Saturday, 18 July 2015
03 December 2020
سخنی با حجت‌الاسلام سید محمد خاتمی

«از تهران تا قاهره»

2013 July 02

مطلبی که در پی می‌آید، نوشته‌ای برای انتشار در تارنمای کوچه است که از سوی نویسنده در اختیار رادیو کوچه قرار گرفته است. انتشار این نوشته در راستای تعامل و نقد و بررسی دیدگاه‌ها و ایده‌ها است و به الزام، رادیو کوچه آن را تایید و یا رد نمی‌کند. در صورتی که در مورد این نوشته نقد و یا نظری دارید، این رسانه خود را موظف به انتشار پاسخ شما می‌داند. 

مقاله وارده / محمد ابراهیم کیانی درمیان

اخیرا رهبر اصلاحات سید محمد خاتمى؛ رئیس جمهور پیشین ایران و رئیس بنیاد باران با ارسال نامه‌ای به شیخ الازهر، دکتر احمد طیب ضمن محکومیت قتل چند تن از شیعیان مصر، از اسلام رحمانی و معتدل سخن گفت.

در این مختصر، سخنی چند با ایشان خواهیم داشت که نقشی جدی در موضوع گفتگوی تمدن‌ها داشته‌اند.

آقای خاتمی! پس از درود و سلام؛ به شما که در کسوت روحانیت شیعه قرار دارید، تبریک می‌گوییم که به موضوع قتل و کشتار، نگاهی انسانی داشته باشید و در همین راستا درباره‌ی قتل چند تن از شیعیان افراطی مصر، دست به قلم ببرید و نصیحتی سیاستمدارانه در نسخه بپیچید و به الازهر ارسال نمایید؛ اما:

نسخه‌ی پیشنهادی معمار گفتگوی تمدن‌ها مبنی بر ارائه‌ی اسلام رحمانی و نصیحت‌های ایشان درباره‌ی اهل سنت مظلوم کشور خودشان کجاست؟

شما خود می‌دانید که ده‌ها تن از علما و اندیشمندان اهل سنت ایران در سه دهه‌ی گذشته، ترور شده و اهل سنت از بدیهی‌ترین حقوق مذهبی و سیاسی خود محروم بوده‌اند

شما خود می‌دانید که ده‌ها تن از علما و اندیشمندان اهل سنت ایران در سه دهه‌ی گذشته، ترور شده و اهل سنت از بدیهی‌ترین حقوق مذهبی و سیاسی خود محروم بوده‌اند! در شرایط فعلی نیز، سرکردگان حکومتی که شما زمانی در رأس قوه‌ی مجریه‌اش قرار داشتید، اهل سنت سوریه و عراق را از دم تیغ تعصبات مذهبی و رفتارهای خشونت‌آمیز و غیرانسانی خود می‌گذرانند؛ اما گلایه‌ای که از شما داریم، در قالب یک پرسش مطرح می‌کنیم که چرا تاکنون واکنشی رسمی- حتی در حد یک نصیحت- نسبت به این جنایت‌ها از خود نشان نداده‌اید؟

پس از اشغال نظامی عراق که با همکاری ایران صورت گرفت، حدود یک میلیون اهل سنت عراق به دست جوخه‌های ترور صفویان عراق  و گروه‌های وابسته به سپاه قدس ایران به شهادت رسیدند و میلیون‌ها تن آواره شدند؛ لابد از جزئیات دخالت‌های نظامی و سیاسی ایران در لبنان و سنی‌کشی در آن کشور نیز مطلعید؛ در سوریه نیز بزرگ‌ترین تراژدی جهان اسلام در قرن حاضر، در جریان است و تا کنون بیش از صد هزار زن و کودک و پیر و جوان سوری به‌دست عناصر رژیم اسد و ایران و گروهک تروریستی حزب الله به شهادت رسیده‌اند؛ و آمار این جنایت در دو سال گذشته، چهار برابر جنایاتی است که رژیم صهیونیستی در نیم‌قرن گذشته در حق مردم فلسطین انجام داده است!

با این حال دریغ از یک موضع روشن و قاطع از سوی جنابعالی!

چرا تاکنون واکنشی رسمی- حتی در حد یک نصیحت- نسبت به این جنایت‌ها از خود نشان نداده‌اید؟

آیا شایسته نیست که معمار گفتگوی تمدن‌ها نسخه‌ی نصیحت خویش را برای مراجع شیعه نیز ارسال نمایند تا با تغییر موضع و رفتار، به قتل عام انسان‌ها در نتیجه‌ی فتواهای تکفیری خویش پایان داده، تراژدی نسل‌کشی و سنی‌کشی در سوریه را خاتمه دهند؟

ریاست محترم بنیاد باران! آیا به نظر شما هنگامِ آن نیست که به‌سان باران بر آتش فتنه‌ای که مراجع شیعه برافروخته‌اند، بباریم و به این آتش خانمان‌سوز پایان دهیم؛ نه آنکه با نصیحت‌ها و حرافی‌های سیاسمتدارانه همچنان دستان توده‌ی مردم را در حنای بی‌رنگ نگه داریم؟ و در این میان می‌دانیم که به‌عنوان یک دانش‌آموخته‌ی حوزوی می‌دانید که تکلیف مالایطاق نه بر شماست و نه بر هیچ‌کس دیگری.

آیا هنگام آن فرا نرسیده است که به مراجع شیعه و نهادهای ذی‌ربط، یا لااقل به دوستان خود در ساختار حکومتی ایران یادآوری نمایید که در طرح صدور انقلاب تجدید نظر نمایند و قطار آدم‌کشی مراجع شیعه را در ایستگاه منطق و گفتگوی عقلانی متوقف نمایند؟

آیا شایسته نیست که معمار گفتگوی تمدن‌ها نسخه‌ی نصیحت خویش را برای مراجع شیعه نیز ارسال نمایند

اهل سنت با علمِ به ناباوریِ مراجع شیعه به اصول قرآنی، بر این باورند که ساز و کار اثرگذار و نتیجه‌بخش برای خاتمه دادن به تمام خشونت‌های برآمده از رویکرد مذهبیِ مراجع شیعه، منطق و گفتگوی عقلانی است؛ و انتظار می‌رود که عموم آزاداندیشان و دگراندیشان شیعه نیز با این رویکرد پیشنهادی موافق باشند. می‌دانیم که زدودن تندگویه‌های موجود در کتاب‌های سرآمدان شیعه از جمله: کلینی، مجلسی و جناب خمینی؛ مبنی بر اهانت به قرآن، و ناموس و خاندان نبی رحمت صلی الله علیه و آله وسلم از عهده و توان شما خارج است؛ اما امید است که جنابعالی از تمام امکانات دراختیار و ممکن برای تحقق بخشیدن به اصل احترام به ادیان و مذاهب که از مهم‌ترین اولویت‌های تحقق یک آیین رحمانی است، کار بگیرید و مسؤولیت خود را در این نصیحت‌های سیاستمدارانه ومحکومیت قتلِ تنی چند از تندگویان دشنام‌آموخته‌ی مدرسه‌ی غیرمتمدن سب و دشنام منحصر ندانید و اقدامی درخورِ شخصیت معمار گفتگوی تمدن‌ها و رییس بنیاد باران به‌اجرا بگذارید.

با تقدیم احترام؛ محمد ابراهیم کیانی درمیان

نویسنده و پژوهشگر علوم اسلامی؛ مجری شبکه‌ی ماهواره‌ای کلمه

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,