شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
26 August 2016
پس‌نشینی تند

«تعریفی که تازه بود»

۱۳۹۲ تیر ۰۹

 

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

در تاریخ علم، هنر، ادبیات، سیاست و ورزش چهره‌های برجسته‌ای و تاثیرگذار فراوان بوده‌اند که توانسته‌اند نقش‌های کلیدی در این امور ایفا کنند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اما همواره افرادی هستند که با حضور خود تاریخ‌ساز می‌شوند، به این معنا که می‌توانند سبب چرخش‌های جدی در روند موجود شوند و الگوها و قوانین پیشین را بر هم زده و طرحی نو دراندازند. برای نمونه می‌شود به نام‌هایی چون «آلبرت انیشتاین در فیزیک، پابلو پیکاسو در نقاشی مدرن و بیتل‌ها» در موسیقی اشاره کرد. در عالم مد و فشن نیز«دیوید گندی» از چهره‌هایی است که به سبب تغییر الگو و سلیقه‌ی سنتی موجود از مدلینگ، یکی از جریان‌سازها به شمار می‌آید.

«دیوید جیمز گندی» متولد ١٩٨٠ در انگلستان سوپر مدل بریتانیایی است. او در خانواده‌ای از طبقه‌ی کارگر به دنیا آمد. گندی پس از موفقیت در یک مسابقه‌ی تلویزیونی انتخاب مدل به سرعت به دنیای مدلینگ راه یافت. او سال‌هاست که یکی از مدل‌های برتر برند مشهور «دولچه‌گابانا»ست.

a1

قد بلند، چشمان آبی و موهای زیبا همه‌ی آن چیزی نیست که گندی را از دیگران متفاوت کرده است بل‌که راه تازه‌ای که او در صنعت مد مردان گشود، سبب شد که نام گندی در جهان پرآوازه شود.

 در این صنعت برای سال‌ها مدل‌های لاغر و استخوانی حرف اول و آخر را می‌زدند، اما پافشاری گندی بر حفظ اندام عضلانی‌اش سبب شد که لباس‌هایی برای او طراحی شوند که استاندارد تازه‌ای داشته باشند. پیش از آن مرسوم نبود که مدل‌ها سایزهای بالا بپوشند اما گندی با استفاده از شهرت و محبوبیتش و جذب نگاه مردم و منتقدین، راه را برای حضور مدل‌های مردی بر روی جلد مجلات مد باز کرد که آن‌ها نیز اندام ورزیده‌ای داشتند.

گندی پس از رد شدن درخواست تحصیلش در دانشکده دامپزشکی به سبب نمرات پایین، به رشته‌ی کامپیوتر رفت و مدتی به طور پاره‌وقت مسوول تحویل ماشین‌های پورش و جاگوار جدید برای تست به خط مسابقه بود. همین روزها بود که هم‌اتاقی دیوید بدون اطلاعش اسم او را برای شرکت در یک مسابقه‌ی تلویزیونی مدلینگ رد کرد و او همان سال اولین قرارداد حرفه‌ی‌اش را در این صنعت امضا کرد.

a2

او سپس کارش را با برندهای مختلفی مثل «هوگو، باس، اچ&ام و ماسیمو دوتی» ادامه داد و سپس در سال ٢٠٠۶ تبدیل به چهره‌ی نخست برند «دولچه-گابانا» شد. یکی از مشهورترین تصاویری که از «دیوید جیمز گندی» در ذهن بسیاری از طرفدران دنیای مد به یاد مانده است عکسی از او در تبلیغ عطر «لایت بلو» برند دولچه-گاباناست که گندی را برهنه و خوابیده بر روی قایقی به تصویر کشیده است.

دیوید گندی همواره در امور خیرخواهانه و عام‌المنفعه پیشگام بوده است. در سال ٢٠١٠ او در برنامه‌ی «مد برای تسکین» شرکت کرد که به منظور جمع‌آوری کمک‌های مالی برای زلزله‌زدگان هائیتی تدارک دیده شده بود. او هم‌چنین در سال ٢٠١١ در شب مدی شرکت کرد که تمام عواید فروش پوشاک آن به سازمانی به نام «دریاها را حفظ کنید» می‌رسید. در آخرین مرحله از این اقدامات، گندی امسال سازمان خیریه‌ی خود به نام «Blue Steel Appeal» را به منظور جمع‌آوری اعانه برای امور خیریه تاسیس کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,