شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
06 October 2016
گریزی به زندگی مردانه در سرزمین آفتاب

«ژاپن، رونق تجارت شورت زنانه مصرف شده»

۱۳۹۲ تیر ۲۷

افشین والی‌نژاد / رادیو کوچه

یک اشاره، آن‌چه می‌خوانید واقعیتی اجتماعی است اما ممکن است برای برخی خوش‌آیند نباشد. اگر موضوعاتی این‌چنین را مناسب نمی‌دانید لطفن از خواندن این نوشته خودداری کنید.

واقعیت این است که پس از خواندن چند مطلب در مورد فروش «سی دی» فیلم‌های بالای هجده سال و به روایتی دیگر «پورنو گرافی»  که به طور علنی در میدان‌ها و خیابان‌های تهران و به مانند یک فیلم معمولی انجام می‌شود، اشاره‌ای به این موضوع در صفحه شخصی‌ام در فیس بوک کردم که موجب طرح نظرها و دیدگاه‌های مختلفی شد. نکته این است که من نه جامعه‌شناس، روان‌شناس و یا کارشناس امور اجتماعی هستم اما سعی می‌کنم از قضاوت شخصی در موضوعات اجتماعی پرهیز کنم و اگر به نکته‌ای بر می‌خورم فقط راوی باشم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

وقتی صبحت از این موضوع شد بسیاری بر سبیل نقد بر «مردان ایرانی» تاختند. آن‌ها روی‌کردی به بی‌بند و باری این مردان داشتند و این که شاید سرآمد مردان بی‌بند و بار باشند. این شد که تصمیم گرفتم روایتی کوتاه از «مردان ژاپنی» داشته باشم. من روایت از جامعه‌ای می‌کنم که در نزدیک به بیست سال گذشته از نزدیک با آن در تماس بوده‌ام. البته من دوستانی دارم که با زنان ژاپنی ازدواج کرده‌اند و یا شوهران‌شان از این کشور است و شاید آن‌ها از زندگی راضی باشند و یا با نظر من مخالف اما به هر روی با توجه به این که چندی پیش مشغول تهیه یک مستند در خصوص روند شدید کاهش جمعیت و هم چنین جامعه‌ی رو به سال‌خورده‌گی در ژاپن بودم برخی آمار و اطلاعات برخوردم که شاید به این مقایسه مرد ژاپنی و مرد ایرانی کمک کند.

iwaki 4 copy

تردید وجود ندارد که جامعه ژاپن، بطور کلی و عموم یکی از منظم‌ترین، امن‌ترین، تمیزترین، آزادترین و قانون‌مندترین جوامع موجود بشری است که ادب و احترام در تمام ارکان این جامعه مشهود و قابل لمس است.

مردان ژاپنی خیلی مشروب می‌خورند و خیلی هم زود مست می‌شوند ولی خوش‌بختانه در حال مستی هیچ اقدام خراب‌کارانه و خطرناک از قبیل دعوا، کتک‌کاری، شیشه شکستن، دست درازی به خانم‌های غریبه و غیره انجام نمی‌دهند و به همین خاطر نیمه شب‌ها در خیابان‌های خلوت نیز خانم‌های جوان و شیک که دیروقت به خانه برمی‌گردند، هیچ نگرانی از مزاحمت مردهای مست ندارند و امنیت عالی در این زمینه به طور تقریبی در همه جای ژاپن برقرار است.

در ژاپن دزدی و سرقت از منزل مسکونی مردم نزدیک به صفر است، اما یکی از موردهای معدودی که که هر از گاهی مردهان را به جرم آن دست‌گیر می‌کنند، دزدی لباس زیر خانم‌ها از روی بند، -به طور معمول بوسیله قلاب ماهی‌گیری- است.

چندین بار در تلویزیون و روزنامه‌ها به خبرهایی در این رابطه برخورد کرده‌ام، شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید در یکی از خبرها اشاره شده بود که یک استاد برجسته دانشگاه با ده کارتن پر از لباس زیر زنانه دزدی که در زیرزمین خانه خود نگهداری می‌کرده دست‌گیر شده است.

واقعیت امر وقتی خود من این خبر را خواندم به‌گونه ای شگفت زده شده بودم  که نمی‌دانستم بخندم یا از شرم سکوت کنم.

در ژاپن فروش مجله‌های «پورنوگرافی» در سراسر کشور آزاد است و در تمام فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌ها در کنار سایر مجلات در دسترس است و منع و محدودیتی برای خرید آن‌ها نیست. خرید سیگار و مشروب برای جوانان مستلزم داشتن کارت مخصوص تایید سن بالاتر از بیست سال است ولی این مجلات آزاد به هر سنی به فروش می‌رسند.

iwaki 5 copy

چند سال پیش یک استاد عالی‌رتبه و مشهور دانشگاه که به عنوان کارشناس برجسته اقتصادی در برنامه‌های مهم تلویزیونی، اقتصاد این کشور را به عنوان دومین قدرت اقتصادی جهان تجزیه و تحلیل می‌کرد، در حالی دست‌گیر شد که آینه کوچکی را روی کفش خود تعبیه کرده بود تا در ایستگاه‌های قطار از طریق قرار دادن پای خود در نزدیکی دختران جوان، از زیر دامن چشم چرانی کند.

این موضوع به رسانه‌ها کشیده شد و بعد از مدتی جنجال و برنامه های تلویزیونی مختلف، حکم دادگاه این بود: «ضبط آینه‌ای که روی کفش نصب شده بود و کاهش نیمی از حقوق شش ماه او به عنوان مجازات»

شاید به همین دلیل است که در ژاپن هم در ساعات ازدحام رفت و آمد واگن‌هایی در قطار فقط مخصوص خانم‌ها تعیین شده است و از معدود هشدارهایی که روی دیوارها و تابلوها در ایست‌گاه‌های قطار خطاب به خانم‌ها نوشته شده این است: «مراقب مردان مزاحم باشید! “چیکان چوئی”» و موارد زیادی اتفاق می افتد که خانمی در قطار -اگر خجالت نکشد- فریاد میزند «چیکان» و مردی به جرم دست درازی به آن خانم بازداشت می‌شود.

اما فقط این نیست من نه تنها در تمام ایست‌گاه‌های قطار در سراسر ژاپن بل‌که در فرودگاه‌های زیادی در جهان از جمله فرودگاه ونکوور، استانبول، دوبی در میان مسافران ژاپنی در صف انتظار پرواز به توکیو،  مردان زیادی را دیده‌ام که مجله مصور و یا روزنامه‌ای با عکس خانم‌های برهنه و حتا کمی «تند‌تر» را در دست گرفته اند و بی‌خیال و بی‌اعتنا به سایرین و کنار دستی و اطراف‌شان، در حال تماشا هستند.

iwaki 6 copy

واقعیت این است که در مورد مرد ژاپنی این صحنه بسیار طبیعی و عادی است. به یاد دارم چهار سال قبل در فرودگاه ونکوور کانادا، در صف سوار شدن به هواپیما که همه مسافران تنگاتنگ یک‌دیگر ایستاده بودند یک آقای ژاپنی مجله‌ای با عکس‌های برهنه نگاه می‌کرد و خانم کانادایی میان‌سالی که کنار من بود از شدت عصبانیت در حال انفجار بود و این مرد حتا احساس ناراحتی هم نمی‌کرد.

به نظر می‌رسد معنای اذیت و آزار جنسی «sexual harassment» در ژاپن با اکثر کشورهای پیشرفته جهان فرق دارد. بارها از دوستان کانادایی، امریکایی و اروپایی خود که در ژاپن زندگی می‌کنند، شنیده‌ام که به موارد زیادی از رفتار آقایان مدیر و رییس اداره با خانم‌های کارمند زیر دست برخورد می‌کنند که اگر در کشور خودشان اتفاق بیافتد، بدون شک آن آقای رییس به دادگاه و محاکمه کشانده خواهد شد ولی در ژاپن سطح پذیرش این مساله تفاوت فاحش دارد.

به خاطر دارم در سردترین روزهای زمستان سال ۲۰۱۲ در راه سفر به فوکوشیما به‌طور ناخواسته وارد یک جاده کوهستانی شدم و در برف و بوران شدید گیر کردم و ساعاتی از شب را به‌ناچار در یک پارکینگ مخصوص توقف کامیون‌ها منتظر بهترشدن هوا ماندم. برای خرید قهوه از دستگاه به‌سمت تعداد زیادی از این دست‌گاه‌های فروش اتوماتیک رفتم و بعد از بیست سال زندگی و کار در ژاپن برای اولین بار به چیزی برخوردم که برایم حیرت آور بود. در این دست‌گاه که در کنار ماشین‌های قهوه و نوشیدنی قرار داشت ماشین خودکار فروش «شورت استفاده شده زنانه» قرار داشت. این شورت‌ها که بخش عمده ‌ای از آن فروش هم رفته بود، بر روی بسته‌بندی آن‌ها، مشخصات کسی که زنی که از آن استفاده کرده است، سن و سایر اطلاعات‌اش ذکر شده تا افراد انتخاب کنند. موضوعی که بی‌شک آن‌قدر تقاضا داشته است که کار به ماشین خودکار فروش کشیده است.  گفته می‌شود «تجارت شورت زنانه دست دوم» یک تجارت پر رونق در سراسر ژاپن است. واسطه‌هایی که شورت‌ها را از زنان می خرند و در اختیار عمده فروشان قرار می‌دهند. به نظر می‌رسد مردان ژاپنی که علاقه‌هایی از این دست دارند علایق «فتیشیستی» قوی دارند.

حتا در بین ساکنان توکیو گفته می‌شود، بسیاری از کارمندان عالی‌رتبه که دست‌شان به دهان‌شان می‌رسد با دختران جوانی قرار می‌کنند و صبح‌ها که سر کار می‌روند یک شورت «نو» در اختیارشان می‌گذارند و شب در حین بازگشت در قبال ۵۰ دلار شورت استفاده شده را که ترجیح می‌دهند درش ادار شده باشد یا حتا بیشتر را پس می‌گیرند.

iwaki 7 copy

تمام این موارد در کنار این موضوع که مردان ژاپنی کمترین تمایلات را برای رابطه جنسی دارند و به طور معمول این نکته‌ای است که خود آن‌ها نیز بر آن صحه می‌گذارند، یک پارادوکس را تشکیل می‌دهد.

خرید‌و‌فروش رابطه جنسی «فحشا» از لحاظ قانونی در ژاپن غیرقانونی محسوب می‌شود.

سوال: از لحاظ قانونی در این کشور، فحشا چیست و چه زمانی به یک رابطه، فحشا اطلاق می‌شود؟ جواب: زمانی که مرد، خانم را نشناسد و با او رابطه برقرار سازد.

سوال دوم: چگونه دو فرد، یک خانم و یک آقا، آشنا به حساب می‌آیند و دیگر تحت پیگرد قانونی قرار گیرند؟

جواب: قبل از وارد شدن به یک محل سربسته به هم‌دیگر بگویند «سلام روز بخیر!»

همین، جدی می‌گویم. این موارد را من  از پلیس شنیدم.

البته در ژاپن برعکس کشورهایی هم‌چون آلمان و هلند، فحشا قانونی نیست. ولی بر اساس آمار و اخبار غیر رسمی، ژاپن بزرگترین بازار فحشا در جهان را میزبانی می‌کند و سازمان‌های بین‌المللی غیردولتی، در موارد زیادی این کشور را بهشت قاچاقچیان انسان می‌دانند. مورد‌هایی که اشاره می‌شود به طور استثنا نیست و روی‌داد های روزمره در این کشور است. بدنیست بدانید تا چند سال قبل یک نوع ویزا مخصوص خانم‌های تایلندی و فیلیپینی و اوکراینی در این کشور صادر می‌شد که به طور مشخص برای کار در مشروب فروشی‌ها و دیسکوها به عنوان رقاص و «سرگرم کننده» مردان به این کشور آورده می‌شدند و بعد از ورود توسط مافیای قدرتمند ژاپن به قیمت حدود پنجاه هزار دلار خرید و فروش می‌شدند. در سال‌های اخیر در اثر انتقاد شدید همان سازمان‌ها  این نوع ویزا  لغو شد و دیگر به آن نام صادر نمی‌شود ولی داستان هم‌چنان ادامه دارد. به نوعی همه‌گان از این امر اطلاع دارند ولی چشم خود را می‌بندند.

iwaki 9 copy

لازم به ذکر است  که این موارد یادشده به هیچ عنوان منافاتی با واقعیت محضی که در ابتدا بیان کردم ندارد و این که فساد در سطح جامعه ژاپن علنی نیست و در جامعه این کشور شاید کمتر از هر جای دیگر در جهان به صحنه های زشت و ناپسند و غیرخانوادگی برخورد خواهید کرد به قوت خود باقی است. من در طول هشت سال کار در سازمان رادیو تلویزیون ملی ژاپن، هرگز هیچ رفتار نامناسب و ناشایستی را در همکاران ژاپنی خود تجربه نکردم و از آن‌ها، چه خانم‌ها و چه آقایان ادب بسیار دیدم.  بسیاری از ژاپنی، حریم و احترام خانواده را بیش از هر کس دیگر رعایت کرده و می‌کنند. اما بارها در سالهای گذشته قصد نوشتن داشتم ولی هر دفعه موفق نشدم خود را متقاعد کنم اما به تازه‌گی با دیدن نظراتی در مورد جامعه ایران، زنان و مردانی که از سوی برخی هموطنان به انواع و اقسام بیماری‌های اجتماعی و جنسی متهم می‌شوند، به نظرم رسید برای مقایسه میان جامعه ایران که قوانین حکومتی، سنت‌های فرهنگی، قومی، تعصب‌های خانوادگی و مذهبی محدودیت‌های زیادی در زمینه مسایل جنسی در آن ایجاد کرده و جامعه ژاپن که به‌طور مطلق در این زمینه آزاد است و حتا سنت‌های دیرینه کشور نیز در این رابطه، کمترین محدودیت دست و پاگیری را به‌وجود نیاورده است، کمی در مورد این جامعه بنویسم.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , 

۵ Comments


 1. مسعود سعیدیان
  1

  افشین عزیز از این مطلب مو شکافانه و دقیق ات لذت بردم. حقا که رسم روزنامه نگاری حرفه ای رو به جا اوردی. بسیار اموختم


 2. رضا پرچی زاده
  2

  سپاس از نویسنده بابتِ این گزارشِ کم-نظیر. اصولا سکس و برخوردِ با آن در ژاپن با خیلی از فرهنگهای دیگر تفاوت می کند. بیانِ «فتیش» (fetish)، برعکسِ غرب و ایران، در فرهنگِ ژاپنی خیلی روزمره است. این را به وفور در بزرگترین و فراگیرترین صنعتِ کمیک-استریپِ (comic strip) دنیا که محصولش در مجموع «مانگا/انیمه/هنتای» (manga/anime/hentai) باشد می بینیم. استانداردهای این سکس-نمایی هم با استانداردهای غربی و ایرانی تفاوتهای فاحشی دارد. خودم به مانگا/انیمه/هنتای علاقهِ فراوانی دارم، و مدتهاست که می خواهم مقاله ای علمی دربارهِ روانشناسیِ هنتای بنویسم، اما فرصت نمی کنم. این مقاله مرا تشویق کرد! باز هم سپاسگزارم.


 3. علی توانا
  3

  یک شخصیتِ کارتونی تو سریالِ کارتونی Ranma ۱/۲ بود که همینکارو میکرد. نوجوون که بودم این کارتن رو کامل دنبال کردم. کاملا درست نوشتید، این قزیأ از قدیم تو ژاپن وجود داشته. مقاله‌ جالبی‌ بود. تشکر.


 4. سارا
  4

  سلام به نویسنده محترم
  خیلی جالب بود و من برای اولین بار با این مورد روبرو شدم و به قول خودتون نمیدونستم باید بخندم یا متاسف شم به هر حال هر دو اتفاق افتاد هم خنده هم تاسف م ممنونم چون یه جور دفاع از جامعه خودمون هم بوده اما نباید مغرور شیم چون به تناسب آیین و فرهنگ و مذهبمون مشکلاتمون زیاده بازم ممنون موفق باشید


 5. منوچهر
  5

  بی شک متناسب با پیشرفت بشر سلایق وعلایق تغییر کرده
  وبر رفتار آدمی تاثیر گذار خواهد بود.از آنجایی که رفتار جنسی هم یکی از رفتارهای فردی است که متاثر از فضای اجتماعی و صد البته فضای فکری است.باز نگری وکندو
  کاو درون جوامع بشری در روشن گری وراه یابی صحیح
  کمک شایانی خواهد کرد .به امید نشر کتاب وتشکیل کلاسهای
  آموزشی از این دست ورعایی از تابوهای دست وپا گیر
  در کشور عزیزمان ایران