Saturday, 18 July 2015
25 September 2020
پس‌نشینی تند

«مصر و تنش‌های تازه»

2013 July 01

 

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

«محمد مرسی» دیروز در پاسخ به اعتراضات مردمی در این کشور، آشکارا اعلام کرد که از مقام خود کناره‌گیری نخواهد کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در نخستین سالگرد انتخاب «محمد مرسی» به عنوان اولین رییس‌جمهوری برگزیده‌ی مصر، بیش از ۵٠٠ هزار نفر از مخالفان او در میدان التحریر گرد هم آمدند و خواستار برکناری او شدند. تاکنون صدها نفر در اثر دور تازه‌ی درگیری‌ها میان موافقان و مخالفان مرسی و حزب حامی او اخوان‌المسلمین زخمی شدند و نزدیک به ده نفر جان باخته‌اند. تظاهرات فقط به پایتخت محدود نشده و شمال و جنوب مصر را نیز فرا گرفته است.

درست است که مرسی و حامیان او تاکنون صریحن به اشتباهات او اعتراف نکرده‌اند اما زمزمه‌هایی به گوش می‌رسد که در پی ادامه‌ی فشار افکار عمومی، اخوان‌المسلمین تصمیم دارند تا اندکی از مواضع خود کوتاه بیایند. این روزها می‌شود از زبان برخی از حامیان مرسی شنید که می‌گویند قبول دارند که رییس‌جمهوری اشتباهاتی هم داشته است اما آن‌ها مطمئن هستند که او تمامی تلاش خود را برای برطرف  کردنشان انجام می‌دهد.

EGYPT/

«محمد مرسی» هم خود در سخنانی اعلام کرده است که دستان او همیشه برای هم‌کاری با منتقدانش دراز خواهد بود. کم شدن شمار حامیان مرسی نسبت به منتقدانش نشان می‌دهد که روز به روز بر تعداد مخالفان او افزوده می‌شود، در صورتی‌که یک سال پیش چنین نبود. شکی نیست که مرسی دوست ندارد که شمار جمعیت معترضان به برنامه‌هایش به میزان تظاهرات کنندگان بر علیه مبارک نزدیک شود و سبب شود تا در چشم جهانیان، دوره‌ی کوتاه ریاست او با دیکتاتور مخلوع مصر مقایسه شود.

بسیاری از مخالفان بر این باورند که هدف شورش‌ها و اعتراضات جاری، برهم زدن تمامی آن‌چه یک سال پیش به دست آمد نیست بل‌که آن‌ها می‌خواهند تا انحرافی را که در آرمان انقلابشان رخ داده است، تصحیح کنند. مخالفان می‌گویند که مرسی از نفوذ خود برای وارد کردن اسلام‌گراها در قدرت سوءاستفاده کرده است و سعی دارد تا قوانین کشور را بر اساس شریعت بنیان بگذارد، چیزی که ارزش‌های مصر مدرن و سکولار را به زیر سوال خواهد برد. آن‌ها هم‌چنین گمان می‌برند اسلام‌گراها و حامیانشان سعی دارند تا روزنامه‌نگاران را تحت کنترل خود درآورند و صدای منتقدین را خاموش کنند. برخی از مصری‌ها معتقدند که مرسی فکر می‌کند که فقط رییس‌جمهور همان شمار اندک اسلام‌گراست و به دیگران پاسخ‌گو نیست و این ما را به یاد حکومت جمهوری‌اسلامی در ایران می‌اندازد.

EGYPT Protests 14

کم نیست شمار افرادی که فکر می‌کنند اخوان‌المسلمین در پیش‌آمدن واقعه‌ی تلخ حمله و کشتار شیعیان به دست سلفی‌ها که چندی پیش در یکی از روستاها اتفاق افتاد، مقصرند. چرا که دست اسلام‌گراها را باز گذاشته‌اند و اصلن بعید نیست که دامنه‌ی این حملات در آینده به دیگر اقلیت‌های مذهبی و سکولارها نیز گسترش یابد.

هر چه در اجتماعات مخالفان مرسی شعارها و سرودهای ملی و حماسی خوانده و شنیده می‌شود بر عکس در میان اسلام‌گرایان سخن از مذهب است و شریعت و خط قرمزی که «برکناری رییس‌جمهوری قانونی» است. آن‌ها اخطار داده‌اند که اگر ارتش و پلیس نتواند از حمله‌ی مخالفان و منتقدین به کاخ ریاست جمهوری جلوگیری به عمل آورند، خود دست به کار خواهند شد. برخی از تحلیل‌گران بر این باورند که اگر مرسی بتواند ده روز دیگر یعنی تا شروع ماه رمضان مقاومت کند اعتراضات از هم خواهد پاشید. شماری دیگر اما فکر می‌کنند که دامنه و ریشه‌ی این اعتراضات آن قدر گسترده و عمیق است که بعید است اتفاقاتی این‌چنینی بتواند آن را از بین ببرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,