Saturday, 18 July 2015
24 November 2020
درمانی برای درد، زهری برای کشتن

«افیون ایرانی»

2013 July 09

شهرزاد کریمی / رادیو کوچه

درمانی برای درد، زهری برای کشتن. مسیحی که دم زندگی بخش می‌دهد و ابلیسی که جان می‌گیرد. اقتصاد، سیاست، جنگ و خیلی از مسائل دیگر، هزاران سال است تحت تاثیر این ماده عجیب می‌باشد.

افیون ، تریاک. زندگی. مرگ.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ماده عجیبی که هم از طریق آن اثرگذارترین داروها را دریافت می‎کنند و هم…

تا مدت‌ها در کشور ما مصرف تریاک به‌ عنوان یک ماده مخدر قانونی بود. چون هنوز به‌ درستی وجهه منفی این ماده کشف نشده بود و دیده نشده بود.

20130709_afiyoon_shahrzad_radio koocheh1

در گذشته البته چون هنوز راه درمان بسیاری از بیماری‌ها کشف نشده، یا هنوز به کشور ما نیامده بود و یا امکاناتش در روستاها و شهرهای دورافتاده مهیا نبود، استفاده از تریاک برای از بین بردن درد بسیار متداول بود و همین باعث می‌شد که بسیاری صرفن به خاطر داشتن بیماری‌های مزمنی که امکان درمانش وجود نداشت، تریاک را مصرف کنند و کم‌کم معتاد بشوند.

در بسیاری از مراسم ایرانی هم چون عروسی‌ها و عزا‌داری‌ها خصوصن در دهات مصرف کردن تریاک در بین عموم مردم متداول بود و هیچ صورت ناخوشایندی هم نداشت. این موضوع گاه در بین اشراف تا بدان جان پیش می‌رفت که تعارف تریاک در مهمانی ها هم چون یک رسم پذیرفته شده بود.

مسئله این‌جا‌ست که تا به این اندازه تبعات ناخوشایند تریاک شناخته و پذیرفته شده نبود و البته کمتر در گزارش‌های آن زمان به نقش مخرب تریاک می‌توان برخورد. دلایل فراوانی را برای این موضوع نام می‌برند. شاید یکی از آن‌ها که بیشتر از همه مطرح می‌شود این است که به دلیل فراوانی و در دست‌رس بودن، اعتیاد به شکل امروزی آن کمتر بوجود می‌آمد. ولی مثلمن این تنها دلیل نیست. یکی از اصلی‌ترین دلایلی که قدیمی‌ها از آن نام می‌برند کیفیت تریاک‌های قدیمی است که شاید به خاطر خالص بودن و ترکیب نشدن آن‌ها با مواد دیگر آثار مخرب کمتری را ایجاد می‌کرد.

20130709_afiyoon_shahrzad_radio koocheh2

از همه این عوامل که بگذریم در گذشته استفاده از این ماده بیشتر در بین اعیان و اشراف رواج داشته. و به همین دلیل آسیب‌هایی که به خانواده‌ها در زمان ما از طریق مصرف این ماده می‌رسد به اندازه امروز نبوده. زیرا که ثروت‌مندان توانایی و بضاعت مصرف آن را داشتند و در عین حال قیمت مناسب و فراوانی آن باعث می‌شد که همان ثروت‌مندان نیز به چشم ماده‌ای در دست‌رس و فراوان به آن بنگرند و بالطبع در نوع استفاده آن‌ها تاثیر فراوان می‌گذاشت.

اما با همه این‌ها گزارش‌هایی وجود دارد که درست از زمانی که تریاک مصرف کردن در بین فقرا و خصوصن کارگران و حاشیه‌نشیان شهرها باب شد مشکلات مربوط به آن نیز آغاز شد. مرگ و میرها و از هم پاشیدگی خانواده و باقی قضایا که همه ما تا حدودی با آن آشنا هستیم.

این تاریخچه مختصر و فشرده می‌تواند یک پیام برای ما داشته باشد و آن این که شاید پیش از اعدام کردن‌های فله‌ای بر سر قاچاق تریاک و برخوردهای نادرست با معتادین باید بر مشکلات اقتصادی و عواقب ناشی از آن بر مصرف کنندگان تریاک تمرکز کرد و البته در کنار آن نقش فرهنگ سازی در این راه را موثر دانست.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,