Saturday, 18 July 2015
03 December 2020
قاعده هرم

«شماره ۱۰ برای سعید مرتضوی»

2013 July 04

محمد افرازه / رادیو کوچه

با اتفاقاتی که در چند ماهه اخیر وقوع آن‌ها شدت گرفته بود، شاید این انتظار را در عده‌ای بارور ساخته بود که با صف‌بندی‌های مشخصی که درون قوای مجریه از یک طرف و مقننه و قضاییه از طرف دیگر شکل گرفته است، حداقل در رابطه با موضوع پرونده کهریزک و دادگاه آن شاهد رای و حکمی محکم از سوی دادگاه و قوه قضاییه باشیم، انتظاری که به جز ساده‌انگاری و سهل‌اندیشی منشا دیگری نداشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در روزهای گذشته شنونده اخباری بودیم که حاکی از صدور حکم این دادگاه درباره متهمان آن و بخصوص متهم ردیف اول آقای «سعید مرتضوی» انشا شده بود. مطابق گفته سخن‌گوی قوه قضاییه این احکام بدوی هستند و مجال اعتراض و رسیدگی مجدد در دادگاه تجدید نظر را دارند، و به طور جدی می‌بایست منتظر بود که در صورت اعتراض آقای مرتضوی به حکم جریمه نقدی دویست هزار تومانی، دادگاه ضمن عذرخواهی از وی مبلغی را هم به جهت تضییع وقت ایشان و جلوگیری از ارائه خدمت به ایرانیان از جانب او، به عنوان خسارت به وی پرداخت کند.

برنامه امروز قاعده هرم، در قالب یک یادداشت به چرایی و تحلیل صدور چنین حکمی خواهد پرداخت.

20130703-gh-1

سعید مرتضوی هنوز مهره ارزش‌مندی برای نظام محسوب می‌شود و برخلاف نظر برخی که معتقدند او یک مهره سوخته در معادلات و چرخش بازی قدرت در نظام محسوب می‌شود، اما هنوز کارکردهای او تاثیرگذار است، البته برای او یک انفصال ۵ ساله از خدمات دولتی هم در حکم در نظر گرفته شده است که معتقدم آن را پس از اعتراض و در تجدید نظر حذف خواهند کرد. «محمود احمدی‌نژاد» با زرنگی خاص در زمانی که مرتضوی از سوی جناح وابسته به رهبری پس از وقایع ۸۸ و کهریزک موقتن کنار گذاشته شده بود با فضاسازی که برای او ایجاد کرد وی را دچار توهمی ساخت که به زودی به سرنوشت «سعید امامی» دچار خواهد شد و اگر می‌خواهد در کریدور قدرت باقی بماند می‌بایست که بازیگر تیم او شود و این در مقطعی بود که «مشایی» و «احمدی‌نژاد» زمزمه‌های مستقل بودن در تسلط بر قدرت حاکمه ایران را شروع کرده و تئوری ارتباط مستقیم با امام زمان را بجای نایبش بسط می‌دادند. به هر روی احمدی نژاد صاحب مهره ارزش‌مندی شد که راز‌ها و اسرار زیادی از لابیرنت قدرت در بیت رهبری به هم‌راه خود داشت.

سعید مرتضوی هنوز مهره ارزش‌مندی برای نظام محسوب می‌شود و برخلاف نظر برخی که معتقدند او یک مهره سوخته در معادلات و چرخش بازی قدرت در نظام محسوب می‌شود، اما هنوز کارکردهای او تاثیرگذار است

شاید تنها کسی که می‌توانست چنین برخوردی با خانواده قدرت‌مند «لاریجانی» در ایران انجام دهد و به صورت خصوصی مکالمات برادر آن‌ها را ضبط کرده و در اختیار دولت قرار دهد فقط و فقط مرتضوی می‌توانست باشد و بس، به دلایل اطلاعاتی که وی از روابط و اسرار بیت دارد به هیچ عنوان نمی‌تواند به مهره سوخته تبدیل شود، شاید پس از انتشار آن ویدیوی معروف در مجلس، برادران لاریجانی از اولین کسانی بودند که با کمال میل تمایل داشتند تا سقوط کامل مرتضوی را شاهد باشند چه این‌که هم قوه قضا را مالک بودند و هم دولت دهم در روزهای پایانی و افول قدرت خود بود، اما می‌بینیم که با تمام این اوصاف یک حکم دویست هزار تومانی انتظار آقای سعید مرتضوی را می‌کشید و یا رسمن به گونه‌ای با صدور چنین حکمی از او عذر‌خواهی صورت پذیرفت. واقعیت آن است که در دومینوی قدرت جمهوری اسلامی سعید مرتضوی در حساس‌ترین موقعیت قرار دارد که حذف آن نه فقط به فروریختن بخشی از آن منجر خواهد شد که مطلوب است، بلکه کلیت را فرو خواهد ریخت. چنین مهره ارزش‌مندی هم‌چنان در اختیار و در قدرت احمدی‌نژاد است و شاید با اتکا به همین مهره می‌باشد که احمدی‌نژاد آرام و بدون تنش دارد روزهای آخر ریاستش را با امیدی که به آینده دارد، چراغ خاموش و بی سروصدا طی می‌کند. اگر کمی رجوع کنیم به نفوذ قدرت و تسلط لابی خانوادگی لاریجانی در ایران که فکر نکنم کسی در ایران بتواند برای آنان مشکلی ایجاد کند چه این‌که بتواند و برود از برادرشان فیلم مخفیانه تهیه کند و در مجلس هم به نمایش بگذارد و سپس از قوه قضاییه یکی از همین برادران فقط حکم محکومیت دویست هزار تومانی بگیرد آن هم پس انبوهی از حواشی که در واقعه کهریزک ایجاد شده بود و تبلیغات منفی که همین مجلس در سالیان گذشته برایش انجام داده بود، می‌توانیم بهتر به این موضوع پی ببریم که از سعید مرتضوی در آینده هم‌چنان خواهیم شنید.

20130703-gh-2

و از نگاهی دیگر حذف سعید امامی، این ذهنیت را در لایه های میانی قدرت ایجاد کرده بود که نظام پشتیبان و حامی عوامل اطلاعاتی خود در بزن‌گاه‌های حیاتی نیست و اگر همین رفتار را هم با سعید مرتضوی انجام می‌دادند شاید این برداشت و ذهنیت گسترده‌تر می‌شد. به هر حال حفظ سعید مرتضوی در همه حالت برای نظام جمهوری اسلامی مفید است و او از آن دسته از بازیگرانی است که در هر تیمی که باشد شماره ده برای اوست.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,