Saturday, 18 July 2015
02 August 2021

«پاکسازی کامل مارجه از طالبان زمان‌بر است»

2010 February 17

قوماندان بریتانیایی قوای ناتو در افغانستان می‏گوید: «در نتیجه عملیات گسترده قوای دولتی و بین المللی بر مرکز مهم طالبان، قوماندان های منطقوی طالبان فروپاشیده است.»
تورن جنرال نیک کارتر گفته است: «عملیات مارجه از سال 2001 تا اکنون وسیع ترین عملیات در افغانستان به شمار می رود.»
به گفته او در این عملیات قوای ناتو با بمب های ساخت خانه، بمب های کنار سرک و ماین های پنهان شده در زمین روبرو بوده و بعضی گروه های مسلح مخالف با شدت علیه آن ها مقاومت می‌کنند.
این جنرال انگلیسی که در یک کنفرانس ویدیویی از افغانستان با خبرنگاران در لندن صحبت می کرد گفت: ما با یک شمار افراد مسلح منزوی شده روبرو می باشیم که از مقاومت به آسانی دست نمی کشند.
به گفته او افراد مسلح خارجی در این منطقه شناسایی شده و وقت در بر خواهد گرفت تا این منطقه از وجود طالبان پاک شود، زیرا به گفته او در این جا طالبان برای دفاع آمادگی جدی گرفته اند.
به گزارش  خبرگزاری افغان به نقل از رادیو آزادی، جنرال کارتر می‏گوید: افراد مسلح خارجی که در صف طالبان می جنگند، کسانی اند که در پاکستان مستقر می باشند، او افزود: «در مورد رهبری محلی طالبان چنین احساس می شود که این رهبری مختل شده است.»
جنرال کارتر گفت، از شکلی مقاومت علیه سربازان قوای بحری امریکا در این جا معلوم می شود که رهبری طالبان پراکنده شده است، زیرا گروه های غیر منسجم و پراکنده طالبان در این جا بر علیه قوای ناتو مقاومت نشان می دهند.
این مقام نظامی درباه نقش قوماندان دستگیر شده طالبان ملا برادر در جنگ مارجه  اظهار بی اطلاعی کرد.
در رابطه با تلفات این جنگ جنرال کارتر اظهار داشت که در عملیات مارجه تحت نام مشترک که روز شنبه آغاز گردید تا حال 4 عسکر ناتو و دولتی کشته شده و 35 نفر آنها زخم برداشته‌اند.
او از ارایه ارقام در مورد تلفات و بازداشت افراد طالبان خودداری کرد. جنرال کارتر گفت:
مقدار ماین های که در راه ها گذاشته شده اند،  تعجب آور است.
به گفته او راه های جنوب شرق و شمال غرب به سمت مارجه بخاطر ماین گذاری مسدود شده و چار راهی های مهم هم در این  مسیر بمب گذاری شده اند.
وی خاطرنشان کردکه ماین های جاگذاری شده در پیشرفت عملیات کنونی موانع ایجاد می کنند و افزود که این مواد انفجاری باید با احتیاط خنثی شوند زیرا این ماین ها پیشرفته و حساس می باشند.
این قوماندان انگلیسی با بیان اینکه طالبان برای دفاع از مارجه تدابیر جدی اتخاذ کرده بودند، اعلام کرد: هم اکنون دو سوم این منطقه از حضور طالبان پاک شده و تا چند روز آینده این عملیات تکمیل می شود.
قوماندان بریتانیایی قوای ناتو گفت:چند ماه در بر خواهد گرفت تا آنها بتوانند در مورد پیروزی این عملیات قضاوت کنند.
او بر عملی شدن تعهدات نسبت به مردم منطقه تاکید کرد و افزود: آنها باید یقین حاصل کنند که ما امنیت آنها را تامین می کنیم و برای محافظت آنها در منطقه باقی می مانیم.
جنرال کارتر گفت: از این به بعد باید بر روند سیاسی در افغانستان تمرکز شود و به گفته او شاید در منطقه زمینه مساعد گردد که یک تعداد قوماندانان طالبان و افراد مسلح دیگر اسلحه خود را به زمین بگذارند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,