Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
گفت‌وگو با کاوه آهنگری

«آیا روحانی می‌تواند به وعده‌های انتخاباتی‌اش عمل کند؟»

2013 July 01

احمد رافت / رادیو کوچه

«حسن روحانی» رییس‌جمهوری جدید جمهوری اسلامی ایران در جریان کارزار انتخاباتی و حتی در روزهای بعد از پیروزی در انتخابات ۲۴ خرداد، وعده‌ها و قول‌هایی به اقشار مختلف مردم، اقوام و پیروان اقلیت‌های دینی داد، که گفته می‌شود یکی از عوامل موثر در پیروزی ایشان بوده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ما تلاش خواهیم کرد در گفتگو با اقشار مختلف جامعه، فعالین مدنی، نمایندگان اقوام و پیروان اقلیت‌های مذهبی، با انتظارهای آنان از رییس‌جمهوری جدید آشنا شویم. در اولین برنامه با «کاوه آهنگری»، از اعضای رهبری حزب دمکرات کردستان به گفتگو نشستیم.

از آقای آهنگری نظرشان را در رابطه با برخی وعده‌های انتخاباتی «حسن روحانی» در رابطه با حقوق اقوام پرسیدیم. آقای روحانی در ارومیه صحبت از ماده ۱۵ قانون اساسی که حق استفاده از زبان مادری را برسمیت می‌شناسد. آیا این ماده که در ۳۴ سال عمر جمهوری اسلامی به اجرا در نیامده است این‌بار آن‌چنان که حسن روحانی متعهد شد، به اجرا گزارده خواهد شد؟

2013071-Kooche-Rafat2

کاوه آهنگری معتقد است « ابتدا باید سنگ محک را مشخص کنیم، آیا باید از انتظارات خودمان حرکت کنیم و یا از واقعیتی بنام جمهوری اسلامی با کم و کیف خودش». او در ادامه می‌افزاید« قانون اساسی خود قانونی است که حقوق بشر را زیر پا می‌گذارد چون مثلن از یک کرد سنی حق کاندید شدن برای احراز مقام ریاست‌جمهوری را سلب می‌کند. ولی گذشته از آن‌چه در قانون اساسی آمده است، باید مصوبات دیگر نهادها چون شورای‌عالی امنیت ملی را هم در نظر داشت که محدودیت‌های دیگری را بوجود می‌آورند».

یکی دیگر از خواست‌های اقوام ایرانی، بویژه کردها و بلوچ‌های سنی، حضور در دولت و در راس ادارات و مناصب دولتی است. این خواست در دیدار رهبر اهل تسنن بلوچستان، «مولانا عبدالحمید»، با حسن روحانی در تهران پس از پایان انتخابات مطرح شد. قبل از انتخابات هم روسای طوایف عرب خوزستانی هم در ملاقات با روحانی خواست مشابهی را مطرح ساخته بودند.

کاوه آهنگری به مصوبه‌ای که در شورای‌عالی امنیت ملی به تصویب رسیده است و در آن آمده است که سنی‌ها نمی‌توانند وزیر، معاون وزیر و یا رییس ادارات دولتی سراسری شوند اشاره می‌کند و می‌افزاید « کردی چون «محمدرضا رحیمی» اگر توانست به مناصب بالا راه یابد به دو دلیل است، اول این‌که شیعه است و بعد از آن بخاطر این‌که خادم ولایت است و به هیچ وجه جامعه کرد را نمایندگی نمی‌کند».

کاوه آهنگری معتقد است که نباید انتظار زیادی از حسن روحانی و نظام داشت و «نمی‌شود به وعده‌های ایشان امیدوار بود» ولی باید به به فریاد آزادی‌خواهی مردم امیدوار بود. آهنگری معتقد است « باید به آن فریاد زندانی سیاسی باید آزاد گردد که در سالن‌های سرپوشیده در زمان کارزار انتخاباتی طنین انداخت امیدوار بود».

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,