Saturday, 18 July 2015
01 December 2020
در ولایت هرات

«فروشندگی زنان در مرکز خرید خدیجه الکبری»

2013 July 10

الهه ساحل / رادیو کوچه

خدیجه الکبری تنها مرکز خرید وفروش با فروشنده‌های زن در ولایت هرات کارش را سه سال قبل آغاز کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اما امروزه فروشنده‌ها و سرمایه‌گذاران زن این مرکز خوش‌بین‌تر از قبل راضی به نظر می‌رسند و کوشش دارند تا با برگزاری نمایشگاه‌های متعدد شناخت مردم را از این مرکز و فروشندگی توسط زنان بیشتر کنند.

سه روز متوالی این مرکز شاهد نمایشگاه صنایع دستی زنان دراین مرکز بود. من درحاشیه این نمایشگاه مصاحبه کوتاهی همراه یکی از فروشنده‌های این مرکز انجام دادم. و در نخست از او خواستم تا در مورد هدف از راه اندازی نمایشگاه بگوید.

3

– سلام من خانم شیرزاد هستم این نمایشگاه برای سه روز برگذار شد و هدف حمایت از صنایع دست خانم‌ها است که توسط والی جدید افتتاح شد.

-شما چند سال است که در این مرکز خرید به حیث فروشنده ایفای وظیفه می‌کنید؟

-من مدت سه سال است که در این مرکز خرید به عنوان فروشنده کارمی کنم.

– برخورد مردم هرات به شما به عنوان یک خانم فروشنده چی‌طور بوده دراین سال‌ها؟

4

– بنظر من برمی‌گردد به خود شخص که چگونه برخوردی داشته باشد اگر من با شما رفتار مناسبی داشته باشم در مقابل شما هم با من رفتار مناسبی خواهید داشت.

-نه منظور من کلی‌تر بود. نگاه مردم به شما به عنوان یک زن فروشنده، یک زنی که یک مغازه را اداره می‌کند و سرمایه دارد و تجارت می‌کند، چون شما می‌دانید که در فرهنگ افغانی ما کمتر به تجارت و فروشندگی توسط زنان بها داده شده و به گونه‌ای این شغل مردانه بوده، با شما و کلن به مرکز خرید و فروش زنان چه نگاهی وجود داشت و دارد؟

-خیلی استقبال شد و نگاه مردم هم خوب بود زیرا مردم از این بابت راضی بودند که همه فروشنده‌ها زن هستند و این سهولت را برای زنان به وجود آورده بود خیلی از اجناس زنانه که در بیرون توسط مرد‌ها به فروش می‌رسد دراین مرکز هست و زنان راحت‌تر به خرید می‌آیند و نگاه به این همه خیلی خوب بود.

5

-نمایشگاه‌های دو ویا سه روزه چقدر تاثیرگذار خواهد بود بر رونق بازار شما؟

– خیلی، صد درصد تاثیر خود را خواهد داشت. درغیر از روز‌های نمایشگاه کمتر مراجعه می‌کنند ولی در زمان نمایشگاه خوب افراد بیشتری می‌آیند و تاثیر بیشتری می‌گذارد.

-با سپاس و تشکر از شما خانم شیرزاد

– با تشکر از شما

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,