Saturday, 18 July 2015
05 June 2020
شاد و تندرست

«ورزش بانوان و افتخاری تاریخی»

2013 July 04

 

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

تیم‌ ملی فوتسال بانوان ایران در ادامه بازی‌های داخل سالن آسیا در کره‌جنوبی، صبح چهارشنبه به مصاف تیم اندونزی رفت که این دیدار با نتیجه چهار بر صفر به سود ملی‌پوشان به پایان رسید. در این دیدار نسیمه غلامی، فرشته کریمی(دو گل) و نیلوفر اردلان برای تیم ایران گلزنی کردند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

تیم ‌ملی بانوان ایران با شکست تیم‌های مالزی، تایلند، ویتنام، هنگ‌کنگ و اندونزی برای نخستین بار به فینال مسابقات آسیایی راه یافته است. حریف بانوان ایران در دیدار نهایی ژاپن است. جدال دو تیم ساعت ١٧ روز جمعه به وقت محلی برگزار می‌شود.

2013074-Kooche-Akbar2

———————————————————–

چندین سال است که از حرفه‌ای نبودن فوتبال ما صحبت می‌شود و البته برای این ادعای درست نشانه‌های فراوانی وجود دارد. یکی از اصول پذیرفته شده در فوتبال حرفه‌ای احترام به انتخاب بازیکنان فوتبال در برگزیدن تیم آینده‌شان است. در تاریخ فوتبال حرفه‌ای کم نبوده‌اند مواردی که فوتبالیست‌های مشهور از یک تیم به تیم حریف نقل مکان کرده‌اند و با کمترین مشکل و توهینی از جانب تماشاگران و طرفداران تیم‌ها روبرو نشده‌اند.

2013074-Kooche-Akbar3

در این نوشته‌ی کوتاه بحث از قابلیت‌ها و یا توانایی‌های فوتبالی «علیرضا نیکبخت‌واحدی» و این‌که آیا او می‌تواند در این سن و سال و شرایط فیزیکی برای باشگاه استقلال مفید باشد یا نه نیست، بل‌که در نوع برخورد غیرحرفه‌ای شمار فراوانی از هواداران استقلال است که زشت‌ترین الفاظ و تعابیر را در فضای مجازی بر علیه این بازیکن و خانواده‌اش به کار بردند تنها به این دلیل که او پیش از این سابقه‌ی چند سال بازی در پرسپولیس را داشته و از نظر آنان خائن محسوب می‌شود. به هر حال گویا هنوز راه درازی در پیش داریم تا فرهنگ حاکم بر ورزش و به ویژه فوتبال ما به اندازه‌ی کافی رشد پیدا کند.

———————————————————–

فدراسیون بین‌المللی کشتی «فیلا» نامه‌ای به فدراسیون کشتی ایران فرستاده و در آن اعلام کرده است که به این سبب که اساس‌نامه این فدراسیون با اساس‌نامه فیلا همخوانی ندارد اگر فدراسیون ایران اقدام به برگزاری مجمع انتخاباتی کند، کشتی ایران محروم خواهد شد.

2013074-Kooche-Akbar4

یکی از موارد مهم مورد اعتراض فیلا بحث دخالت نهادهای دولتی در مجمع فدراسیون کشتی است و با توجه به حساسیت کمیته بین‌المللی المپیک در مورد ورزش ایران و از سوی دیگر بدهی‌های مالی و مشکلات اساس‌نامه، فدراسیون جهانی روی کشتی ایران حساس شده و برگزاری انتخابات در این برهه متاسفانه می‌تواند بهانه تعلیق در آستانه مسابقات جهانی را برای روسای فیلا فراهم کند.

———————————————————–

امسال گمان می‌رفت که اوضاع تیم فوتبال پرسپولیس با انتخاب به موقع سرمربی و یارگیری مناسب رو به رشد و بهبود باشد اما با به میان کشیده شدن بحث تغییر مدیرعامل و هیات مدیره‌ی این باشگاه به ناگهان همه چیز بر هم ریخت.

کامبوزیا که از او به عنوان یکی از گزینه‌های مدیر عاملی این باشگاه نام برده می‌شود در مورد انتقادات «علی داییب از او، گفت:

«نباید حتما «علی دایی» من را بشناسد. او مربی است و باید به دنبال کار مربیگری‌‌اش باشد. با این حال بنده به خوبی «علی دایی» را می‌شناسم و سابقه او را بهتر از خودش دارم و اگر بخواهم پاسخ این صحبت‌ها را بدهم، به موقع این کار را خواهم کرد. قطعن الان زمان پاسخ نیست، ضمن این‌که «علی دایی» را در شان و اندازه‌ای نمی‌بینم که بخواهم پاسخش را بدهم.»

او اضافه کرد:

«با این شرایط به هیچ عنوان از حضور در هیات مدیره پرسپولیس پشیمان نیستم و با قدرت به کارم ادامه می‌دهم. اگر تشخیص دهم که باید کاری را انجام دهم، این کار را کرده و تحت تاثیر حرف کسی هم قرار نمی‌گیرم و قرار هم نخواهم گرفت.»

2013074-Kooche-Akbar5

در طرف مقابل «محمد رویانیان» پس از افتتاح آکادمی فوتبال پرسپولیس در واکنش به حرف‌های کامبوزیا گفته است:

«خدا عاقبت همه را به خیر کند. فقط باید به این مسایل خندید و عبور کرد. من وابستگی به پست ندارم بل‌که به برنامه‌هایم وابستگی دارم. اگر من را از پرسپولیس بیرون کنند، سرکار خودم بر می‌گردم چون پست و مقام دارم. به خدا ما داغان شدیم. هیچ‌کس نه من، نه هواداران و نه رسانه‌ها متوجه نشدند که چرا پرسپولیس این‌طور به حاشیه کشیده شده است. ایشان نه پرسپولیس را دیده، نه بررسی کرده و نه در دیوان محاسبات کار می‌کند. من نمی‌خواهم به کسی توهین کنم اما هیچ آدم عاقل و مدیری این صحبت‌ها را مطرح نمی‌کند. هیچ‌وقت به مدیران پیش از خودم بی‌احترامی نکرده‌ام اما ایشان نیامده، حاشیه‌سازی می‌کند.»

مدیرعامل باشگاه پرسپولیس که به شدت ناراحت بود، در ادامه و خطاب به کامبوزیا گفت:

«چه کاره‌ای که در مورد پرسپولیس صحبت می‌کنی؟ نه مدیرعاملی، نه عضو هیات مدیره، با این شرایط به چه حقی مربی و بازیکن من را می‌کوبی؟ من فعلن سکوت می‌کنم. من اگر بخواهم صحبت کنم، در مورد «گنده‌ها» صحبت می‌کنم.»

———————————————————–

دعوای وزنه‌داران ملی‌پوش «حسین رضازاده» به روزهای حساس خود نزدیک می‌شود و با توجه به نزدیکی زمان تغییر دولت بعید نیست که ماجرا به نفع ورزش‌کاران تمام شود و باید منتظر پایان خودرایی‌های رضازاده بود. «حسین رضازاده» به سبب حمایت احمدی‌نژاد در سال‌های اخیر کار را به جایی رسانده بود که منافع ملی را هم زیر پای مقاصد شخصی‌اش قربانی می‌کرد. در تازه‌ترین این اقدامات «کوروش باقری» تمام ملی‌پوشان مخالف خود و رضازاده را از تیم‌ملی کنار گذاشته است. در واکنش به این اقدام، «بهداد سلیمی» قوی‌ترین مرد جهان و دارنده مدال طلای المپیک لندن گفته است:

201307-Kooche-Akbar6

«ما پنج وزنه‌بردار المپیکی چوب رفیق‌بازی «کورورش باقری» و «حسین رضازاده» را می‌خوریم. آن‌ها نه منطق دارند و نه حاضرند این مشکلات حل شوند. ما منتظر به روی کار آمدن دولت جدید و وزیر ورزش و جوانان جدید هستیم تا مشکل‌مان را حل کند. ما هم اکنون به صورت انفرادی تمرینات‌مان را ادامه می‌دهیم و آمادگی بسیار خوبی هم داریم.»

در همین رابطه «حسین رضازاده» نیز در گفتگو با رسانه‌ها گفته است که اگر پنج المپیکی به اردوی تیم ملی نیایند همانند مسابقات آسیایی، رقابت‌های جهانی را هم از دست می‌دهند. رییس فدراسیون وزنه‌برداری هم‌چنین اظهار کرده است که او یک ماه پیش از این افراد جهت حضور در اردو دعوت کرده‌ ولی آن‌ها تا به امروز در این خصوص اقدامی نکرده‌اند. او تاکید کرده است که این افراد با همراهی باقری به مدال‌های جهانی و المپیک دست پیدا کردند و نتیجه گرفته که او مربی خوبی است.

رضازاده افزوده است:

«سرمربی تیم ملی نفرات دیگری را به تیم دعوت کرده و در حال تمرین با آنهاست، تیم‌ملی بزرگسالان ما با حضور این افراد اخیرن قهرمان بزرگسالان آسیا شده است و اگر این افراد در اردو حاضر نشوند همان‌گونه که مسابقات آسیایی را از دست دادند، مسابقات جهانی را نیز از دست خواهند داد.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,