Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
سوت

«سرنوشت قهرمانی در شهرآورد اصفهان»

2010 February 17

محمدرضا/رادیوکوچه

mohammadreza@koochehmail.com

فصل‌ناکام تیم‌های تهرانی در رقابت‌های لیگ به هفته‌های آخر نزدیک می‌شود، معادله قهرمانی به اصفهان ختم خواهد شد و امروز دو مدعی در شهرآورد حساس و جذاب این شهر به مصاف هم‌می‌روند.
درست دوهفته بعد‌از شهرآورد تهران که هرچند با پیروزی پرسپولیس به‌پایان رسید اما‌تاثیر چندانی در‌سرنوشت تیم قهرمان نداشت، هفته بیست و هفتم رقابت‌های لیگ برتر، امروز با برگزاری دو بازی حساس و جذاب در اصفهان و تهران آغاز خواهد شد. حساس‌ترین مسابقه این هفته شهرآورد اصفهان است که می‌تواند سرنوشت قهرمان رقابت‌های لیگ را رقم بزند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


سپاهان و ذوب‌آهن دو تیم اصفهانی که مکان‌های اول و دوم جدول را تصاحب کرده‌اند، حساس‌ترین شهرآورد سال‌های اخیر را برگزار خواهند کرد، دیداری که دوئل مستقیم جدی‌ترین مدعیان قهرمانی خواهد بود.
سپاهان اگر امروز تیم دوم جدول را مغلوب کند در نزدیک‌ترین شرایط به کسب عنوان قهرمانی قرار می‌گیرد اما ذوب‌آهن رکورد خوبی در شهرآوردهای اخیر اصفهان بر جای گذاشته است.
نزدیک به چهار سال ‌از آخرین شکست ذوب‌آهن در این مسابقه می‌گذرد و سپاهان برای شکستن این طلسم، کار سختی در پیش دارد.


تیم امیر قلعه‌نویی با پنجاه و پنج امتیاز صدرنشین است و ذوب‌آهن با اختلاف نه امتیاز در جایگاه دوم قرار دارد. پیروزی سپاهان در فاصله  هفت هفته به پایان لیگ تقریبا تکلیف قهرمانی را روشن می‌کند. تساوی هم برای ذوب‌آهن امیدوارکننده نخواهد بود. تیم ابراهیم‌زاده باید به دنبال پیروزی در یک بازی مستقیم باشد تا حداقل به جبران اختلاف شش امتیازی در بازی‌های باقیمانده امیدوار باشد.
نکته قابل توجه در آستانه این بازی روابط دو باشگاه است که با‌صدور چند بیانیه در خصوص داوری بازی‌های سپاهان از سوی ذوب‌آهن و پاسخ سپاهانی‌ها به چالش جدی کشیده‌شد. باشگاه سپاهان همچنین بدهی‌های معوقه خودش را به ذوب‌آهن پرداخت نکرده و روابط دو طرف چندان مسالمت‌آمیز به نظر نمی‌رسد.
تقابل قلعه‌نویی و ابراهیم‌زاده در‌بازی امروز از جهات مختلفی قابل بررسی است. گذشته از رقابت دو تیم در صدرجدول و حساسیت دربی اصفهان، این دو سابقه همکاری در تیم ملی را داشته‌اند.
ابراهیم‌زاده دستیار قلعه‌نویی در کادر فنی تیم ملی بود و بعد از کنار رفتن سرمربی در یک مسابقه جانشین او شد. سرمربی فعلی ذوب‌آهن همچنین سابقه همکاری با باشگاه سپاهان را داشته و مدتی به عنوان مربی در این تیم فعالیت کرده است.
دیگر نکته قابل‌توجه در این بازی، مرور اتفاقات فصل گذشته است‌که‌ این دو مربی در تیم‌های ذوب‌آهن و استقلال برای رسیدن به عنوان قهرمانی رقابت نزدیکی داشتند.
روز آخر قلعه‌نویی و استقلال پیروز شدند و ذوب‌آهن با شکست مقابل فولاد جام قهرمانی را از دست داد. فعلا دومین رقابت دو مربی برای کسب عنوان قهرمانی باز هم به سود قلعه‌نویی دنبال می‌شود و ابراهیم‌زاده در تعقیب صدرنشین است.

قلعه‌نویی فاتح دربی‌های پایتخت بوده و حالا برای دومین بار شهرآورد اصفهان را تجربه می‌کند. او در این خصوص می‌گوید: «تجربه دربی‌های زیادی را دارم اما دربی اصفهان همواره به دلیل قدرت بالای تیم‌های این استان، جذابیت‌های خاص خودش را خواهد داشت»

قلعه‌نویی فاتح دربی‌های پایتخت بوده و حالا برای دومین بار شهرآورد اصفهان را تجربه می‌کند. او در این خصوص می‌گوید: «تجربه دربی‌های زیادی را دارم اما دربی اصفهان همواره به دلیل قدرت بالای تیم‌های این استان، جذابیت‌های خاص خودش را خواهد داشت.ذوب‌آهن تیم قدرتمندی است و سرمربیگری این تیم را فردی به عهده دارد که یکی از سرمایه‌های فوتبال ایران به حساب می‌آید پس به طور حتم بازی آسانی نخواهیم داشت.»
ابراهیم‌زاده هم در مورد این بازی گفت: «اگر ذوب‌آهن بتواند مقابل سپاهان به پیروزی برسد با توجه به فاصله گرفتن از سایر تیم‌ها از نظر شرایط روحی و روانی که برای ما ایجاد می‌شود، این بازی می‌تواند ارزشی معادل نه امتیاز داشته باشد. مساوی ما در این دیدار می‌تواند به سود سپاهان و تیم‌های تعقیب‌کننده ذوب‌آهن باشد، به همین دلیل فقط به فکر پیروزی هستیم»
دومین بازی حساس امروز دیدار استقلال و مس در ورزشگاه آزادی تهران خواهد بود. این اولین بازی تیم مرفاوی در لیگ پس از شکست در شهرآورد پایتخت است. استقلال در جام حذفی مقابل یک تیم آماتور به پیروزی پرگلی رسید اما بازی امروز چالش جدی پس از دربی به حساب می‌آید. دو هفته پس از شکست مقابل پرسپولیس، استقلال باید در این بازی به دنبال جبران آن نتیجه باشد هرچند شکست در مهم‌ترین بازی فصل به سادگی جبران نخواهد شد.
پرسپولیس با فتح دربی سه امتیاز از رقیب آبی‌پوش فاصله گرفته و استقلال می‌تواند حداقل چهل و هشت ساعت پیش از بازی این هفته سرخپوشان به مکان سوم بازگردد.مس کرمان، حریف امروز استقلال است که در وضعیت خوبی قرار ندارد و همچنان خطر سقوط را احساس می‌کند. بوناچیچ بارها روی نیمکت سپاهان موفق به شکست استقلال شد اما در تیم بحران‌زده مس انتظار زیادی از او وجود ندارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,