Saturday, 18 July 2015
18 June 2021
کتاب هفته

«آذربایجان سرزمین ایرانی»

2009 August 16

جواد لگزیان / رادیو کوچه

از این پس قصد‌داریم همراه شما باشیم با تازه‌های نشر. شما می‌توانید در صورتی که ناشر یا نویسنده کتاب هستید با نوشتن و ارسال خلاصه‌ای از کتاب به همراه تصویر روی جلد آن، کتاب خود را در رادیو کوچه معرفی کنید.

آذربایجان این بهشتی سرزمین باشکوه به شهادت تاریخ همواره طنین زیبای ایران را در کوه و جنگل و رود خود برای فرزندانش سروده‌است.

فیروز منصوری، پژوهشگر معاصر در کتاب «مطالعاتی درباره‌ی تاریخ، زبان و فرهنگ آذربایجان»، به بررسی تاریخ آذربایجان از زمان ورود سلجوقیان تا روزگار معاصر می‌پردازد.

او در پژوهش خود، چنان‌که رسم رویدادنگاران است تنها به ذکر رویدادها نمی‌پردازد، بلکه با ژرف نگری درمبادی رویدادهای تاریخی، در جستجوی دقیق برای یافتن علت این رویدادهاست.

20090816_cul_book

منصوری با بررسی تاریخ‌نامه‌های فارسی و ترکی ایران و عثمانی، دیوان‌های شعر فارسی و ترکی و سفرنامه‌های جهان‌گردان اروپایی، مقاومت آذربایجان در برابر دست‌اندازی‌های روسیه و عثمانی، و پیوستگی فرهنگ آن با فرهنگ ایران را نشان می‌دهد.

در گام بعد، او به ریشه‌یابی روند شکل‌گیری چیزی می‌پردازد که در متن‌های سیاسی – اجتماعی ایران معاصر، «مسئله‌ی آذربایجان» نامیده می‌شود. کوشش او برای این کار، به کشف و ردیابی فعالیت جریان میسیونری آمریکایی و به دنبال آن، آلمانی و انگلیسی می‌انجامد.

او به خوبی نشان می‌دهد که در قرن نوزدهم و آغاز قرن بیستم، میسیونرهای مسیحی خارجی به بهانه‌ی تبلیغ دینی و تبشیر، زیر پوشش مدارس، و در هماهنگی کامل با روسیه‌ی تزاری، برای تجزیه‌ی فرهنگی آذربایجان، در گام اول، و زمینه‌چینی برای تجزیه‌ی سیاسی آن تلاش می‌کردند.

هم‌چنین برخی نویسندگان بخصوص در کشورهای خارجی، کوشیده‌اند تا به دلیل رواج زبان ترکی آذری در آذربایجان، نژاد مردم این منطقه را به مغول‌ها و اقوام مشابه نسبت دهند. زیرا آنان تصور میکنند که «هویت انسان» با زبان او معنی و مفهوم مییابد.

مطالعات راه‌گشای منصوری بیان‌گر این است که  زبان از عناصر متغیر در زندگی انسان است. به عنوان مثال، اهالی مصر، قبل از اسلام به زبان قبطی سخن می‌گفتند و پس از اسلام به تدریج زبان عربی، جان زبان قبطی را گرفت و اکنون اغلب مردم مصر به زبان عربی سخن می‌گویند و گویش محلی ربطی به هویت ملی ندارد که البته ادبیات و شعر زیبای آذری هم سندی گویا از فرهنگ ایرانی این کهن دیار است.

خواننده با خواندن این کتاب، آگاهی‌های سودمند درباره‌ی آذربایجان و نقش مهم آن زندگی سیاسی، فرهنگی و تاریخی ایران به‌دست خواهد‌‌آورد و با سیمای درخشان گروهی از بزرگان این سرزمین در مقام مدافعان یک‌پارچگی ایران آشنا خواهدشد.

کتاب «مطالعاتی درباره‌ی تاریخ، زبان و فرهنگ آذربایجان» در 964 صفحه (دو جلد) و با بهای 280.000 ریال، از سوی نشر هزار منتشر شده‌است.

کتابی که از عظمت فرزندان آذربایجان می‌گوید در سنگر دفاع از ایران و از زیبایی فرهنگ و هنر آذری این باشکوه سرزمین ایرانی.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,