Saturday, 18 July 2015
24 January 2021
26 بهمن ماه – 15 فوریه

«تقویم تاریخ»

2010 February 15

رادیوکوچه

گزیده‌ای از مناسبت‌های امروز در تاریخ:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 • امروز مصادف با سال‌روز کشته‌شدن علی‌بن موسی، امام هشتم شیعیان دوازده امامی است. او بیست و نهم صفر سال 203 هجری قمری توسط هارون‌الرشید کشته شد. مقبره‌ی  وی در شهر مشهد قرار دارد و سالانه مورد بازدید میلیون‌ها مسلمان شیعه از ایران، پاکستان، بحرین، عراق و دیگر کشورها قرار می‌گیرد.
 • در 1357شمسی : سه روز پس از پیروزی انقلاب و یک روز بعد از تشکیل کابینه دولت موقت (مهدی بازرگان)، نخستین دسته افسران و مقام‌های نظام سلطنتی تیرباران شدند. ارتشبد نعمت‌اله نصیری رئیس پیشین ساواک، سپهبد مهدی‌رحیمی رئیس شهربانی کل و فرماندار نظامی سابق پایتخت، سرلشکر رضا ناجی فرماندار نظامی سابق اصفهان و سرلشکر منوچهر خسروداد فرمانده سابق هوانیروز نخستین دسته اعدامی‌ها بودند که محاکمه آنان همان روز در محل دبیرستان شماره 2 علوی در دادگاه انقلاب انجام و مفسد فی‌الارض شناخته شده و نیمه شب در پشت بام همان مدرسه تیرباران شدند.
 • 1335شمسی: زادروز «شهریار مَندَنی‌پور» نویسنده و رمان‌نویس ایرانی. مندنی‌پور از مهم‌ترین نویسندگان نسل سوم داستان نویسی ایرانی محسوب می‌شود که داستان‌هایش به لحاظ فرم و زبان از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. از مجموعه داستان‌های او می‌توان به سایه‌های غار، ماه نیمروز، هشتمین روز زمین و شرق بنفشه اشاره کرد.
 • 1637میلادی یا1048قمری: زادروز زیب‌النسا یا زینب‌النساءبیگم،‌ متخلص به «مخفی» که‌ بزرگ‌ترین دختر اورنگ‌زیب عالم‌گیر پادشاه گورکانی هند، یکی از خوشنویسان هند و از شاعران سبک هندی در ادبیات فارسی. وی زنی ادیب و دانش دوست، هنرمند و هنر‌پرور بود. به ادبیات فارسی و عربی علاقه فراوان داشت و قرآن را حفظ بود. خط‌های نستعلیق، نسخ و شکسته را نیک می‌نوشته و کتب بسیار به نام او تالیف کرده‌اند. وی گاه شعر می‌سروده و در بدیهه چیره‌دست بود. سبک او سبک هندی است. از نوشته‌های او می‌توان به کتاب زیب‌المنشآت اشاره کرد.
 • 1349میلادی: گروهی از مردم استراسبورگ (شهری در شمال شرقی فرانسه، در منطقه آلزاس و نزدیک به مرز آلمان) به جان یهودیان شهر افتادند، جمعی از آنان را سوزاندند و بقیه را اخراج کردند. یک روزنگار مسیحی شمار یهودیان مقتول در این رویداد را دو هزار تن نوشته است.
 • 1564میلادی : زادروزگالیله دانشمند و مخترع سرشناس فیزیک، نجوم، ریاضیات و فلسفه و یکی از پایه‌گذاران تحول علمی و دانش نوین بود.بخشی از شهرت وی به دلیل تأیید نظریه کوپرنیک مبنی بر مرکزیت نداشتن زمین در جهان است که منجر به محاکمه وی در دادگاه تفتیش عقاید شد.
 • 1313شمسی: زادروزاکبر هاشمی رفسنجانی، روحانی و سیاست‌مدار اهل ایران است. او چهارمین رئیس جمهور ایران (در بین سال‌های ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶)، رئیس فعلی مجلس خبرگان رهبری و هم‌چنین مجمع تشخیص مصلحت نظام است و به عنوان یکی از پرنفوذترین شخصیت‌های سیاسی جمهوری اسلامی شناخته شده‌است.
 • 317قمری: درگذشت «ابوعبدالَّه محمدبن جابر بن سنان» ریاضی‏دان بزرگ مسلمان که از مشاهیر و اکابر حکمای اسلام و منجم، اخترشناس و ریاضی‌دان بود و در هندسه و ریاضیات و هیات سرآمد روزگار خود به شمار می‏رفت. وی در مصر به دنیا آمد و بیش از چهل سال به رَصَد افلاک و نجوم اشتغال داشت. او زمان دقیق سال خورشیدی را معین نمود و کتب متعددی را نگاشت.
 • 1945میلادی: مخوف‌ترین و پرتلفات‌ترین بمباران‌های هوایی جهان با1773هواپیمای جت بمب‌افکن انگلیسی و آمریکایی در آلمان آغاز شد. در این بمباران که سه روز به طول انجامید چند شهر صنعتی به کلی به خاکستر تبدیل شد. بر اثر این بمباران150 تا 250000 تن از ساکنان شهرهای آلمان جان خود را از دست دادند.
 • 1963میلادی: موفقیت اولین پیوند کلیه انسان در انگلیس ت پروفسور مارتین که وسط  اسکات، جراح انگلیسی، در بیمارستان شهر لیدز انگلستان انجام شد. او کلیه فردی را که تازه فوت کرده بود، برداشت و طی یک عمل جراحی به یکی از بیماران خود پیوند زد.
 • 1873میلادی: زادروز «انریکو کاروسو»  خوانندهٔ اپرای ایتالیایی بود که یکی از مشهورترین خوانندگان تاریخ به حساب می‌آید.
 • 1988میلادی: سال‌روز مرگ «ریچارد فیلیپس فاینمن» که از تأثیرگذارترین فیزیکدان‌های آمریکایی قرن بیستم بود. وی نظریه الکترودینامیک کوانتومی را تا حد زیادی گسترش داد. او هم‌چنین مدرسی تأثیرگذار، نوازندهٔ غیرحرفه‌ای موسیقی و از بسیاری جهات فردی خاص و آزاداندیش به‌شمار می‌آمد. وی در پروژه ساخت بمب اتم مشارکت داشت و بعدها یکی از افراد گروهی بود که به بررسی واقعه انفجار فضاپیمای چلنجر پرداخت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,