفای آقای صبا در میان والیانی که به نحوی از عملکرد دولت مرکزی و به ویژه اداره ارگان های محلی ناخرسند اند، مورد استقبال قرار گرفته است. استعفای او در بیش از یک دهه گذشته از موارد نادری به شمار می رود که کمتر اتفاق افتاده است. مقام های افغانستان کمتر به فرهنگ استعفا علیرغم مشکلات موجود جامعه اندیشیده اند.

شاید برخی مقام ها فکر می کنند که با وجود عملی نشدن وعده های شان استعفا دادن ممکن است که به ضعف شان در مدیریت وضعیت تعبیر شود و به همین دلیل کنار رفتن از قدرت را به نفع خود ندانسته اند. استعفا موضوعی‌ست که در کشورهای غربی امری پذیرفته شده و حتا عملی شجاعانه و نشانه تدبیر به شمار می رود.

حالا هراتی ها منتظر اند که واکنش رییس جمهوری در پاسخ به استعفای آقای صبا چه خواهد بود و چه کسی را نامزد این ولایت مهم در معادلات سیاسی کشور خواهد کرد؛ ولایتی که با بیشتر از سه میلیون جمعیت دو مرز مشترک با ایران و ترکمنستان دارد و به دلیل داشتن شهرک بزرگ صنعتی به قطب اقتصادی افغانستان شهرت یافته است.

در همین حال خبرهای تازه حاکی از آن است که از امروز( شنبه ۷ سرطان) حدود ۵۰۰ تن از اقشار مختلف هرات در باغ آزادی محل زندگی والی این شهر جمع شده اند تا مانع رفتن آقای صبا از این شهر شوند. گفته می شود که رییس جمهوری افغانستان از آقای صبا خواسته است که برای بررسی وضعیت خود به کابل برگردد.

……………………………………..

این مطلب بدون ویرایش رادیو کوچه منتشر شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,