Saturday, 18 July 2015
26 October 2020
نماینده بولیوی در سازمان ملل

«فرود اجباری هواپیمای مورالس، آدم‌ربایی بود»

2013 July 03

خبر / رادیو کوچه

پس از آن که هواپیمای حامل «اوو مورالس» رییس جمهوری بولیوی، سه‌شنبه شب دوم جولای، وادار به فرود در وین شد تا به ظن وجود «ادوارد اسنودن»، افشاگر آمریکایی، تحت بازرسی قرار گیرد، بولیوی این اقدام را «آدم‌ربایی» خواند.

به گزارش رویترز، «ساشا لورنتی سونیز» سفیر بولیوی در سازمان ملل، به خبرنگاران در ژنو گفت: «داریم در این باره حرف می‌زنیم که رییس جمهوری، در یک سفر رسمی و در بازگشت از یک نشست رسمی، ربوده شده است».

morales

«اوو مورالس» که برای شرکت در نشست کشورهای صادر کننده گاز به روسیه رفته بود، از مسکو به کشور خود  بازمی گشت. بولیوی این اقدام را به دستور آمریکا دانسته و به شدت به آن اعتراض کرده است. هواپیمای حامل رییس جمهوری بولیوی، سرانجام در ساعت ۱۱ و چهل پنج دقیقه صبح چهارشنبه به وقت محلی، فرودگاه وین را به قصد «لاپاز»، پایتخت بولیوی، ترک کرد.

بولیوی به این اقدام که برخلاف عرف و قوانین بین‌المللی دانسته، به سازمان ملل متحد شکایت کرده است. فرونشاندن اجباری یک هواپیمای دیپلماتیک حامل رییس جمهوری یک کشور توسط کشوری دیگر، عملی خصمانه محسوب شده و بر خلاف قوانین بین المللی است.

بولیوی که یکی از کشورهای چپ‌گرای آمریکای لاتین است، انجام این عمل را به دستور ایالات متحده آمریکا می‌داند. «باراک اوباما» به کشورهایی که بخواهند به «ادوارد اسنودن» پناهندگی دهند، هشدار داده که این عمل، هزینه‌های سنگینی برای آنان در پی خواهد داشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,