Saturday, 18 July 2015
24 November 2020
بعد از یازده سال

«واکنش‌ها به کارکرد رسانه‌ها و نهادهای جامعه مدنی»

2013 July 11

الهه ساحل / رادیو کوچه

تعدد رسانه‌های خصوصی و نهادهای مدنی در جامعه امروزی، افغانستان کم نیستند اما چه نقشی در انعکاس واقعیت‌ها داشتند؟ به گفته مسوولان در ولایت هرات در غرب افغانستان ، در این ولایت بیش از ۵۰۰ نهاد مدنی و اجتماعی و هم‌چنان بیش از ۵۰ رسانه دیداری، شنیداری و نوشتاری فعالیت دارند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

شهروندان این ولایت مدعی‌اند که، نهادها ی مدنی و رسانه‌ها نقش اساسی و تعیین‌کننده‌ای در تحولات این یک دهه داشته‌اند.

«ولی محمد حدید» فعال جامعه مدنی و خبرنگار معتقد است که نقش نهاد‌های جامعه مدنی و رسانه‌ها در این سال‌ها پر رنگ بوده و توانسته است در انعکاس مسایل روز افغانستان موثر واقع شود.

افزایش چشم‌گیر تعداد رسانه‌های جمعی، درافغانستان برمی‌گردد به بعد از سقوط رژیم طالبان که آزادی برای ایجاد مراکز اطلاع‌رسانی روی کار آمد.

«شهناز فقیری»که اکنون در دانشگاه هرات درس می‌خواند از همان زمان به فکر تحصیل در رشته خبرنگاری و اطلاع‌رسانی بود و امروز فضا را برای کار زنان دراین عرصه آماده می‌بیند و می‌گوید این خود زنان هستند که باید حضور خود را ثابت کنند.

با این حال مسوولان ریاست اطلاعات و فرهنگ در هرات می‌گویند، ۵۲ رسانه به این اداره ثبت شده است .

در همین حال «محسن موسوی» یکی از شهروندان ولایت هرات است که از کارکرد این تعداد رسانه راضی نیست و علت را در عدم برنامه‌ریزی درست می‌داند او در مورد عملکرد نهادهای جامعه مدنی نیزخوش‌بین نیست و دلیل را عدم شفافیت در رهبری این نهادها می‌داند.

این در حالی است که کثرت رسانه‌ها و روی کار آمدن نهادهای جامعه مدنی درافغانستان بر می‌گردد به سال‌های آغازین سقوط رژیم طالبان. زمانی‌که نیازمندی به رسانه‌ها در بین مردم ایجاد شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,