Saturday, 18 July 2015
26 November 2020
قاعده هرم

«مردم ایران از شکیرا متنفرند»

2013 July 06

محمد افرازه / رادیو کوچه

هر حاصلی محصول مجموعه‌ای از رفتار‌ها و کنش‌هایی است که در جهت هدف هر حرکتی چه علمی، چه اجتماعی و یا ورزشی و موارد دیگر انجام پذیرفته است، شاید در نگاهی به اطراف ما، شاهد موفقیت‌ها و سربلندی جوامعی باشیم که اینک شادمان به اثر‌گذاری نتیجه رسیدن تلاش‌شان، در دنیا افتخار می‌کنند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

واقعیت آن است که نگاه دنیا نیز به این مردم متفاوت خواهد شد، مردمی که برای حق خود تلاش می‌کنند دارای ارزش متفاوتی درتعیین جای‌گاه و طبقه‌بندی اجتماعی در نظام سیاسی و عمومی جهان خواهند بود. گاهن شنیده‌ایم که مردم ما از بی‌اعتباری پاسپورت ایرانی و یا ارزش حقوقی ملیت ایرانی شکایت دارند، اما توجه به این نکته ندارند که برای رسیدن به هر مطلوبی باید هزینه کرد و کار انجام داد.

1

در مصر دیدیم که بعد از تسلط گروه «اخوان المسلمین» بر دولت، تغییراتی در سیستم اجرایی و تصمیم‌گیری اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی این کشور ایجاد شد. این تغییرات در اساس با نارضایتی مردم مصر هم‌راه بود، مردمی که بخش اعظمی از اقتصادشان وابسته به صنعت توریسم است، در مقابل چشمان‌شان شاهد اجرای سیاست‌های متعصبانه اسلامی در مواجه با گردش‌گران خارجی شدند که طبعن مرگ این صنعت را پیشاپیش در این کشور باستانی اعلام می‌کرد، اما آیا مردم مصر نشستند و تماشا کردند؟

در زمینه‌های هنری آن چه مشخص است سیاست اخوان المسلمین، شباهت‌های بسیاری با سیاست حاکمان فعلی ایران دارد، در مقابله با ایجاد چنین محدودیت‌های آشنایی برای ما، آیا هنرمندان مصری هم‌راهی کردند با نظام حاکم و یا مقابله و عدم انجام فعالیت هنری؟

و یا افرادی که شاغل در این زمینه بودند رفتند به دنبال شغل جدیدی باشند که فرزندان‌شان از گرسنگی نمیرند؟ و یا این‌که به اعتراض بلند شدند و در کلیت صنعت توریسم را در مصر معلق کردند؟ در زمینه‌های هنری آن چه مشخص است سیاست اخوان المسلمین، شباهت‌های بسیاری با سیاست حاکمان فعلی ایران دارد، در مقابله با ایجاد چنین محدودیت‌های آشنایی برای ما، آیا هنرمندان مصری هم‌راهی کردند با نظام حاکم و یا مقابله و عدم انجام فعالیت هنری؟ آیا به مانند ما با هر سازی که سیستم زد رقصیدند؟ محدود کردند، ممنوع الکار و حضور کردند، بنیاد‌های صنفی را بستند، گرفتند و زدند و محکوم کردند، اما چند نفر شدند «گلشیفته فراهانی» و به اعتراض، تنها کاری که می‌توانستند انجام دهند و آن هم خروج از این فضای مسموم بود را انجام دادند؟ و یا چند نفر شدند «جعفر پناهی»؟ هر سال «جشنواره فجر» در زمینه‌های مختلف هنری‌اش، شلوغ‌تر و پر ازدحام‌تر برگزار می‌شود، آقایان و خانم‌های بازیگر و فیلم‌ساز و کارگردان با این بهانه که باید حضور داشته باشند، آب به آسیاب نظام ریختند و از آن طرف هم ناله‌شان بر آسمان که این چه فضای فرهنگی است که ایران دارد ! دوست هنرمند اندیش‌مند، الفبای اعتراض را هم یعنی تو نمی دانی؟

2

در زمینه ورزش فریاد خانم‌ها به آسمان بلند است که محدودیت‌های پوششی برای ما عذاب آور است اما رکورد شکنی‌ها پشت سر هم و مدال آوری‌های‌شان مکرر اتفاق می‌افتد و با چادر برای دریافت مدال به روی سکو می‌روند و حتمن هم اگر از ایشان سوال کنیم چرا به روی سکو با این پوشش رفتی، می‌گوید ناچار بودم، تحت فشار بودم، البته در جمع خصوصی این را می‌گویند و الا که جلوی دوربین تلویزیون افتخار هم می‌کنند که با پوشش کامل اسلامی و چادر به روی سکو رفته است و مشتی محکم به دهان یاوه‌گویان شرق و غرب زده است!

در زمینه ورزش فریاد خانم‌ها به آسمان بلند است که محدودیت‌های پوششی برای ما عذاب آور است اما رکورد شکنی‌ها پشت سر هم و مدال آوری‌های‌شان مکرر اتفاق می‌افتد و با چادر برای دریافت مدال به روی سکو می‌روند

این چگونه تضادی است؟ اگر شما معترضی بایستی که اعتراضت را با عدم حضورت نشان دهی، حال اما توجیه هم فراوان است که قصد پرداختن به آن‌ها را ندارم که همه نیک می دانیم. ماشااله، وقتی این همه استقبال می‌کنید از این همه محدودیت، دیگر اعتراضتان برای چه است؟ راحت بیایید و اعتراف کنید که ما همین هستیم و کاری دیگر از دست‌مان بر نمی‌آید و قبول کرده‌ایم و بی‌دلیل هم جمعی را چه در داخل و یا خارج با ویدیوهای‌تان درگیر نکنید که وای چه ظلمی رفته است بر ورزش‌کاران ما و به خصوص خانم‌ها، اگر ورزش‌کار ما معترض بود حضورش را محدود می‌کرد بعد از دیدن این همه ظلم، دنیا این را از شما نمی‌پذیرد که معترض هستید به این وضعیت، دنیا این را قبول می‌کند که شما شرایط را پذیرفته‌اید و در حال تلاش برای وفق دادن خود هستید. مجموع آن‌چه که در داخل اتفاق می‌افتد و برآیند آن را، دنیا می‌بیند و متوجه می‌شود و همه را هم به پای مردم ایران می‌گذارد. این لینک را باز کنید و از سایت گل بخوانید که رسانه‌های اسپانیایی در باره پخش تصویر «شکیرا» از تلویزیون ایران چه برداشتی داشته اند.

رسانه های اسپانیایی: ایرانی ها شکیرا را نپسندیدند

راه بسیار است و تا زمانی که ملتی نخواهد، هیچ اتفاقی نخواهد افتاد، واقعن دیگر بر این باورم که… همه چیز آرومه

برنامه‌های اخیر قاعده هرم:

«شماره ۱۰ برای سعید مرتضوی»«شماره ۱۰ برای سعید مرتضوی»

«دل‌خوش به این مقدار نباشید»«دل‌خوش به این مقدار نباشید»

«خواست حداکثری و تیغ دو دم مردم»«خواست حداکثری و تیغ دو دم مردم»

«آن شنبه سیاه بود»«آن شنبه سیاه بود»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. ddlfrmob@sharklasers.com
    1

    این حقیقتاً یکی‌ از بدترین مطالبی بود که تا به حال خونده بودم… شما عکس این خانم رو گذاشتید و با خانم فراهانی مقایسه می‌کنید و نسبت دورویی به ایشون میدید.می‌گید که چرا رکورد شکنی کرده و افتخار کسب کرده. کسی‌ که با چادر روی سکو میره حتما به چادر اعتقاد داره و اعتقادش به من و شما ارتباطی‌ نداره.همونطور که پوشش خانم فراهانی هم به ما ربطی‌ نداره.. حتا خانم فراهانی هم بارها اعلام کرده که قصدش اصلا مبارزه نبود و کلا داره مثل یک هنرمند کارش رو انجام میده… اگر کسی‌ دورو هست بله این خیلی‌ بده ولی‌ اینکه شما عکس فردی رو اینجا بگذارید و به دورویی متهمش کنید یا بخواهید کسی‌ رو براش الگو قرار بدید هم قطعاً خیلی‌ بده…واقعا توصیه می‌کنم این عکس رو حذف کنید..