شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
06 September 2016
ایران امروز

«حسن روحانی و آینده بحران هسته‌ای ایران»

۱۳۹۲ تیر ۰۹

روشنک آسترکی / رادیو کوچه

آغاز دوره ریاست جمهوری «حسن روحانی» مصادف با دهمین سال مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای غربی به حساب می‌آید.

پس از گذشت دو هفته از انتخابات ریاست جمهوری در کشور و انتخاب «حسن روحانی» به عنوان رییس جمهوری شاهد مواضع و تحلیل‌های متفاوتی در مورد بحران هسته‌ای ایران از سوی جامعه جهانی بودیم. در این میان بسیاری از تحلیل‌گران داخلی نیز با خشنودی از برگزیده شدن «حسن روحانی»، حضور وی در روند مدیریت مذاکرات هسته‌ای را روزنه امیدی برای حل مناقشات میان ایران و کشورهای غربی می‌دانند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

جمهوری اسلامی در عرصه بین‌الملل درگیر سه پرونده هسته‌ای، حقوق بشر و سوریه می‌باشد. بحران هسته‌ای ایران که مهم‌ترین بحران برای حاکمیت می‌باشد، در طی سه سال گذشته به دلیل عدم توانایی در مذاکرات از سوی تیم مذاکره کننده ایرانی و هم‌چنین مواضع تند رهبر جمهوری اسلامی و دولت‌مردان به کلاف سر درگمی بدل شده که هزینه‌های بسیاری به کشور وارد کرده است. در پی عدم اتخاذ سیاست‌های صحیح پیرامون بحران هسته‌ای از سوی حاکمیت ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا به منظور ایجاد فشار بر جمهوری اسلامی تحریم‌های شدید اقتصادی را علیه ایران تصویب و کشور را در عرصه جهانی دچار انزوا کردند. بحران اقتصادی ناشی از تحریم‌ها با توجه به زیر ساخت‌های مساله‌دار اقتصاد در طول عمر حاکمیت به یک چالش اساسی برای دولت و مردم تبدیل شد.

hh1

حال بسیاری امیدوارند «حسن روحانی» بتواند با اتخاذ مواضع معتدل پیرامون بحران هسته‌ای و باز کردن مسیر گفتگوهای موثر از شدت بحران‌های وارد شده به کشور بکاهد. باید تاکید کرد که در سال‌های گذشته جمهوری اسلامی دستاورد قابل ملاحظه‌ای در مذاکرات هسته‌ای کسب نکرده و تنها تغییر، تبدیل طرف مذاکره‌ کننده با ایران از نمایندگان ۳ کشور آلمان، فرانسه و انگلیس؛ به نمایندگان ۵ عضو دائم شورای امنیت بعلاوه آلمان بوده است. از سوی دیگر کارشناسان تحقق وعده‌های اقتصادی «حسن روحانی» را در گرو لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران می‌دانند که آن نیز به شرط به ثمر نشستن مذاکرات هسته‌ای ایران محقق خواهد شد.

مواضع بین‌المللی پیرامون روحانی و بحران هسته‌ای

پس از اعلام نتایج انتخابات بسیاری از دولت‌مردان غربی در مورد آینده روند مذاکرات هسته‌ای به اعلام نظر پرداختند. وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که اظهارنظرهای «حسن روحانی» رییس‌جمهور منتخب درباره راه‌حل‌هایی برای حل مساله هسته‌ای این کشور همسو با موضع روسیه بوده و مسکو به اجرای آن‌ها امیدوار است.

وزارت خارجه روسیه با اعلام این‌که مسکو از اظهارنظرهای روحانی در باره مساله هسته‌ای استقبال می‌کند، تاکید کرد که این کشور با این موضوع موافق است که راه حل نهایی این مساله تنها از طریق به رسمیت شناختن حق مسلم ایران برای بهره‌برداری صلح‌آمیز از انرژی اتمی از جمله غنی‌سازی اورانیوم است و در چارچوب آن کنترل مطمئن و همه‌جانبه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران به شرط پایان دادن به تحریم اعمال می‌شود.

بحران هسته‌ای ایران در طی سه سال گذشته به دلیل عدم توانایی در مذاکرات از سوی تیم مذاکره کننده ایرانی و هم‌چنین مواضع تند رهبر جمهوری اسلامی و دولت‌مردان به کلاف سر درگمی بدل شده است

از سوی دیگر نخست‌وزیر اسرائیل طی چند روز بعد از پیروزی «حسن روحانی» در انتخابات ریاست جمهوری کوشیده، مانع تغییر رویکرد غرب در قبال ایران شود، این بار نیز با تاکید بر این‌که نباید فریب خورد، خواستار توقف غنی‌سازی در ایران شد. این طور به نظر می‌رسد که اسرائیل هم‌چنان در صدد است تا نتیجه انتخابات ایران را بر موضوعات بین‌المللی بی‌اهمیت و حتی منفی جلوه دهد. بر همین اساس، به گزارش روزنامه اورشلیم ‌پست، «موشه یعالون» وزیر دفاع اسرائیل هم پس از نخست وزیر آن مدعی شد: احتمال دارد مقامات بلندپایه ایران از وجهه میانه‌روی «حسن روحانی»، رییس‌جمهوری منتخب برای پیشبرد پروژه هسته‌ای خود استفاده کند. دولت کانادا نیز مانند اسرائیل بر مواضع خود علیه ایران پافشاری می کند و در این زمینه با اسرائیل هم رای است.

«باراک اوباما» از روی کار آمدن «حسن روحانی» اظهار خوش‌بینی محتاطانه کرده است و «آلن ایر»، سخن‌گوی فارسی زبان وزارت خارجه ایالات متحده هم با اشاره به انتخاب روحانی گفت که مساله هسته‌ای ایران موضوعی نیست که کلید بخواهد؛ چرا که این در بسته و قفل نیست. پس از انتخاب روحانی همه گمانه‌ها از آغاز مذاکرات هسته‌ای با رویکرد جدید خبر می‌دهند و در این رابطه هم روسیه در تلاش است تا ایران و ۵+١را مجاب کند که مذاکرات هسته‌ای را زودتر کلید بزنند. هرچند که این موضوع دست‌کم تا استقرار دولت و کابینه جدید به طول خواهد انجامید.

hh2

همسویی روحانی و رهبر جمهوری اسلامی

«حسین موسویان»، مذاکره کننده سابق هسته‌ای ایران که هم‌اکنون در دانشگاه پرینستون به عنوان پژوهش‌گر فعالیت می‌کند، در این‌باره می گوید: «حسن روحانی» از دید غربی‌ها یک روحانی سیاسی از داخل نظام است. من می‌توانم گواهی دهم که وی در مورد یک رویکرد کاملن ایدئولوژیک در سیاست خارجه محتاط است و انگیزه وی چیزی بیش از مساله مهم پیگیری منافع ملی است. روحانی پس از آن‌که شاهد ناکامی در توافق هسته‌ای با اتحادیه اروپا طی سال ٢٠٠۵ بود، حال به دنبال حل مساله اتمی ایران، یک‌بار برای همیشه و رهایی سیاسی از این مساله است.

پیروزی روحانی نشان می‌دهد که حال زمان واقعی حرکت به سوی طرح مذاکرات مستقیم میان ایران و آمریکا فرارسیده است. علی‌رغم بیاناتی که وی از زمان پیروزی در انتخابات برای تسکین تندروها مطرح می‌کند، سخنانش در مبارزات انتخاباتی، تمایل وی به تغییر روابط خصمانه با آمریکا را آشکار کرد.

هم‌چنین روزنامه کیهان در تیتر یک شماره پنج‌شنبه گذشته خود از قول «علی خامنه‌ای» رهبر جمهوری اسلامی نوشته است: «اگر غرب لجبازی نکند حل مساله هسته‌ای آسان است». به نوشته این روزنامه، «علی خامنه‌ای» در دیدار روز چهارشنبه گذشته خود با مسوولان قوه قضائیه گفته است: «چند کشور که جبهه مخالف ایران را تشکیل می‌دهند و خود را به دروغ جامعه جهانی می‌خوانند با لجبازی نمی‌خواهند موضوع هسته‌ای حل شود، اما اگر لجبازی را کنار بگذارند حل مساله هسته‌ای ایران، کاری سهل، آسان و روان است».

«حسن روحانی» از دید غربی‌ها یک روحانی سیاسی از داخل نظام است و برخی معتقدند وی همسو با نظرات رهبر جمهوری اسلامی گام بر می‌دارد

 

 

 

کیهان در عین حال از قول رهبر جمهوری اسلامی نوشته است: «موضوع هسته‌ای بارها تا لحظه حل، پیش رفته است اما آمریکایی‌ها بهانه‌های جدیدی پیش کشیده‌اند».
هم‌زمان روزنامه‌های بهار و اعتماد از قول «علی‌اکبر صالحی» وزیر خارجه گزارش داده‌اند که یک ماه پیش از نشستن بر کرسی ریاست جمهوری پرونده هسته‌ای به حسن روحانی سپرده شده است.

حسن روحانی در نخستین کنفرانس مطبوعاتی پس از پیروزی‌اش که در روز دوشنبه ٢٧خردادماه برگزار شد تأکید کرد حل مشکلات با دیگر کشورها و رفع تحریم‌ها از اولویت‌های دولت وی است. او گفت که دولت وی آماده است تا در برنامه‌های هسته‌ای شفافیت بیشتری نشان دهد و همچنین در ارتقای اعتماد متقابل میان ایران و دیگر کشورها تلاش خواهد کرد.

آقای روحانی تاکید کرد که ایران به دنبال ادامه یا توسعه تنش با آمریکا نخواهد بود و عقل سلیم حکم می‌کند که دو ملت و دو کشور بیشتر به فکر آینده باشند و برای گذشته راه حل پیدا کند.

برخی گمانه زنی ها حاکی از آنست که حسن روحانی همسو با نظرات رهبر جمهوری اسلامی گام بر می دارد اما به هرحال امیدواری برای پیشرفت مذاکرات هسته ای و پیرو آن بهبود شرایط اقتصادی در میان مردم ادامه دارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,