Saturday, 18 July 2015
02 July 2020
صدای ممنوع، ویژه برنامه

«ترور قاسملو، هدف‌گرفتن قلبی که برای صلح می‌تپید»

2013 July 12

مصاحبه با «حسن شرفی»، سخن‌گو و معاون دبیر کل حزب دموکرات کردستان ایران 

علی اصغر فریدی / رادیو کوچه

«دکتر عبدالرحمان قاسملو»، ۲۲ دسامبر سال ۱۹۳۰ میلادی برابر با یکم دی‌ماه ۱۳۰۹ شمسی در یکی از روستاهای توابع شهرستان ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی متولد شد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را ابتدا در ارومیه و سپس در تهران به پایان رسانید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

قاسملو در سال ۱۳۲۴ فعالیت سیاسی خود را با تشکیل اتحادیه‌ی جوانان دمکرات کردستان در شهر ارومیه آغاز کرد. سال ۱۳۲۵ جمهوری کردستان در مهاباد سقوط کرد. متعاقب آن وی نیز جهت تحصیل راهی تهران گشت و در سال ۱۳۲۷ برای ادامه تحصیل به پاریس، پایتخت فرانسه رفت. در مدت اقامت خود در فرانسه با همکاری چند تن دیگر از دانشجویان کرد انجمن دانشجویان کرد در اروپا را تاسیس کرد. قاسملو به عنوان اولین بورسیه ایرانی اتحادیه بین‌المللی دانشجویان به پراگ پایتخت چکسلواکی رفت.

طی مدتی که در پراگ مشغول تحصیل بود در فعالیتهای اتحادیه‌ی بین‌المللی دانشجویان نیز شرکت داشت. سال ۱۳۳۰ به نمایندگی از سوی دانشجویان ایرانی در دومین کنگره‌ی آن سازمان که در شهر پراگ برگزار گردید شرکت کرد. در همان مدت به عنوان نماینده‌ی ایران در بیشتر گردهمایی‌ها و کنفرانس‌های فدراسیون جهانی جوانان در شهر بوداپست، پایتخت مجارستان شرکت می‌کرد.

GHASSERMLOU1

در سال ۱۳۳۱ در زمان حکومت دکتر مصدق، دکترقاسملو بعد از این‌که در دانشگاه پراگ موفق به اخذ لیسانس علوم اجتماعی و سیاسی شد، به ایران بازگشت. قاسملو پس از شش ماه فعالیت در تهران به مهاباد برگشت و در آن‌جا مسوولیت کار حزبی را به عهده گرفت. بعد از کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ ناچار شد به فعالیت مخفی روی آورده و مخفیانه در تهران و کردستان مشغول فعالیت حزبی شود. در این فاصله سرپرستی روزنامه ‌ی کوردستان ارگان مرکزی حزب دمکرات کردستان ایران را بر عهده داشت که تنها پنج شماره آن مخفیانه به چاپ رسید و نیز در همین مدت بود که یک کمیته سراسری جهت فعالیتهای حزب دمکرات کردستان به سرپرستی وی تشکیل شد.

حسن شرفی:  جای دکتر قاسملو به آسانی برای حزب و مردم کردستان پر نشده و پر نمی‌شود

عبدالرحمن قاسملو پس از پنج سال فعالیت سیاسی در ایران و بویژه در کردستان، سال ۱۳۳۶ بار دیگر به چکسلوواکی رفت. سال ۱۳۴۱ در دانشگاه پراگ به اخذ درجه دکترا در رشته علوم اقتصادی نایل آمد و تا سال ۱۳۴۹ در آن دانشگاه درس «اقتصاد سرمایه‌داری و اقتصاد سوسیالیستی و تئوری رشد اقتصادی» را تدریس می‌کرد.

دکتر قاسملو چند کتاب و جزوه را در رابطه با مشکلات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی به رشته تحریر درآورد که معروفترین آنها کتاب کردوکردستان می‌باشد . این کتاب که در اصل به زبان چکی به رشته تحریر درآمده‌است تاکنون به زبانهای انگلیسی، اسلواکی، لهستانی، عربی، کردی، فارسی و بخش‌هایی از آن نیز به فرانسه ترجمه و منتشر شده‌است.. قاسملو با زبان‌های کردی، فارسی، ترکی، عربی، فرانسه، انگلیسی، چکی و روسی آشنایی کامل داشت.

در کنگره سوم حزب که در خردادماه سال ۱۳۵۰ برگزار شد، دکتر قاسملو به عضویت کمیته‌ی مرکزی و سپس به دبیرکلی حزب دمکرات کردستان انتخاب شد و از آن به بعد در همه‌ی کنگره‌های حزبی به عنوان دبیرکل برگزیده شد.

GHASSERMLOU2

عبدالرحمن قاسملو روز ٢٢تیرماه ١٣۶٨ در حالی که برای دستیابی به راه‌حل مسالمت آمیز مسئله‌ی کرد در ایران با تنی چند از نمایندگان حکومت جمهوری اسلامی در وین بر سر میز گفتگو برای مذاکرات صلح نشسته بود، به همراه عبدالله قادری آذر به دست نمایندگان دولت کشته شد.

به گفته مخالفان جمهوری اسلامی، هاشمی رفسنجانی از برخی چهره‌های بین‌المللی از جمله رییس جمهور وقت الجزایر برای وساطت و برقراری ارتباط برای ملاقات استفاده کرده بود. به گفته این منابع، ترورویست‌ها با پوشش دیپلماتیک وارد اتریش شده و با همکاری سفارت ایران پس از ترور خاک اتریش را ترک کردند.

با تشکر از شما آقای حسن شرفی سخنگو و معاون دبیر کل حزب دموکرات کردستان ایران برای شرکت در این گفتگو؛ آقای شرفی پس از ٢۴ سال که از ترور دکتر قاسملو می‌گذرد به صورت رسمی دولت اتریش کسی یا کسانی را به عنوان عامل یا آمران معرفی نکرده است.چرا و چه دلیلی می‌تواند داشته باشد؟

عرض کنم زمانی که این ترور درسیزدهم ژوییه‌ی ١٩٨٩ در وین پایتخت اتریش روی داد مناسبات دولت اتریش آن زمان با جمهوری اسلامی ایران روابط بازرگانی و تجاری بسیار چشم‌گیری بود و دولت اتریش مشکل بود که بتواند این مساله را به گونه‌ای واقعی منعکس بکند و اجازه بدهد که روند دادگستری اتریش کار خودش را تا پایان ادامه بدهد و مانع بشود از این‌که منافعی که در ارتباط با جمهوری اسلامی دارد از دست برود. متاسفانه دولت وقت اتریش نه تنها این اجازه را نداد بلکه به انحای مختلف سعی کرد که در کار دادگاه و وزارت کشور کارشکنی بکند. آن موقع من خودم با خانم نسرین قاسملو، نماینده حزب و رفقایمان در اتریش به وزارت کشور و دادگستری در اتریش مراجعه کردم و با آن‌ها در این رابطه صحبت کردیم.

منافع و مصالح سیاسی بازرگانی و اقتصادی و روابط بین جمهوری اسلامی و اتریش مانع شد این پرونده تا به آخر ادامه پیدا کند و نتیجه نهایی آن اعلام بشود

وزارت کشور خیلی با صراحت گفت که شهربانی و وزارت کشور کار خودش را کرده و مسائل روشن است ولی این آقای اسموک وزیر خارجه است که مانع اعلام این نتایج یا ادامه کار دستگاه قضایی یا پلیس شده است. بنابراین اتریشی‌ها خیلی متاسف هستند در حالی که خودشان را یک کشور دموکراتیک معرفی می‌کنند و در حالی که ادعا می‌کنند از حقوق بشر طرفداری می‌کنند و با ترور در هر شکلش مخالف هستند، این ترور علنی را که قاتلانش مشخص بود و حتی یکی از آن‌ها که فرار کرده بود دولت ایران از اتریش خواست که او را برگرداند. یکی از تروریست‌ها هم که زخمی شده بود و تیر یکی از تروریست‌های خودشان به او اصابت کرده بود و در بیمارستان بود، او را هم بدون این‌که در این رابطه از او تحقیقات و سوالاتی بکنند بر اثر اصرار جمهوری اسلامی با اسکورت به تهران بازگرداندند. در حالی که اگر جمهوری اسلامی مدعی بود این ترور را انجام نداده است یا اتریش اگر منافعی را در این زمینه برای خودش مشاهده نمی‌کرد حداقل به عنوان شاهد می‌بایستی آن فردی را که در بیمارستان اتریش بستری بود برای تحقیقات و بازجویی نگه می‌داشتند که متاسفانه این کار را نکردند. در واقع می‌توانم بگویم که منافع و مصالح سیاسی بازرگانی و اقتصادی و روابط بین جمهوری اسلامی و اتریش مانع شد این پرونده تا به آخر ادامه پیدا کند و نتیجه نهایی آن اعلام بشود.

حسن شرفی سخن‌گو و معاون دبیر کل حزب دموکرات کردستان ایران

حسن شرفی سخن‌گو و معاون دبیر کل حزب دموکرات کردستان ایران

من مطمئن هستم که اگر دولت اتریش به سان دولت آلمان که در ترور میکونوس که در آن دبیرکل ما دکتر صادق شرفکندی ترور شد، اگر اجازه می‌داد دادگاه کار خودش را مستقل انجام بدهد و نتیجه را علام بکند که بعد از آن تقریبا به ترورهای جمهوری اسلامی در اروپا پایان داده شد، اگر اتریش هم این کار را می‌کرد ما دیگر شاهد ترورهای دیگر جمهوری اسلامی از جمله ترور میکونوس نمی‌بودیم. ولی متاسفانه سازش، نرمش و منافع سیاسی باعث شد که دولت اتریش کار اساسی خودش را رابطه با تروریسم و افشای حقایق انجام ندهد. در نتیجه جمهوری اسلامی در ادامه ترورهایش در کشورهای اروپایی و سایر نقاط جهان جری‌تر شد. من مطمئنم اتریش می‌توانست این کار را بکند و نه تنها این کار را نکرد بلکه بعدها و حالا هم در بازگشایی پرونده و ادامه این روند جلوگیری می‌کند.

ما بارها سعی کرده‌ایم این پرونده باز بشود. آماده بودیم علی رغم فشار مالی که یک حزب سیاسی می‌تواند داشته باشد هزینه‌اش را هر چقدر باشد بپردازیم به شرطی که پرونده باز بشود و روند دادگاه از سر گرفته بشود که دولت اتریش متاسفانه با این هم موافقت نمی‌کند

ما بارها سعی کرده‌ایم این پرونده باز بشود و ادامه پیدا کرده و روند قانونی خودش را طی بکند. آماده بودیم علی رغم فشار مالی که یک حزب سیاسی می‌تواند داشته باشد هزینه‌اش را هر چقدر باشد بپردازیم به شرطی که پرونده باز بشود و دوباره روند دادگاه از سر گرفته بشود که دولت اتریش متاسفانه با این هم موافقت نمی‌کند. چیز دیگری که در این رابطه باید اشاره بکنم این است که این ترور زمانی روی داد که تقریبا بعد از جنگ ایران و عراق بود. دولت اتریش قانونا نمی تواند به دو کشوری که با هم در حال جنگ هستند حق فروش اسلحه ندارد  اما دولت وقت این کار خلاف قانون را انجام داده بود و مورد انتقاد احزاب سیاسی درون اتریش قرار گرفته بود. دولت اتریش از این هم نگران بود که در صورت ادامه پرونده و افشای حقیقت در رابطه با ترور سیستماتیک دکتر قاسملو، عبدالله قادری و دکتر فاضل، انجام داده بود باعث شد جمهوری اسلامی در این رابطه افشاگری کرده و سند ارائه بدهد که دولت اتریش به هر دو طرف یا حداقل به جمهوری اسلامی که یکی از طرفین جنگ بود کمک تسلیحاتی کرده و این افشاگری‌ها باعث سقوط دولت وقت اتریش بشود.

به هر حال مسائل متفاوتی چه از لحاظ سیاسی و ملاحظاتی که دولت اتریش داشت و چه بحث فروش اسلحه و نگرانی از افشای آن مانع شد که دستگاه قضایی اتریش روند کارش را تا نتیجه نهایی و افشای حقایق ادامه بدهد.

سوال: آقای شرفی آیا تروریست‌ها خود مذاکره‌کننده‌ها بودند یا آن‌گونه که می‌گویند از خارج ساختمان وارد جلسه مذاکره شده‌اند؟ در هر دو صورت آیا این بی‌احتیاطی حزب دموکرات نبود که باید دولت اتریش یا پلیس اتریش را از این مذاکرات مطلع می کرد؟

مساله جوانب مختلفی دارد. قبل از ظهر همان روزی که این ترور اتفاق افتاده دکتر قاسملو با وزارت کشور قرار بوده که دیدار داشته باشد و مراجعه کرده است که این دیدار به وقت دیگری موکول می‌شود که این خود سوال برانگیز است. علاوه بر این نمایندگان و اعضای برجسته ما وقتی به هر کشوری سفر می‌کنند پلیس آن کشور را در جریان می‌گذارند. از لحاظ دیگری رفقای ما هم که هدف ترور واقع شدند وقتی متوجه شدند وزارت کشور ملاقات را به وقت دیگری موکول کرده است یا پلیس در کار خودش  تاخیر و سهل انگاری می‌کند می‌بایستی این دیدار را انجام نمی‌دادند یا به وقت دیگری که زمینه‌های محافظت فراهم بشود موکول بشود. شاید این تصور وجود داشت که جمهوری اسلامی وقتی به جنگ با یک کشور بعد از هشت سال پایان می‌دهد و پای میز مذاکره می‌نشیند شاید در سیاست خودش در ترور مخالفینش هم تجدید نظر کرده باشد. به هر حال قضیه جوانب مختلف دارد.

سوال: در مصاحبه‌ای که خانم نسرین قاسملو داشتند گفتند که بعد از قضیه ترور میکونوس و ترور رهبران کرد در آلمان حزب دموکرات نتوانسته روند بازگشایی پرونده ترور دکتر قاسملو را پی‌گیری بکند و حزب اعلام کرده که ما دیگر توان پرداخت هزینه های مالی برای به جریان انداختن پرونده را نداریم و ما باید تمام انرژی‌مان را باید روی پرونده میکونوس بگذاریم. شما اعلام کردید که با توجه به اینکه از لحاظ مالی در مضیقه هستیم اما آمادگی این را داریم که هزینه‌های لازم برای به جریان افتادن پرونده را پرداخت کنیم. قضیه از دید شما چگونه است؟

آن بحثی را که خانم نسرین قاسملو بیان کرده‌اند زمانی بود که مساله پرونده ترور میکونوس هم در جریان بود. با توجه به اینکه احساس ما این بود که دولت آلمان در این مورد جدی‌تر و دستگاه قضایی آلمان مستقل بودن خود را حفظ کرده است؛ و در این رابطه می‌توانیم سریع‌تر  وشفاف‌تر به نتیجه برسیم همّ ما این بود که در وهله اول از طریق آلمان و دستگاه قضایش که مستقل عمل می‌کرد و زیر فشار دولت ایران و حتی دولت آلمان که می‌خواست ملاحظه دولت ایران را بکند نرفت، بنابراین ما می‌بایستی به جای اینکه در دو پرونده هم زمان کار بکنیم روی یک پرونده بیشتر تمرکز کنیم و آن به نتیجه برسیم و نتیجه آن گشایشی بشود و مجالی درست بکند که پرونده دیگرمان به جریان بیفتد. اما بعد از آن بارها اقدام کردیم و الان هم حاضریم که هر موقع دولت اتریش این امکان را بدهد پی‌گیری کنیم.

GHASSERMLOU4

دولت اتریش اعلام می‌کند که این پرونده بسته شده است و هیچ راهی برای باز شدن و ادامه تحقیقات وجود ندارد. بنابراین حزب دموکرات هر کاری بکند تا زمانی که دولت اتریش به این نتیجه نرسد که این پرونده باید بازگشایی و روند قانونی را طی کند حزب دموکرات کردستان ایران و هیچ قدرت دیگری نمی‌تواند هیچ کار فوق العاده دیگری انجام بدهد. آن زمانی که خانم نسرین قاسملو این حرف را زده‌اند پرونده میکونوس در جریان بود که خوشبختانه به نتیجه رسید و دستگاه قضایی توانست کار خودش را بکند.

  آن چیزی که به عنوان مذاکره و حل مساله کرد در آنجا صورت می گرفت در واقع از نظر جمهوری اسلامی نقشه یک ترور سیاسی بوده که پی‌ریزی و عمل شده است

نتیجه این بود که علاوه بر اینکه حقایق در مورد ترور دکتر شرفکندی معلوم شد و تروریست‌ها و آمران آن به دنیا معرفی شدند و باید از دستگاه قضایی آلمان تقدیر کرد ولی حتی این هم باعث نشد که دولت اتریش از رو برود و اجازه بدهد که این پرونده بازگشایی بشود. به هر حال ما هر زمان احساس بکنیم که اقدامات ما منجر به این می‌شود که دولت اتریش با قاطعیت از بازگشایی پرونده جلوگیری نکند آماده‌ایم این پرونده را دنبال بکنیم و در این مورد هر کاری از دستم بر بیاید و در توانمان باشد انجام بدهیم. چون این هم به نفع حزب دموکرات کردستان ایران است و هم وظیفه‌ای است که در قبال دکتر قاسملو به عنوان کسی که فدای تروریسم دولت جمهوری اسلامی شده و هم اینکه دولت اتریش هم تا اندازه‌ای می تواند آبروی رفته خود را باز پس بگیرد. الان هم می‌گویم دولت اتریش، هر نیروئی، هر حزبی هر شخصیتی اگر احساس می‌کند دریچه‌ای باز شده است که دولت اتریش در مورد بازگشایی پرونده دکتر قاسملو انعطاف نشان بدهد و مثل سابق ممانعت به عمل نیاورد ما همواره آماده‌ایم این فعالیت را در این زمینه از سر بگیریم.

سوال: سوال قبلی من دو قسمت بود. آیا مذاکره کننده ها خودشان این ترور را انجام داده‌اند یا این‌که افرادی از بیرون ساختمان وارد شده و این کار را انجام داده‌اند؟

عرض کنم هر دو هست. آن سه نفری که نشسته‌اند اصل ترور را انجام داده اند. یکی از آن‌ها بیرون رفته و دوباره برگشته است. این ترور چون از سوی جمهوری اسلامی سازمان یافته بوده هم در بیرون و هم در جلو درب محل نشست زمینه فرار را فراهم کرده بودند. اصلا آن چیزی که به عنوان مذاکره و حل مساله کرد در آنجا صورت می گرفت در واقع از نظر جمهوری اسلامی نقشه یک ترور سیاسی بوده است که پی‌ریزی و عمل شده است. اگر مذاکره کننده واقعا تروریست نبودند و افرادی از بیرون آمده بودند همان مذاکره کنندگان باید در اتریش می‌ماندند و برای پی‌گیری و دور کردن اتهامات در دادگاه و محاکمی که در اتریش قضیه را پی‌گیری می‌کردند حضور می‌یافتند. ولی فرار کردند. یکی از آن‌ها فرار و بعد از دو روز به ایران رسید. صحرارودی هم دولت اتریش باعث شد به تهران بازگردد. نخیر. خود همان کسانی که ظاهرا به عنوان دیپلمات و برای مذاکره امده بود عامل اجرایی این طرح ترور بودند و مسلما آمرانش هم مسئولین تراز اول جمهوری اسلامی بودند. ببیند آن‌چه که در اتریش بعد از ترور کشف شد از جمله آن موتور سیکلتی که خریداری شده بود، اسلحه‌ای که آنجا بوده، دستکشی که بوده، کاپشنی که بوده این‌ها را در یک زباله‌دانی در نزدیکی‌های محل حادثه پیدا کرده‌اند. همه آن چیزی که در اتریش معلوم بود حتی در ترور دکتر شرفکندی در آلمان این اشاره‌ها و نشانه‌های ترور وجود نداشت اما چون جدی بودند به نتیجه رسید. متاسفانه دولت اتریش بسیار سهل انگاری کرد و حقوق یک ملت و جان یک رهبر  و جان چند نفر را فدای مصالح اقتصادی، سیاسی و روابط و ملاحظات خودش کرد. عرض کردم نشانه‌هایی در اتریش وجود داشت که در آلمان وجود نداشت. بنابراین ترور را همان‌هایی انجام دادند که در نشست حضور داشتند.

سوال: آیا بعد از ترور سران حزب دموکرات از لحاظ تشکیلاتی دچار بحران یا خلایی شد؟ اساسا ترور دکتر قاسملو چه ضررهایی توانست به حزب دموکرات ایران بزند؟

دکتر قاسملو از شخصیت‌های بسیار برجسته ایرانی و از رهبران مبارزات ملت کرد بود. شخصیت فرهیخته‌ای بود. کسی بود که در احیا و سازماندهی و مدرن کردن حزب دموکرات کردستان ایران نقش به سزایی داشت. مسلما ترور همچین شخصیتی و در آوردن همچین رهبری از آغوش مبارزات یک ملت ضربه بسیار بزرگی می‌زند اما به دلیل این‌که یکی از کوشش‌های دکتر قاسملو که آن را در حزب جا گرفته بود که حزب دموکرات کردستان ایران وابسته به یک شخصیت نباشد. این را بارها خودشان می گفتند که الان حزب به جایی رسیده که اگر الان من هم نباشم و یکی دیگر هم نباشد با این رهبری جمعی که به شکل یک فرهنگ درآمده و اعمال می شود ضربه کاری که باب میل دشمنان باشد به حزب وارد نخواهد شد.

 همان کسانی که ظاهرا به عنوان دیپلمات و برای مذاکره امده بود عامل اجرایی این طرح ترور بودند و مسلما آمرانش هم مسئولین تراز اول جمهوری اسلامی بودند

همینطور هم شد. جای دکتر قاسملو بسیار آسان برای حزب و مردم کردستان پر نشده و پر نمی‌شود اما به دلیل اینکه رهبری جمعی دارد بعد از ترور دکتر شرفکندی و بعد از اینکه عده زیاد دیگری از رهبران رفتند یا الان در جریان مبارزه نیستند یا متاسفانه آن‌ها هم به دلایلی ترور شدند باز هم می بینیم که حزب دموکرات کردستان ایران به مبارزات دموکراتیک و روال خودش ادامه می‌دهد و هنوز هم در صحنه مبارزات و در عرصه سیاسی ایران و در بین محافل اپوزسیون واقعی نقش محوری، کلیدی و اساسی ایفا می کند. این کاملا بر همه مردم ایران و جمهوری اسلامی هم روشن است. اگر حزب دموکرات این موقعیت و توانایی ها را در مبارزه علیه دیکتاتوری نداشت، جمهوری اسلامی بیش از هر حزب و هر کس دگیری حزب دموکرات و رهبران آن را آماج تروریسم خود قرار نمی‌داد.

سوال: شایعاتی هست که این مذاکرات با وساطت رییس جمهوری وقت الجزایر که از طرف هاشمی رفسنجانی پیامی را به دکتر قاسملو اعلام کرده است. رییس جمهوری الجزایر بوده که این قرار ملاقات را ترتیب داده است. این قضیه چقدر می تواند صحت داشته باشد؟

در این‌که ایشان قبل از این حادثه نفع داشته و واسطه بوده یا خواسته با گفتگو و مذاکره مشکلی را حل کند تردیدی نیست. ولی  طبیعتا آن هم از ماهیت جمهوری اسلامی و دشمنی‌اش با دموکراسی و دموکراسی‌خواهان تا این حد مطلع نبوده است و نمی‌دانسته در ورای اقداماتی که او انجام می‌دهد چه نقشه‌هایی دارند. اما در قضیه دکتر قاسملو ایشان در آن جلسه حضور نداشته‌اند.

سوال: شخصی به نام دکتر فاضل که گویا از طرف اتحادیه میهنی کردستان در این مذاکرات حضور داشته است هم ترور می شود. نقش دکتر فاضل چه بوده و چگونه می‌شود شخصی که عضو بخش دیگری از کردستان و مربوط به کردستان عراق است در این مذاکرات حضور داشته است؟

الان که متاسفانه دکتر قاسملو هم قربانی تروریسم جمهوری اسلامی شده خب نمی‌شود اتهامی به ایشان (دکتر فاضل) وارد کرد که در جریان بوده یا نبوده یا چه حد از این جریان مطلع بوده است. ولی چیزی که هست ایشان برای حزب دموکرات کردستان ایران به عنوان حزب زیاد شخصیت شناخته‌شده‌ای نبوده و روابط چندانی با حزب نداشته است. ولی همان زمان با جمهوری اسلامی و شخص آقای بنی صدر روابط و همکاری‌هایی داشته است. ولی در عین حال نسبت به قضیه کرد و کردستان ایران هم تمایلاتی داشته و تلاش می‌کرده از طریق مذاکره حل بشود و شاید فکر می‌کرده خدمتی انجام می‌دهد و در این رابطه قدم برداشته است. ولی می‌بینیم که خود ایشان هم ترور شده است. البته ترور ایشان شاید بیشتر به این دلیل باشد که از این حادثه زنده جان به در نبرد و هیچ شاهدی به جا نماند. در مورد ایشان با قاطعیت چه مثبت و منفی نمی توان اظهار نظر کرد.

با تشکر از شما آقای شرفی به خاطر وقتی که به رادیو کوچه دادید.

من هم تشکر می‌کنم و امیدوارم که راهی که دکتر قاسملو در پیش گرفته بود و شاگردان دکتر قاسملو باز هم بر مشی سیاسی او در طول مبارزاتی که او علیه دیکتاتوری انجام داده بود ثابت قدم باشند و به تحقق آرزوهای دکتر قاسملو کوشا باشند و با تحقق این آرزوها  روح ایشان را شاد و روح همه قربانیان تروریسم و شهدای مبارزه برای آزادی را شاد کنند.

…………………………………………..

برنامه‌های پیشین صدای ممنوع با علی اصغر فریدی:

در نوار مرزی غرب ایران مرگ همیشه در کمین است. کشاورزی که بر روی زمین روزگار می‌گذراند، کولبری که برای کسب لقمه نانی به دور از چشم ماموران مرزی در دو سوی مرز تردد می‌کند، چوپانی که…

سردشت شاید نقطه‌ای کوچک باشد بر اطلس جغرافیا اما ننگی بزرگ است بر پیشانی بشریت مدرن. از روزی که دنیا چشمانش را بر یکی از سبعانه‌ترین حملات به غیرنظامیان در سردشت بست، ٢۶ سال می‌گذرد…

«آزاد آخکند» یکی از آن انسان‌هایی است که دو زندگانی متفاوت را تجربه کرده است. یکی زندگی پیشمرگایتی که پر است از سختی و مشقت و دربه‌دری و جان برکف دست نهادن و دیگری زندگی هنری کە برعکس لبریز است از احساس لطیف و رمانتیک و…

وقتی فشارها، اهانت‌ها، توهین و ستم بە آخرین حد ممکن می‌رسد، وقتی هیچ گوش شنوایی برای شنیدن صدای دادخواهی‌ ملت‌ات وجود ندارد. این دنیای پهناور دیگر جایی برای زیستن تو نیست، بلکه قفسی است تیرە وتار همچون افکار دولت‌مردان مملکت‌ات…

«کولبر» کلمەای است کە اگر چە شاید برای بسیاری از پایتخت‌نشینان غریب و نامانوس باشد، اما برای مردمان ساکن در مناطق مرزی غرب ایران بسیار آشناست تا جایی‌کە در گفتگو‌های روزانە مردم کوچە

این روزها انتخابات ریاست جمهوری در ایران، تقریبن بیش‌تر رسانەهای فارسی زبان داخل و خارج از کشور را تحت تاثیر خود قرار دادە است. جمهوری اسلامی ایران سعی دارد این روی‌داد مهم را….

کودک سە سالە را لباس نظامی با درجە تیمساری بر تن کردە بودند، از دیدن لباس نظامی حال ناخوشم، ناخوش‌تر شد، چند قدم جلوتر چند کودکی خردسال در حال بازی کردن بودند. این بار، این کودکان نە فقط لباس نظامی بر تن داشتند، بدتر اینکە با اسلحە پلاستیکی هم‌دیگر را…

قبل از طلوع آفتاب دانش‌آموزان راهی مدرسە می‌شوند. مدرسە مخروبەای است در میان خانەهای روستا معلم در کلاس قدم می‌زند و منتظر است تا دانش‌آموزانش بیایند. معلم، جوانی است باهوش، خوش‌رو

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , 

۱۵ Comments


 1. ایراندوست
  1

  باسلام ، شما که از اقای قاسملو اینگونه طرفداری میکنید و بنام دموکراسی برجنایات ایشان سرپوش میگذارید بهتراست از جنایات ایشان در واقعه جنگ نقده که با هشتادهزار نفر مسلح که از نقاط مخلف ایران و عراق جمع کرده بودندوبا کشتار درنقده قصدنسل کشی ساکنان ترک آن را داشتند نیز می نوشتید، از سرهایی که توسط افراد ایشان بریده شده، از بدنهایی که توسط ایشان وافرادش سوزانده شد ، از افرادی که توسط گروه به اصطلاح دموکراتش در جلوی مراسمات عروسی قربانی شدند نیز می نوشتید کاش ایشان الان زنده بودند در مقابل تاریخ ومقابل وجدان انسانهای آگاه پاسخگوی جنایات خود وافرادش می بودند…کاش


  1. سهراب کشمیری
   2

   ایراندوست تاریخ گواه است بر جنایات شما بازماندگان فاشیسم. تاریخ گواهی می دهد بر کشتار قارنا و قلاتان. تاریخ گواه است بر جنایات مزدورانی چون ملا حسنی و دارو دسته اش و شما نیز بازمانده همین نسل طاعونی هستید


  2. زندیق
   3

   برادر اینجا را با رجانیوز اشتباه گرفتی
   از وزارت اطلاعات خوب که کاه و یونجه میرسه انشاالله


 2. سیروان
  4

  با سلام
  جناب ایران دوست شما که اینگونه به تحریف واقعیات می پردازید از کدام جنگ نقده حرف میزنید!؟ از همان جنگی که آخوند حسنی نماینده خمینی در ارومیه راه انداخت و در قارنا و قلاتی حمام خون از کردها راه انداخت و حتی به کودکان داخل گهواره هم رحم نکرد و پاسداران همه را سر بریدند.
  شما از کدام جنایت دکتر قاسملو میگویید!؟ از این میگویید ایشان در حالیکه با بیشترین رای مردم به عنوان تنها نماینده لاییک مجلس خبرگان انتخاب شد و شبی که قرار بود راهی تهران شود خمینی جنایاکار حکم ارتداد ایشان را صادر کرد.
  شما چرا از این نمیگویید که هنگامیکه هیات صلح از تهران در سنندج در حال مذاکره با احزاب کردستانی بودند که کومله و دموکرات حضور داشتند به ناگاه هواپیماهای جمهوری اسلامی بر فراز شهر سنندج ظاهر شده و شهر را بمباران کردند و حتی به مذاکراتی هم که خود بانی آن بودند و افرادی همچون بهشتی و طالقانی و فروهر و دیکران به عنوان نماینده خمینی حضور داشتند, وقعی ننهادند.
  شما چرا این حقیقت را بیان نمیکنید که خمینی علیه مردم بی دفاع کرد فرمان جهاد صادر کرد و بنی صدر به ارتش دستور داد تا کردسنان را پاکسازی نکنید پوتینهایتان را درنیاورید!
  شما چرا یه اعدام ۵۹ جوان بیگناه مهابادی اشاره نمیکنید که زمانی که جلایی پور فرماندار مهاباد بود در یک شب و بدون محاکمه همه را اعدام کرد!
  اسناد همه اینها موجود است و تا ابد در ذهن مرم کرد و همه آزادیخواهان ضد استبداد باقی خواهد ماند.
  شما به جای محاکمه جلادان و آدمکشان دارید به کسی تهمت میزنید که تمام عمر خود را بر سر آزادی و سرفرازی ملتش گذاشت.
  احراب کردستانی و خیلی دیگر از احزاب که داشتند قانونی فعالیت میکردند و این خمینی جنایتکار بود که همه را غیر قانونی اعلام کرد و میگفت باید قلمهایشان را شکست.
  این خمینی بود که علیه ملت مظلوم کرد فرمان جهاد صادر کرد و توسط قاضی شرع جنایتکارش خلخالی در کردستان حمام خون به راه انداخت. مگر ما کافر بودیم که علیه ما فرمان جهاد صادر کرد؟ نه ما به گواه ناریخ جزو اولین ملتهایی بودیم که در فلات ایران بنای مدنیت و تمدن را بنیاد نهادیم و در اصل ما صاحبخانه ایم که شما و امثال شما اینگونه به ما مینگرید.
  حال شما ایراندوست شده ایید و ما بیگانه شده ایم!! زهی خیال باطل!
  شما ایراندوست نیستید با این تحریف تاریخی آشکار که انجام دادید بیشتر به نظز میاد اسم آخونددوست برازنده تر باشد.


 3. خه لیل
  5

  این اراجیفی که ایراندوست در کامنت بافته اند،ادبیاتی است که ما سالهاست با قلم نویسنده اش قهریم، چه کسی میتوانی باشی بجز یک مزدور رژیم.وه چه کسی باوار میکند این دروغها را؟

 4. 6

  سلام
  ملتی که آزادی می خواهد باید بهای این آزادی را بدهد(دکتر قاسملو)
  جناب اقای ایراندوست حرف های شما چند حالت و تحریف داره
  ۱ شما کلا بر اساس نوشته هاتون با موجودیت کردها مخالفید که فکر میکنم از روی احساسات و کینه شخصی حرف میزنید که طبعا در چنین مواردی فکر ادمی اصلا کار نمی کنه.
  ۲ اصلا سواد سیاسی و شناختی از تاریخ صلح ندارید چون قضاوت یکجانبه عموما کار انسانهای کوته فکر هستش.البته شاید تقصیری ندارید چون شستشوی مغزی با این حرفا در رژیم معموله.
  ۳هر نوشته ای بدون سند و مدرک و از روی کینه فقط واسه خیالات ذهن ادمایی مثه تو خوبه وگرنه چند لحظه بشین و حقیقت مدارانه فکر کن که ترور کردن هر شخصیتی با انسانیت نمیخونه کاری که تو داری صحه بر ترور میزاری انتظار داری حرفاتم باور کنیم
  ۴ لا اقل با خودت رو راست باش


 5. نریمان
  7

  janab irandost avalan qabl az har chiz bayad begam keh shoma yek mozdoor va jenayatkar in rezhim bishtar nistid dar zemn jenayathayeh in hokomat baryeh tamam donya ashkarast keh darkurdestan cheh khonhaye be ra andakht va in chizhakeh shoma migin ki hast ke bavar konad bejoz khodet


 6. زندیق
  8

  شما فقط کاربر ایراندوست را دیدید اما از دهها مزدور سایبری وزارت اطلاعات که کاملا هماهنگ در بالاترین فعالیت میکنن غافل شدید ارسال لینک های تفرقه انگیز-طرفداری غیر مستقیم از رژیم تنها بخشی از فعالیتهای انهاست(کاربرانی مثل nader khan -abnoos-,…

  مثللا همین امروز یکی از همین جانوران سایبری در لینکی تحت عنوان خیانت جدید منافقین به دفاع تمام قد از رژیم پرداخته بود
  بگذریم به هر حال ترور عناصر مخالف رژیم یک لکه ننگ بر پیشانی غرب است که برای مماشات و منافع اقتصادی چشم بر جنایات رژیم سفاک میبندد


 7. ایراندوست
  9

  دوستان دموکرات ! آقایان آزادی خواه وعدالتجو
  الف – حزب دموکرات کردها ، پس از انقلاب ۱۳۵۷ بعنوان حزب سوسیال دموکرات با سیاستهای شدیدا ملی گرایانه و روشی مسلحانه به رهبری “دکتر عبدالرحمان قاسملو” وارد صحنه شد. زمانیکه تنها ۸ روز از عمر انقلاب ۱۳۵۷ گذشته بود، در ۳۰ بهمن ۱۳۵۷ اکراد پادگان (مهاباد) را غارت کردند. “غنی بلوریان” از اعضای اصلی حزب دموکرات که بدلیل اختلاف با خط مشی حزب دموکرات در سال ۱۳۵۹ به همراه گروه ۷ نفری از این حزب جدا شدند در خاطراتش در “کتاب ئاله کوک” (برگ سبز) می نویسد: (دکتر قاسملو لحظه به لحظه با اشخاص مختلفی تماس می گرفت و نقشه اشغال پادگان را میکشید. نامبرده در این خصوص چیزی به من نمی گفت. من از کانال دیگری از کارهایش مطلع بودم. به او خبر دادم قبل از اینکه اتفاقی بیفتد بهتر است ما کردها در برابر دولت موقت بازرگان کاری نکنیم. اگر تو بر این امر اصرار داری که مساله کرد باید از طریق صلح آمیز حل شود، لازم است از این طریق حرکت کنیم. نامبرده گفت: (آنجا (پادگان (مهاباد)) مرکز شر است باید جمع آوری گردد.) بلوریان می نویسد پاسخ دادم: این حرف شما با تفکرات حزب مغایرت دارد اگر ما به صلح ایمان داریم و میخواهیم از طریق مسالمت آمیز مساله کرد را حل کنیم، نباید کاری کنیم که برای خود مشکل درست کنیم. غنی بلوریان می نویسد: روز ۳۰ بهمن ساعت ۱۱:۲۰ همانروز پادگان (مهاباد) خلع سلاح شد.
  ب. روز ۳۱فروردین ۵۸ حزب درمنطقه ترک نشین نقده اقدام به متینگ سیاسی نظامی می کندساکنان نقده که به نیات پلید و روحیات طمع کارانه حزب دموکرات آگاه بودند جهت جلوگیری از ایجاد حساسیت و تنش و خونریزی سعی در متقاعد ساختن سران حزب جهت برگزاری میتینگ در نقطه ایی دیگر می نمایند. “ابریشمی” در کتاب “مساله کرد در خاورمیانه” می نویسد: (برخی از آدمهای محترم و روحانیون تورک آمدند پا در میانی کردند، با دفتر حزب تماس گرفتند (بعدها بلوریان مطلب را تایید میکند) بلکه این مراسم مسلحانه برگزار نشود. کما اینکه بلوریان تایید می کند و می نویسد: تورکهای (نقده) نامه ایی به حزب می نویسند و می گویند تورکهای (نقده) از این اقدام شما ناراضی اند و نمی خواهند شما به صورت مسلحانه اقدام به برگزاری مراسم بکنید و پیشنهاد می کنند که این مراسم در کنار شهر برگزار شود.اما با سرپیچی سران حزب بخصوص شخص قاسملو افراد حزب دموکرات مردم بیگناه نقده را به گلوله تفنگ وخمپاره بسته و ۲۱۵ نفر از ترکان نقده را با ناجوانمردی قتل وعام نمودند.
  پ.سه روز پس از شروع جنگ، “حجت الاسلام حسنی” (امام جمعه وقت اورمیه) پس از دادن یک اطلاعیه رادیویی و دعوت از مردم جهت دفع فتنه حزب، بهمراه نیروهای مردمی از اورمیه وارد (نقده) میشوند و پس از ۴ روز جنگ خونین و کشته شدن تعداد زیادی از مردم و نیز اکراد متجاوز، نیروهای حزب دموکرات بازهم بنا بر سنت دیرینه شان فراری شده و سپاه عظیم آنها با شکست مفتضحانه و حقیرانه خود برای چندی متلاشی میشود.

  در خصوص جنایات اسفناک دموکراتها در آن یک هفته “حسنی” میگوید: (فردای آنروز ظهر بود که من از دو خانه دیدن کردم که در یکی از آنها یازده نفر را سر بریده بودند که از دیدن آنها خیلی نارحت شدم. مثلا سر دخترک ۳ ساله ایی را بریده بودند و با سه سیخ به سینه مادر ۲۳ ساله اش چسبانده بودند. پیرمرد و پیرزن هم بین آنها بود. ۲۲ نفر دیگر را هم در جایی دیگر با طناب اعدام کرده بودند. در خانه ایی دیگر جوانی را با تبر قطعه – قطعه کرده بودند. عاملین این جنایتها کسانی بودند که ادعای دموکرات بودن داشتند.
  ت.در ۱۲شهریور ۵۸ عده ای از جوانان نقده به معیت زنده یاد سیدجعفرطاهری برای دیداراز برادران سرباز خود به پادگان جلدیان رفته بودند و موقع بازگشت در حدفاصل گردنه دوآب و روستای قارنا ۱۶ نفراز آنها به بدترین شیوه کشته میشوندو روز بعد آن ، حادثه قارنا که نیروهای حزب دموکرات درآن پناه گرفته بوند تکرار میشود ونمیدانم آقایان چرا قسمت اول این ماجرارا نادیده گرفته وبه قسمت دوم آن می پردازند.
  ج – متهم کردن نویسنده به وابستگی به نیروهای اطلاعاتی وتوهین به او نه تنها اثری ندارد بلکه سبب حقانیت او نیز خواهد بود.اقای خمینی و آقای حسنی هیچگونه دستی در این قتل وعام ها نداشته وندارند وتنها اقای حسنی در دفاع از مردم منطقه نقده دخالت داشته اند پس با افکار مالیخولیایی برای خود کسب اعتبار کردن و ادای ننه من غریبم بازی در آوردن هیچ تاثیری در افکار انسانهای ازاده وآزاد اندیش نخواهد داشت.
  آخرکلام اینکه با مشاهده آخر وعاقبت این حزب مفلوک معلوم است که نتیجه ازادی خواهی رهبر آن چه شده است.بهرحال اگرچه قاسملو درحال حاضر زنده نیست ولی یقیناً یکروز به همراه یاران جنایکارش در محضر عدل الهی حاضر و جوابگوی اعمال خود خواهند بود.ان الله مع الصابرین باتشکر از مسئولان رادیو کوچه دست مریزاد


  1. علی
   10

   جناب ایراندوست دست شما درد نکند بابت این مطالب مفید و معتبر.نمیدانم چه بگویم،وقتی این لینک را در بالاترین دیدم گمان کردم صحبت از یک قاسملوی دیگریست.آخر چگونه ممکن است کسی که دستانش به خون انسان های بیگناهی آلوده است و ده ها کودک و زن را به طرزی فجیع و وحشیانه سلاخی کرده این چنین مورد نوازش رسانه های به اصطلاح آزاد و بیطرف فارسی زبان قرار گیرد؟این دکتر بزرگوار آنقدر جنایت کرده که هیچگاه مردم غرب آذربایجان او را فراموش نخواهند کرد.این را میتوانید از اهالی منطقه که آن روز های تاریک را به عینه دید اند بپرسید.در اطراف اورمیه یک منطقه گردشگری طبیعی وجود دارد که از قدیم به نام زیبای این دکتر مزین بود.یعنی دره قاسملو.ایشان بعد از انقلاب ۵۷ در این منطقه چنان حمام خونی به راه می‌اندازد که از آن روز به بعد این محل “دره شهدا”نامیده میشود.در آخر یک سوال از هیت تحریریه محترم رادیو کوچه داشتم.آیا بازگشایی یک پرونده‌ی مربوط به بیست و چند سال پیش و پوشش خبری چند باره آن مهم تر از پوشش خبر دستگیری و اعتصاب غذای اعضای تشکیلات ینی گاموح میباشد؟خبری که حتی سایت هرانا نیز آن را پوشش داد….


 8. Mamal kurd
  11

  Qasemloo zende ast ta abad.


 9. kurd
  12

  نگاه کنید فیلم هندی رو سر دختر سه ساله با سه تیغ به سینه ی مادر ۲۳ ساله وصل شده بود!!! از همین تیکه میشه نتیجه گرفت حرفات چقد راسته،
  بدبختهای بیچاره دکتر رو ترور کردین ولی نمیدونین اینجا کسانی که با یاد او چه کینه ای در دل دارند چقر زیادند،کورد که هست پس یه روزی میاد که تک تک شما کشته میشین به بدترین وضع به امید آن روز که خودم تیر خلاس رو تو سرتون خالی کنم


 10. شورش
  13

  اقای ایراندوست بچه جون اینای که جنابعالی نوشتی دقیقا جنایت های اقای خلخالی در کردستاه زمانی که میگفت بکشید اگه گناه کار باشه میره جهنم اگه بی گناه باشه میره بهشت درور بر پیغمبر آشتی بژی قاسملوی نمر


 11. شورش
  14

  دکتر قاسملو همونه که به عنوان که به عنوان اولین نماینده لالیک مجلس خبرگان انتخاب شد کسکش دهنتو بشور اسم دکتر رو میاری اگه قاسملو اینجوری بود مثل خلخالی اخرای عمرش گرم میزد به بدنش بوی گندش از یک کیلومتری می اومد دکتر در راه ملت کرد شهید شد شخید شهید شهید


 12. اورمیه
  15

  سلام
  چرا این تروریست رو اینگونه بزرگ نشون میدید؟
  جنایات این مردک هیچ وقت از اذهان مردم آذربایجان فراموش نخواهد شد