شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
30 August 2016
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«ملاقات دوستان»

۱۳۹۲ تیر ۲۳

 

شهره شعشعانی / رادیو کوچه

داستان منتشر نشده‌ای از چخوف

چخوف داستان «ملاقات دوستان» را در زمستان ١٨٩٧ طی دوره نقاهتی که دور از سرمای روسیه در نیس ‌می‌گذراند، نوشت.

داستان درباره خانواده‌‌ مرفهی‌ست که با افسوس فراوان شاهد از دست رفتن ملک موروثی‌ محبوب‌شان هستند، اما در کمال شگفتی هیچ اقدام موثری برای نجات آن نمی‌کنند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

چخوف این داستان را به سفارش «فیودور دیمیترویچ» سردبیر مجله‌ی چهار زبانه‌ی «کوزموپولیس» که هم‌زمان در پاریس و سنت پترزبورگ منتشر می‌شد، نوشت. اما آن را در میان مجموعه داستان‌هایش که در همان سال‌ها گردآوری و  منتشر کرد، قرار نداد و در عوض بعدتر از مایه اصلی آن برای نمایش‌نامه‌ی باغ آلبالو استفاده کرد.

امسال در آستانه صد و نهمین سال درگذشت چخوف نمایش‌نامه‌ای ملهم از  داستان ملاقات دوستان در لندن به صحنه رفت.  نویسنده نمایش‌نامه با آمیختن این داستان و داستان دیگری از چخوف به نام «زندگی‌من»، دلیل انتخاب ملاقات دوستان را زیبایی عمیق آن و لحن بسیار شخصی داستان و شباهت زیاد دو زن اصلی آن به زن‌های زندگی واقعی‌ چخوف خواند.

13July2013-Ghesseha-Shohreh-Molaghat-1

داستان ملاقات دوستان اما صرف‌نظر از این گونه حواشی تاریخی اثری قابل تامل و درخور توجه است که نه تنها محور نمایش‌نامه درخشان باغ آلبالوست بل‌که به عنوان یک داستان مستقل هم ارزش‌های خودش را دارد. این داستان تا کنون به فارسی ترجمه نشده و در هیچ‌یک از مجموعه داستان‌های چخوف دیده نمی‌شود.

داستان ملاقات دوستان به مناسبت صد و نهمین سال مرگ چخوف به ترجمه شهره شعشعانی برای نخستین‌بار در رادیو کوچه برای علاقه‌مندان نویسنده بزرگ روسی خوانده می‌شود.

برای آشنایی بیشتر با آثار چخوف در رادیو کوچه می‌توانید صفحات زیر مراجعه کنید:

http://radiokoocheh.com/article/193249

http://radiokoocheh.com/article/140502

موسیقی متن:

Georges Bizet: Symphony in C Major, Adagio

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. shervin
    1

    لحنش خیلی بده. اصلا فراز و فرود نداره. نمیشه دنبال کرد…