Saturday, 18 July 2015
30 November 2020
دایره‌ی شکسته

«خاصیت دنیای نو»

2013 July 02

مهشب‌تاجیک / رادیو کوچه

شبکه‌های اجتماعی امروز به خصوص فیس‌بوک به عنوان یک واقعیت انکارناپذیر دنیای مدرن خود را به ثبت رسانیده‌اند. اکثریت قریب به اتفاق رفتارهای امروزین انسان‌ها وابسته به این شبکه‌ی اجتماعی است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

گاهی عضویت در این شبکه و فعالیت در آن رفتارهای ما را غیرقابل پیش‌بینی می‌نماید. گه‌گاه ما را دچار وسواس‌هایی می‌کند که تا پیش از آن وجود نداشته است و زمان‌هایی تلاش می‌کنیم در این حوزه چیزهایی را به دست بگیریم و مدیریت نماییم که از حوزه‌ی امکانات و اختیارات ما خارج است. آن‌چه در این فضای مجازی بیش از هر چیز در رفتار‌ها به چشم می‌خورد که در ارتباط مستقیم با دنیای واقعی نیز هست، شتابی است که حجم عظیم اطلاعات و داده‌ها دارند و در دنیای انسان‌ها جابه‌جا می‌شوند. این امکان برای تصاحب تجیهزات به قدرتی به نام تولید بیشتر می‌انجامد در حالی‌که در سوی دیگر ماجرا لغو قدرت تولید است که آرایش نادرستی را در این ازدحام رقم می‌زند.

ما باید در جریان باشیم که آن‌چه از آگاهی، قدرت کنترل و حتا احساسات در این شبکه‌ها در دسترس داریم، تمام آن‌چیزی نیست که وجود دارد و همیشه و همیشه افزون بر داشته‌های ما بوده‌هایی هستند که باید آن‌ها را در نظر گرفت و با اطمینان صد درصد نسبت به مسایل رای صادر نکرد.

2013072-Kooche-Mahshab1

حضور و زندگی نمودن و صرفن در نظر گرفتن امکان‌های اکنون و در دسترس و قابل مشاهده در شبکه‌ی فیس‌بوک گاهی زیست افراد را دچار بن‌بست و نگه‌داشته شدن در امکان‌های محدودی می‌کند که به ناچار از قابلیت‌های این شبکه‌هاست. در هر صورت این محدودیت‌ها در جایی اعمال می‌شود و نمی‌توان منکر آن شد. برای حضور در این شبکه‌ها و خواص بی‌بدیل آن‌ها آن‌چه اهمیت پیدا می‌کند، خواست کنترل و توان تطابق است. چراکه توان عکس‌العمل و شتاب حرکت به‌اندازه‌ کافی وجود ندارد. به این معنی که گاهی بیشترین انرژی مصرف می‌شود و در مقابل کمترین بازه نصیب می‌شود.  دیدن رویدادهای اجتماعی از منظر حضور شبکه‌ای که در آن افراد به عضویت در آمده‌اند، ممکن است معیارهای اشتباهی برای درک و فهم و بلوغ عرضه کند. چرا که شاید این شبکه‌ها گاهی بر آن باشند که بخواهند به صورت فله‌ای تولید تفکر نمایند و تنها‌‌ همان فکر از یک مجرا جریان پیدا کند. نو بودن و جالب بودن و چند بعدی بودن اطلاعات و داده‌ها در جامعه‌های مجازی هم‌چنین باعث می‌شود که اطلاعات و داده قبلی از ارزش و اعتبار ساقط شده و جای خود را به اطلاعات جدید بسپارند. در حالی‌که این «نو بودن» رسیدن به بلوغ را از منظر دیگری ارایه می‌کند که شاید سال‌ها طول بکشد تا افرادی با شکل‌های متفاوت خود را با آن تطبیق دهند، این برای کاربر یک شبکه‌ی اجتماعی به طور حتم هزینه‌بر خواهد بود.

2013072-Kooche-Mahshab2

این هزینه‌ها از این طریق شاید حتا شیوه‌های زیست او را تغییر بدهد، کما این‌که امروز عضویت در شبکه‌های اجتماعی حتا، شادی و غم و دیگر احساسات انسانی را نیز تحت‌الشعاع خود قرار داده است. شاید سخن بیراهی نباشد اگر گفته شود یکی از تدابیر مطلوب برای زیست در شبکه‌های اجتماعی که در تار و پود زندگی امروزی ریشه دوانیده است آشنا شدن با ادبیات و شیوه‌های گفتمانی و زندگی در این شبکه‌هاست. نظامند بودن در این دنیای مجازی کاری بس دشوار است که گاهی با جهانمند شدن و از ذائقه‌ی این فضا‌ها فاصله گرفتن در تضاد است. آشنایی با فرهنگ و ارزش‌های این جامعه را شناختن به طور حتم افراد را از گم شدن مطلق در این دنیا‌ها حفظ خواهد نمود. در اصل این شبکه‌ها تعریف هویت کسی را که قرار است قانون همبستگی اجتماعی آن‌ها را اجرا و انتظام کند، تعریف می‌کنند. اما چالش فلسفی‌ای که شکل می‌گیرد این است که در روزگار فروپاشی‌شده و پرفاجعه‌ی آخرالزمانی و با تعاریف وارونه همه چیز این شبکه‌ها نیز مزید بر علت بسیاری از سردرگمی‌ها هستند. در این حالت چگونه می‌توان مفهوم قانون و مدنیت و نظم در جهانی موازی را درک و اجرا کرد. این ابهام و واسازی مفهومی، در برابر مقوله‌های دیگری مانند علم، سنت، عشق، اخلاق و سایر مختصات انسانی تعمیم پیدا می‌کند و مجموعه‌ای از تضادهای دراماتیک، بر رفتارهای آدم‌های مختلف زندگی امروزی تاثیر می‌گذارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,