Saturday, 18 July 2015
24 July 2021
پرسه

«آیا دوست داشتن بهانه می خواهد؟»

2010 February 17

سیمن/رادیوکوچه

simin@koochehmail.com

طبق عادت هرساله‌ی روز ولنتاین سری به یک مکان عمومی زدم. دوست داشتم ببینم مردم در این روز چه کار می‌کنند و چه خبر است؟

این روزها چهره شهر هم متفاوت می‌شود. ویترین مغازه‌ها پر از اجسام قلبی شکل و قرمز رنگ می‌شود و کار گل فروشی‌ها و شکلات فروشی‌ها سکه است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در گشت و گذارم به یک درخت با عنوان درخت عشق (love tree) برخورد کردم که یک تابلو کنار آن گذاشته بودند. آنجا نوشته بود هرکس می تواند پیام خود را به کسی که دوست دارد  روی یک کاغذ یا کارت بنویسد و از این درخت آویزان کند. نگاهی به پیام‌ها انداختم. یکی به همه دوستان و بستگان خود پیام داده بود و برای آن ها آرزوی بهترین‌ها را کرده بود. و دیگری به دوست عزیزش گفته بود که با آمدن او به زندگیش، زندگی معنا و مفهوم دیگری برایش پیدا کرده و اظهار امیدواری کرده بود که به زودی یک زوج را تشکیل بدهند. پیام دیگری هم حاوی کلی تعریف و تمجید از همه دختراهای زیبا بود.

خیلی جالب بود. هرکدام را که می‌خواندم جرقه‌ای از انرژی درونم شعله می‌زد. به هرحال این اثر معجزه‌آسای عشق است. اما به راستی فلسفه وجودی روزهایی مانند ولنتاین یا سپندار مذگان یا هر روز دیگری که در دنیا به نام عشق نام گرفته است، چیست؟

بله خیلی‌ها روز عشق فرنگی را نمی‌پسندند و علاقه‌مندند که ملی میهنی عمل کنند. اما به هرحال عمل یکی است، ابراز عشق و علاقه به آن هایی که دوست داریم. اما آیا این ابراز عشق زمان خاصی می خواهد؟

همه انسان‌ها دوست دارند که دوست داشته بشوند و مورد توجه فرد مورد علاقه‌شان باشند. این حس خیلی حس خوبی است و محرکی است برای ادامه زندگی با انگیزه بیشتر. اما براستی چقدر در فرهنگ ما متداول است که آدم‌ها به یکدیگر ابراز علاقه کنند؟

همه ما بارها و بارها شنیدیم که «دیگر از ما گذشته است و این کارها کار جوان‌ها است.» اصولن پاگذاشتن به حیطه‌ای که به ابراز عشق و محبت مربوط می‌شود  به نوعی ممنوع است. حتا برای زوج‌های چندین و چند ساله،  دست یکدیگر را گرفتن یا کنار هم نشستن، با هم  رقصیدن یا برای یکدیگر تولد گرفتن حکم تابلو را پیدا می‌کند. حالا بوسیدن و هدیه دادن  گل سرخ که جای خود را دارد. اما به راستی چرا ما همیشه دنبال بهانه‌ای برای ابراز محبت  می‌گردیم؟ چرا عادت نداریم وقتی قلبمان از عشق به یک انسان خواه مادر، خواه دوست ،خواه همسر لبریز می شود آن را ابراز کنیم و او را در حس خود سهیم کنیم؟ چرا نمی‌توانیم برای عشق، روزگرد و هفته‌گرد و ماهگرد داشته باشیم؟

امید که هرکسی برای ابراز علاقه کردن بی‌شایبه و همیشگی راه خودش را پیدا کند و قلب تمامی مردم دنیا سرشار از عشق باشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,