Saturday, 18 July 2015
01 December 2020
ایران امروز

«خوش‌آمد گویی دور جدید تحریم‌ها به روحانی»

2013 July 06

روشنک آسترکی / رادیو کوچه

دور تازه تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران در حالی اجرایی شد که دولت یازدهم تا کمتر از یک‌ماه دیگر به طور رسمی آغاز به کار می‌کند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این تحریم‌ها از روز دوشنبه هفته گذشته، اول ماه ژوئیه به اجرا درآمده است که کشتی‌رانی و کشتی‌سازی ایران را در کنار بخش انرژی آن شامل می‌شود. هم‌زمان تحریم‌های دیگری علیه ایران که واحد پول ملی و صنایع خودروسازی را هدف قرار می‌دهد به اجرا گذاشته شد. بنا‌بر متن قانون تحریمی جدید، افراد و نهادهایی که به هر فرد یا موسسه‌ای که قبلن به خاطر ارتباط با ایران تحریم شده، کمک مادی کنند، خود شامل تحریم آمریکا خواهند شد. پس از اجرایی شدن فاز جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران «شرکت خطوط کشتی‌رانی چین» (سی‌اس‌سی‌ال) و خطوط کشتی‌رانی «کوسکو» جزء آخرین گروه از شرکت‌های خارجی هستند که ایران را ترک می‌کنند. در همین حال یکی از مقامات شرکت کوسکو، مستقر در شانگهای، نیز اعلام کرد که تمام روابط تجاری این شرکت با ایران به حالت تعلیق درآمده است.

2013076-Kooche-Roshanak1

 او هم‌چنین گفت که شرکت کوسکو در اطلاعیه‌ای عنوان کرده که کشتی‌های این شرکت از اوایل ماه گذشته میلادی، ژوئن، دیگر کالایی به ایران حمل نکرده‌اند و در مجموع، آن‌ها از اوایل ماه ژوئیه به تمام مراودات خود با ایران پایان می‌دهند. بدون شک دور جدید تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، بحران اقتصادی در کشور را شدت می‌بخشد. بسیاری نیز امیدوارند با روی کار آمدن دولت یازدهم و آغاز دور جدید مذاکرات هسته‌ای نخستین گام‌ها در جهت کاهش تحریم‌ها از سوی غرب و کاهش بحران اقتصادی در کشور برداشته شود.

سیاست‌های هسته‌ای روحانی

پس از اعلام نتایج یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران و برگزیده شدن «حسن روحانی» موجی از امیدواری در میان کار‌شناسان، سیاستمداران و مردم شکل گرفته است و منتظرند تا چند ماه آینده تغییرات قابل توجهی در بخش سیاست بین‌الملل و اقتصاد را شاهد باشند. در همین راستا «اکبر هاشمی‌رفسنجانی»، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز جمعه ۱۴ تیرماه در دیدار با جمعی از فعالان سیاسی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران انتقاد کرد و با اشاره به انتخاب «حسن روحانی» ابراز امیدواری کرد، کشور مشکلات کنونی را پشت سر بگذارد. هاشمی رفسنجانی ضمن بیان این نکته که آمریکا باید از گسترش تحریم‌ها علیه ایران جلوگیری کند، تصریح کرد: «آمریکایی‌ها نباید به خود اجازه دهند تا به بهانه‌های مختلف تحریم‌ها را گسترش داده و علاوه بر اعمال نفوذ در سازمان ملل از طریق کنگره نیز ما را تحت فشار قرار داده و هر روز قطعنامه یا مصوبه جدیدی علیه ایران صادر کنند».

2013076-Kooche-Roshanak3

«حسن روحانی» در تبلیغات انتخاباتی خود با تاکید به عقلانیت و اعتدال در سیاست داخلی و خارجی، مشی خود را تنش‌زدایی و دفاع از منافع ملی ایران اعلام کرده بود. وی هم‌چنین تاکید داشت که چرخیدن سانتریفیوژهای غنی‌سازی نباید مانع از چرخیدن چرخ‌های اقتصاد کشور شود.

 روحانی که خود در زمان «محمد خاتمی»، مذاکره‌کننده ارشد ایران با سه قدرت اروپایی بود، بار‌ها گفته است که شکستن تحریم‌ها گرچه دشوار، اما ممکن است. وی توافق خود با «ژاک شیراک»، رییس جمهوری وقت فرانسه، را الگویی برای اعتمادسازی در برنامه هسته‌ای ایران عنوان کرده است.

 

 

حسن روحانی با تاکید به عقلانیت و اعتدال در سیاست داخلی و خارجی، مشی خود را تنش‌زدایی و دفاع از منافع ملی ایران اعلام کرده است

 

 

 

 «جک استرا» و «یوشکا فیشر»، وزیران خارجه پیشین بریتانیا و آلمان که به همراه «دومینیک دوویلپن» وزیر خارجه پیشین فرانسه طرف مذاکره روحانی بوده‌اند، به تازگی ابراز امیدواری کرده‌اند که با دولت روحانی گره‌های مناقشه‌ هسته‌ای ایران باز شود.

«یوشکا فیشر» با اشاره به ویژگی‌های فردی روحانی، ماه‌های در پیش رو را امیدوارکننده اما بسیار پیچیده توصیف کرده است. «جک استرا» هم در میزگرد بی‌بی‌سی، گفت که آن‌ها توانسته بودند به نتایجی دست یابند اما آمریکایی‌ها زیر پای خاتمی را خالی کردند. «جک استرا» هم نسبت به گشایش در مناقشه هسته‌ای ابراز امیدواری کرده است. این در حالیست که به تازگی شماری از قانون‌گذاران آمریکایی از «باراک اوباما»، رییس‌جمهوری این کشور، خواسته‌اند که بر شدت تحریم‌ها بیفزاید چراکه به گفته آن‌ها «حسن روحانی» از پشتیبانان برنامه هسته‌ای ایران است.

امیدواری به بهبود شرایط با حضور روحانی

از آن‌جا که مهم‌ترین مشکل کشور در حال حاضر بحران اقتصادی است و در عمل، زندگی طبیعی بسیاری از ایرانیان را تحت تاثیر قرار داده است، اولین انتظار از دولت یازدهم بهبود شرایط اقتصادی است.

کار‌شناسان معتقدند اصلاح مشکلات اقتصادی در ایران به دو تا ۱۶ سال زمان نیاز دارد. پس در واقع نمی‌توان از «حسن روحانی» و دولت وی انتظار معجزه داشت اما بر اساس برنامه‌های ارائه شده از سوی وی می‌توان امیدوار بود مسیر اصلاح مشکلات اقتصادی در دولت وی هموار شود.

2013076-Kooche-Roshanak2

«حسن روحانی» در نخستین نشست خبری خود پس از اعلام نتایج انتخابات گفت: «در مرحله اول باید به فکر نیازهای فوری، مثل تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم باشیم».

رییس‌جمهوری منتخب، مرحله دوم اقدامات اقتصادی دولت آینده را «برنامه‌ریزی برای ماه‌های آتی، و آرامش یافتن و ثبات یافتن اقتصاد در کشور و در سایر زمینه‌ها» اعلام کرد و افزود: «در این زمینه هم توجه خواهد شد تا هم ظرفیت‌های موجود اقتصادی فعال شود و هم نواقص و بخش‌هایی که فعال نیست، با برنامه ریزی فوری فعال شوند».

به گفته آقای روحانی‌ نقدینگی باید به سرعت کنترل و به سمت تولید هدایت شود چرا که اگر این کار، سامان پیدا کند، اولین قدم‌ها برداشته خواهد شد و آثارش در‌‌‌ همان ماه‌های اولیه در بازار خود را نشان خواهد داد.

به تازگی شماری از قانون‌گذاران آمریکایی از باراک اوباما خواسته‌اند که بر شدت تحریم‌ها بیفزاید چراکه به گفته آنها حسن روحانی از پشتیبانان برنامه هسته‌ای ایران است

 همه بازار‌ها به تعادل خواهند رسید و آثارش، هم در بحث گرانی و تورم و هم در بحث بیکاری و اشتغال دیده خواهد شد.

 کار‌شناسان مختلف اقتصادی نیز در ماه گذشته راه‌کارهای مختلفی از جمله احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و اصلاح نظام بانکی را به عنوان مهم‌ترین اقدامات اقتصادی دولت جدید پیشنهاد داده‌اند.

آن‌چه در این میان واضح است در ماه‌های اولیه فعالیت دولت جدید نباید منتظر تغییرات خاصی در صحنه اقتصادی کشور باشیم اما افق آینده اقتصادی کشور با روی کار آمدن حسن روحانی روشن به نظر می‌رسد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , ,