Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
به بهانه هفتمین سال درگذشت رضا ژیان

«روایت پسر ایران»

2010 February 16

محبوبه / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

27 بهمن مصادف با سال‌روز درگذشت رضا ژیان بازیگر تئاتر و سینما و تلویزیون ایران است. او بازی در تئاتر را از سال 1348 تجربه کرد  و همچنین کار در سینما را از سال 1352 با فیلم «پسر ایران از مادرش بی اطلاع است» به کارگردانی «فریدون رهنما» آغاز کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

رضا ژیان که عمده فعالیتش برصحنه تئاتر متمرکز بود از بازیگران بنام سینما و تلویزیون نیز به شمار می‌رفت و علاوه بر بازیگری آثاری را نیز کارگردانی کرد.

رضا ژیان درسال 1328درتهران زاده شد. وی فعالیت هنری را از دوران تحصیل و در خانه پیشاهنگی و کاخ جوانان آغاز کرد و پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان و در سن بیست سالگی با پیوستن به «کارگاه نمایش»، وابسته به تلویزیون ایران، به صورت حرفه‌ای به بازیگری روی آورد که این فعالیت‌ها از سال 1348تا سال 1357 بود.

در سال 1357 برای تاسیس تئاتر ایران و چند کار دیگر به آمریکا سفر کرد. وی پس از چند سال اقامت در آمریکا به ایران بازگشت و فعالیت هنری خود را در بازیگری آغاز کرد. شروع فعالیت سینمایی او با بازی در فیلم « پسر ایران از مادرش بی خبر است» به کارگردانی «فریدون رهنما» بود.

مجموعه‌های تلویزیونی «حسن خیاط باشی» و «سرزمین افتخار» از جمله مهم‌ترین کارهای این دوره از فعالیت هنری او به شمار می‌رود.

رضا ژیان پس از انقلاب بیشتر بر صفحه تلویزیون ظاهر شد که کارگردانی مجموعه تلویزیونی «مثل‌آباد» و بازیگری در آن و بازی در مجموعه‌های «محله برو بیا» و «محله بهداشت» نام او را بپش از پیش مطرح کرد.

از جمله مشهورترین آثاری که او در سالهای اخیر در آنها نقش آفریده عبارتند از: مجموعه‌های تلویزیونی «طنزآوران جهان»، «خودرو تهران – ۱۱»، «زیرآسمان شهر» و «آژانس دوستی» که همه‌ی آن‌ها قالبی طنز دارد. و هم‌چنین فیلم‌های سینمایی، «مرد عوضی»،«آتش در زمستان»، «چوپان کویر»، «رسول پسرابوالقاسم» ، «مومیایی ۳» و  «مسافر ری» نیز برخی از آثار سینمایی رضا ژیان است.

رضا ژیان به دلیل بیماری مدت‌ها در بیمارستان فیروزگر تهران بستری بود و سپس به بیمارستان شهریار انتقال یافت و سرانجام در  بامداد 27بهمن ماه سال 1381در سن ۵۳ سالگی در بیمارستان شهریار تهران درگذشت.

منبع

  • بی‌بی‌سی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,