Saturday, 18 July 2015
02 December 2023
گاردین به بعد دیگر پرداخت

«همکاری انگلیس با جمهوری اسلامی در خصوص یزدان پناه»

2013 July 17

خبر / رادیو کوچه

با گذشت بیش از بیست روز از ناپدید شدن رازآلود «عباس یزدان‌پناه»، شهروند ۴۴ ساله ایرانی-بریتانیایی که چندین سال گذشته را به تجارت در امارات متحده عربی مشغول و مقیم این کشور بود، گزارش‌های تازه‌ای درباره فعالیت‌های فرد مفقود، منتشر شده است.

«گاردین» طی گزارشی که در تاریخ پانزدهم جولای منتشر شد، نوشته است که آقای یزدان‌پناه در حال جمع‌آوری مدارک و شواهدی مربوط به یک دادگاه با موضوع فعالیت‌های چند شرکت نفتی بود.

ظاهرا قرار بوده که «عباس یزدان‌پناه» گزارش خود را روز بیست‌وششم جولای کامل کند اما عصر روز بیست‌وپنجم، ناگهان ناپدید شد.

abbas-yazdanpanah

در این گزارش همچنین آمده است که در ماه فوریه سال جاری سازمان بازرسی کل کشور ایران از «دفتر [بررسی] فسادهای جدی»(SFO) بریتانیا خواسته تا اطلاعاتی درباره آقای یزدان‌پناه به این سازمان ارائه کنند. این درخواست در حالی مورد موافقت قرار گرفته بود که ایران و بریتانیا در حالت قطع روابط دیپلماتیک به سر می‌بردند.

ده سال قبل نیز خانه‌ی آقای یزدان پناه در رابطه با پرونده شرکت «استات اویل» نروژ مورد تفتیش قرار گرفته اما شواهدی دال بر فعالیت‌های غیرقانونی توسط وی یافت نشد.

بنا بر گزارش گاردین، یک سری اطلاعات از جمله نام و آدرس‌های تماس سه وکیل بریتانیایی و مهم‌تر از آن، نام و نشانی دوستان آقای یزدان‌پناه در ایران نیز در اختیار مقامات جمهوری اسلامی قرار گرفته است. گفتنی است که معمولا تصمیماتی مانند همکاری اطلاعاتی با مقامات ایرانی در سطح وزارت‌خانه گرفته می‌شود.

برخی نگران بودند که در پی پیروزی «حسن روحانی» در انتخابات اخیر ایران، گروهی از تندروها در داخل نظام، بخواهند از خاندان هاشمی انتقام بگیرند.

 آقای یزدان‌پناه دوست قدیمی «مهدی هاشمی» فرزند رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی است که بنا بر گفته‌ی همسرش، در سال ۱۹۹۳ به مدت شش ماه توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت و شکنجه شده است.

بیشتر بخوانید:

«همسرم را برای تسویه حساب با مهدی هاشمی ربودند»«همسرم را برای تسویه حساب با مهدی هاشمی ربودند»

«دوست مهدی هاشمی در دبی ناپدید شد»«دوست مهدی هاشمی در دبی ناپدید شد»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. reza
    1

    سلام یک خبر بسیار جالبی را در مورد شبکه من و تو خواندم که خواستم به شما پیشنهاد کنم
    با تشکر از سایت خوبتون
    دخترخوانده «بی بی سی فارسی»؛ کپی برابر اصل/ کلیپ