Saturday, 18 July 2015
29 May 2020
شاد و تندرست

«خرج برای سوریه از کیسه‌ی خلیفه»

2013 July 18

اکبر ترشیزاد / رادیو کوچه

سومین روز از بیست و یکمین دوره رقابت‌های تکواندوی قهرمانی جهان در مکزیک با درخشش اولین مدال طلا برای تیم ملی کشورمان بر سینه «بهنام اسبقی» به پایان رسید. اسبقی برای کسب مدال طلای وزن ۶۸- کیلوگرم به دیدار «کیم هون» از کره جنوبی رفت. او که از ابتدای مبارزاتش در این مسابقات به خوبی از ضربات پای چپ خود بهره می‌برد بازهم مرد میدان بود و در نهایت با نتیجه پنج بر چهار پیروز از تاتامی خارج شد. گفتنی است که پیش از این «هادی مستعان» نماینده وزن دوم تکواندوی ایران نیز با پنج پیروزی و یک شکست به مقام دوم و مدال نقره این مسابقات دست یافته بود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اتفاق تلخ این مسابقات برای ایران در دومین روز رقابت‌ها پیش آمد و «مسعود حجی زواره» که در وزن پنجم با کسب سه پیروزی مقابل نمایندگان کاستاریکا، ازبکستان و کوبا به دور چهارم رسیده بود، با قبول شکست پنج بر یک مقابل نماینده روسیه از دور مسابقات حذف شد. کاپیتان تیم‌ملی بعد از این شکست و حذف از مسابقات از شدت ناراحتی در گوشه‌ای از سالن نشست و گریست.

20130718-akbar-1

————————————————————————-

«سهیلا ملمولی» بازیکن تیم‌ملی فوتسال بانوان در مصاحبه با خبرنگاران حرف‌های جالبی زده است. او از جمله درباره‌ی تاثیر حجاب بانوان ایرانی در عمل‌کرد بازیکنان گفته است:

«به نظرم با پوشش اسلامی بازی کردن اصلن سخت نیست و خیلی هم راحت بود. البته کشورهای دیگر نزد ما می‌آمدند و می‌گفتند شما خیلی زحمت می‌کشید که با این نوع پوشش، بازی می‌کنید و پیروز هم می‌شوید.»

ملمولی ادامه داده است:

«بازی کردن ما با حجاب برای آن‌ها تعجب‌آور بود. ما برای آنها یک الگو شده بودیم و حتی روز آخر در آن جا به ما می‌گفتند که مقنعه و حجاب خود را به ما بدهید تا ببینیم که ما هم می‌توانیم مثل شما بازی کنیم یا این که تحمل نمی‌کنیم!»

البته ایشان توضیح نداده‌اند که در آن لحظاتی که مقنعه و حجاب خود را به کفار بخشیده بودند چطور بدون حجاب در سالن سر می‌کردند!

————————————————————————-

«پریسا بهزادی» با بیان این که عمل‌کرد بانوان در مسابقات قهرمانی آسیا باید مورد بررسی قرار گیرد، گفته است:

«مریم طوسی باید مسابقه را مدیریت می‌کرد. او یک ورزشکار حرفه‌ای است. برای ما هم جای سوال است که چرا او در مرحله اول آن‌قدر خوب می‌دود ولی در فینال چنین اتفاقی نمی‌افتد. طوسی یا به اندازه مرحله گروهی به خودش فشار نیاورده یا این که به دلیل جا ماندن از استارت پیست از مسابقه عقب ماند که در هر صورت باید این موضوع بررسی شود. به هر حال فکر نمی‌کنم او از نظر بدنی کم آورده باشد، چون بدن بسیار آماده‌ای داشت. باید جلسه‌ای تشکیل شود و عمل‌کرد ملی‌پوشان مورد بررسی قرار گیرد تا برای مسابقات بعدی چنین مشکلاتی پیش نیاید و ملی‌پوشان ما برای مسابقات قهرمانی آسیا آماده شوند.»

نایب رییس بانوان فدراسیون دوومیدانی در گفت‌وگو با خبرنگاران ورزشی اضافه کرد:

«لیلا رجبی یکی از نفرات برتر ما بود که هم رکورد ایران را شکست و هم مدال نقره این رقابت‌ها را بدست آورد. سپیده توکلی هم اگر رکورد آغاز فصل خود را در این مسابقات تکرار می‌کرد، قطعن مدال می‌گرفت.»

او در پاسخ به این که چرا سپیده توکلی با وجود آسیب‌دیدگی به این رقابت‌ها اعزام شد، گفت:

«توکلی در مسابقات لیگ دچار آسیب‌دیدگی شد اما پس از آن تمریناتش را ادامه داد و حتی می‌گفت که دردی ندارد. پزشک توکلی هم گفته بود که می‌تواند در مسابقات شرکت کند.»

جالب اینجاست که تنها دونده‌ای که مورد انتقاد شدید بهزادی قرار گرفته است مریم طوسی است که هیچ بعید به نظر نمی‌رسد که این موضوع بی‌ارتباط با مواضع پیشین طوسی درباره‌ی سختی‌های دویدن در دوهای سرعت با حجاب دست و پاگیری که برایش در نظر گرفته شده نباشد.

20130718-akbar-2

———————————

مدیر تیم‌ملی فوتبال سوریه گفت که فدراسیون فوتبال ایران با پرداخت تمام هزینه‌های اردوی این تیم در تهران موافقت کرده است.

لازم به ذکر است که تیم‌ملی فوتبال سوریه در انتخابی جام ملت‌های آسیا روز پانزدهم آگوست باید به مصاف اردن برود که این دیدار به خاطر ناامنی موجود در سوریه در ایران برگزار خواهد شد. فتح‌اله مدیر تیم‌ملی فوتبال سوریه در سخنانی که سایت عربی «کوره» منتشر کرده، گفت است:

«بعد از نشستی غیررسانه‌ای در تهران که یک ساعت طول کشید، علی کفاشیان رییس فدراسیون فوتبال ایران قول داد که برای حمایت از تیم‌ملی فوتبال سوریه از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد، از رزرو هتل گرفته تا ورزشگاه محل تمرین و وسایل ایاب و ذهاب. من از ایرانی‌ها خواستم تا قبل از برگزاری دیدار با اردن کمپ بسته‌ای را در اختیار ما قرار دهند که آنها بلافاصله موافقت کردند. قرار شده است که این کمپ در کرج که تیم‌ملی فوتبال ایران معمولن در آنجا اردو می‌زند تشکیل شود. فدراسیون فوتبال ایران همه هزینه‌های این کمپ را تقبل کرده است. همچنین قرار است که در صورت امکان دیداری دوستانه را با یکی از تیم‌های باشگاهی ایران برگزار کنیم. آنها با توجه به همزمان شدن شروع لیگ ایران با دیدارهای انتخابی جام ملت‌های آسیا قول دادند که در صورت امکان این خواسته هم برآورده خواهد شد.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,