Saturday, 18 July 2015
19 January 2020
سخن‌گوی وزارت امور خارجه

«استراو برای بهبود روابط، از لندن شروع کند»

2013 July 16

خبر / رادیو کوچه

«عباس عراقچی» سخن‌گوی وزارت امور خارجه، روز سه‌شنبه بیست‌وپنجم تیرماه در نشست هفتگی‌اش با خبرنگاران، درباره اظهارات «جک استراو» وزیر خارجه پیشین انگلیس درباره تمایل سفرش به تهران و اظهار امیدواری نسبت به بازگشایی سفارت دو کشور، گفت: «هیچ درخواست رسمی برای سفر به تهران صورت نگرفته است. اظهارات منتشر شده در رسانه‌ها درباره اظهارات ایشان کاملا گویا است. ما از اینکه آقای استراو و هر کس دیگری که علاقمند به سفر به ایران باشد بتواند این سفر را انجام دهد خوشحال خواهیم بود. ملت ایران، ملت مهمان‌نوازی هستند».

به گزارش «خبرگزاری دانشجویان ایران»(ایسنا)، آقای عراقچی ادامه داد: «درباره روابط ما با اتحادیه اروپا هم سیاست کلی ایران رفع تنش‌های موجود و اعتمادسازی است که شامل دولت انگلیس هم خواهد شد».

abbas-eraghchi

سخن‌گوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی اضافه کرد: «این‌که ایشان ابراز علاقه کردند که بین ایران و انگلیس و برای بهبود روابط اقدامی انجام دهند باید گفت اگر این اراده وجود دارد ایشان اول از لندن شروع کنند تا تهران. ما خواهان قطع رابطه نبودیم بلکه اقدام قطع ارتباط از طریق دولت انگلیس صورت گرفته و طبعا باید از آن ناحیه اقدامی برای رفع این مشکلات انجام شود».

وی در پاسخ به این سوال که «آمریکا و دولت انگلیس برای مذاکره با ایران بعد از انتخاب آقای روحانی چراغ سبز نشان داده‌اند، فکر می‌کنید این کشورها با حسن نیت وارد مذاکره با ایران می‌شوند و این امر خیر اتفاق می‌افتد؟» گفت: «این که خیلی از کشورها از جمله غرب و اروپایی‌ها به طور رسمی و غیرسمی برای گفت‌وگو و تفاهم بیشتر با ایران اظهارنظر کرده‌اند امر مطلوبی است، اما در رابطه با آمریکا کار ما از چراغ سبز گذشته است. ما منتظر تغییر عملی در رفتار آمریکایی‌ها هستیم».

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,