Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
دایره‌ی شکسته

«سوال‌های بی‌جواب»

2013 July 22

مهشب­ تاجیک / رادیو کوچه

بر اساس مطالعات و پژوهش­های گروه­های اجتماعی که در سطوح مختلف انجام گرفته است، بیش از نیمی از درخواست­های طلاق­ها درکشور منشا و ریشه­اش به مسایل جنسی برمی­گردد. بسیاری از افراد جوانی که با یکدیگر ازدواج کرده­اند، در نخستین سال­­های زندگی مشترک خود، با توجه به این­که بنا به دلایل بسیاری از کامجویی­های جنسی محروم بوده­اند و یا حتا این احساس را با خود دارند، از ارتباط مشترک جدید خود، احساس لذت نمی­کنند. به مروز زمان نسبت به هم سرد شده و از یکدیگر جدا می­شوند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 این تحقیقات است که در سال­ھای گذشته بارھا و بارھا از سوی مراکز و منابع مختلف علمی، آماری و دانشگاھی به عمل آمده است و متاسفانه نتایج بسیاری از آن­ها موید این نکته­ی بارز است که ناکامی در روابط جنسی و زناشویی ریشه در بسیاری از طلاق­ها و جدایی­ها در کشور است که خود پدیده­ی طلاق و سرآغاز مشکلات دنباله­دار اجتماعی و فرهنگی دیگری خواهد شد.20130722- dayereye shekaste- Tajik- soalhaye bi javab 1

 مسئله­ی مهمی که در این زمینه باید بررسی شود، این است که چگونه می­توان جلوی این پدیده را گرفت؟ طبیعتن پاسخ به این­پرسش نیاز به یک کار کارشناسی مستقل و علمی دارد و باید که با تحقیقاتی جامع ریشه­ھای این مشکل شناخته شود و نتایج و حل معظلات آن تبدیل به برنامه­ریزی و سیاست­گذاری­ھای کلان کشوری شود. یکی از عمده مسایلی که در این زمینه موثر است و به طور تقریبی همیشه نادیده گرفته می­شود، مسئله­ی آموزش است. عدم آموزش مناسب و صحیح درباره­ی مسایل جنسی و مشکلات و معضلات مربوط و همچنین این موضوع که افراد از سنین بلوغ و بحران­های هورمونی خود با این مسایل درست و به جا آشنا نمی­شوند و از همان اوان سوالات بسیاری در ذهن آن­ها پدید می­آید که بی­جواب می­ماند و حتا اگر در تجربه­های جسته و گریخته و پنهانی خود بخواهند اطلاعات لازم را کسب نمایند، باز هم به طور کامل موفق نخواهند بود.

خط قرمزھای مصنوعی که این پدیده در جامعه­ی ما داشته و دارد و تابوسا­زی­های مفرط، پرداختن به موضوعات جنسی را تبدیل به یک معضل اساسی نموده است و این موضوع سبب شده که به خطا رسانه­ھا، مراکز آموزشی و حتا کتاب­ها به این موضوع نپردازند. در حال حاضر تنها منبع آموزشی کتاب­هایی مانند تنظیم خانواده است که بیشتر در ارتباط با جلوگیری از بارداری­های ناخواست بحث می­کند تا ارتباطات زناشویی و بین زوج­ها.

 20130722- dayereye shekaste- Tajik- soalhaye bi javab 2
به نظر می­رسد در این زمینه­ها باید دستگاه­ھای مسوول و فرھنگی در یک ھم­اندیشی و با اتخاذ یک سیاست مشترک و سازماندھی شده از سنین جوانی و بلوغ دانش آموزان و دانشجویان و ھمه­ی افراد یک مملکت شروع به آموزش نمایند. اگر این آموزش­ھا و به خصوص آموزش مسایل جنسی ھمزمان با دوران بلوغ جنسی پسران و دختران در مراکز آموزشی آغاز شود از سویی می­تواند جلوی بسیاری از مفاسد و بیماری­ھای مقاربتی و ایدز را بگیرد و جوانان را از معرض ابتلا به بیماری­های مهلک دور نگه دارد و از سوی دیگر سبب شود تا جوانان با آموزش صحیح اصول روابط در زندگی مشترک خود مشکلات کمتری داشته باشند.

اما اگر این آموزش ھا انجام نگیرد، دچار تداوم شرایط کنونی خواھیم بود که جوانان این آموزش­ھا را با ارتباط جنسی خارج از خانواده و قواعد اجتماعی می­آموزند و کسب این تجربه­ھا گاهی به قیمت غوطه­ور شدن در راه­هایی خطرناک است که صدمات جبران­ناپذیری به جسم و سلامتی­اشان می­زند. از سوی دیگر به این دلیل که این تجربه­ها با بنیان­های دست انجام نمی­گیرد، باز هم ممکن است افراد را دچار سردرگمی­های مفرط کند، به این دلیل که آدم­ها بنا به خاصیت خود، هزاران بار تجربه­پذیرند و هر کس می­تواند تجربه­های متفاوتی از یک مسئله داشته باشد که لزومن دانسته­هایی برای اتکا نیست. این آموزش­ها باید بنیادی و با جزییات و به خصوص در سنین مناسب باشد تا تاثیرات لازم را بر این روابط بگذارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,