Saturday, 18 July 2015
28 November 2020
یک‌هزار و سیصد فارغ التحصیل

«دختران در بلخ آموزش کاریابی می‌بینند»

2013 July 06

احمد نوید پویان / رادیو کوچه / بخش افغانستان

بی‌کاری، پدیده‌‌ایست که در افغانستان بیشتر از هرچیز برای افغان‌ها مشکل آفرین بوده و حتی عدم کار و اشتغال در افغانستان، سبب شده تا بیشتر جوانان این کشور ترک وطن کرده و به کشورهای بیگانه مهاجرت کنند.اما برای نخستین بار مسوولان پروژه‌های کاریابی زنان در وزارت معارف افغانستان (آموزش و پرورش) از برنامه‌های کاریابی این وزارت برای دختران فارغ التحصیل ولایت بلخ خبر داده می‌گویند: در برنامه تعلمیات کاریابی ۱۳۰۰ دختر فارغ‌التحصیل برای یک سال در بخش‌های مختلف کاریابی اموزش می‌بیینند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 «عبیداله حیران» مسوول پروژه‌های کاریابی زنان وزارت معارف افغانستان (آموزش و پرورش) می‌گوید: این برنامه بیش از ۲ میلیون دالر هزینه بر می‌دارد که از سوی بانک جهانی پرداخته می‌شود و مرحله اجرای آن از سوی موسسه هماهنگی کمک‌های انسانی (C-H-A) صورت می‌گرد.

 آقای حیران هم‌چنان بیان داشت، این برنامه برای نخستین بار در شهر مزارشریف و ولسوالی‌های بلخ، خلم، دهدادی و شولگره ولایت بلخ راه اندازی می‌شود.

از سوی هم «بشیر ساعد» مسوول ارزیابی موسسه هماهنگی کمک‌های انسانی می‌گوید: این برنامه برای ۱۳۰۰ دختر فارغ التحصل در بخش‌های (کمپیو‌تر ساینس، زبان انگلیسی، مهارت‌های زندگی و روش کاریابی) آموزش داده می‌شوند.

فریبا یکی از آموزگاران در موسسه هماهنگی کمک‌های انسانی راه اندازی این گونه برنامه‌ها را برای بلند بردن ظرفیت دختران موثر دانسته می‌گوید: دختران که در روستا‌ها نمی‌توانند به تحصیلاتشان ادامه دهند، این برنامه می‌تواند برای ادامه تحصیلات آنان موثر واقع شود.

این برنامه در شرایطی به مرحله اجرا می‌رود که هنوز هم شماری از دختران در افغانستان به دلیل سنتی بودن جامعه و دید منفی برخی از افراد اجتماع نمی‌توانند به تحصیلاتشان ادامه دهند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,