Saturday, 18 July 2015
28 November 2020
گزارش از تورنتو

«جشنواره تیرگان ۲۰۱۳ در تورنتو »

2013 July 24

دکتر آویده مطمئن فر / رادیو کوچه

avideh@koochehmail.com

 

«در بر آنان گشوده شد. هزار پرده بر افتاد. پرتویی خیرگر بدرخشید و آن‌ها در سیمرغ نگریستند. و حیران بدیدند که سیمرغ هم آنان اند و آنان، همان سیمرغ. چون در سیمرغ نگریستند سی مرغ بدیدند و چون در خویش نگریستند همان سیمرغ. پس آن دو یک بودند و آن یک هر دو بود. کس در جهان حکایتی چنین نشنیده و در نیافته است. پرندگان حیران از سیمرغ رازها پرسیدند بی‌آنکه کلامی گفته باشند و بی‌آنکه کلامی از سیمرغ در آمده باشد پاسخ داد: جلوه گاه رخم آینه ای است که هر که در او بنگرد بر جسم و روح خود نگربسته است و خود را بیابد آن‌چنان که هست. چون چهل مرغ باشند یا سی در آینه چهلمرغ ببینند یا سیمرغ. پس سایه با آفتاب در آمیخت و دیگر هیچ. حال آن را به جاست. بی ره رویی و راه بری. »

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این پاراگراف پایانی نمایش نامه خوانی «کنفرانس پرندگان» منطق‌الطیر عطار بود که با کارگردانی «سهیل پارسا»، و ادپتاسیون «سیاوش شعبانپور» و بازیگری ۲۱ دانش آموز کلاس بازیگری سهیل پارسا در جشنواره هنر و فرهنگ ایرانی تورونتو، تیرگان، با استقبال بی‌نظیر تماشاگران دو بار به روی صحنه رفت.
TirganFestival5

داستان سیمرغ در‌واقع بازگوی پویایی چهارمین جشنواره تیرگان است که با زمینه «امید» در روز پنچشنبه ۱۸ جولای ۲۰۱۳ در هاربرفرانت سنتر تورونتو در کنار دریاچه اونتاریو افتتاح شد.

در جشنواره تیرگان که بیش از سه روز در اواخر ماه جولای برگزار می‌شود، بخش عمده‌ای از بازدید کنندگان از جامعه ایرانی منطقه بزرگ تورونتو هستند اما هزاران غیر ایرانی که مشتاق ایجاد ارتباط با  فرهنگ ایرانی هستند نیز به آن‌ها می پیوندند.

جشنواره تیرگان بزرگترین رویداد فرهنگی ایرانیان در جهان است. تیرگان ۲۰۱۳ چهارمین جشنواره هنر و فرهنگ ایرانی است که در‌واقع هر دو سال یک بار از سال ۲۰۰۶ در تورنتو هنرمندان ایرانی، سبک های موسیقی، تاتر، هنرهای زیبا و هنرهای اجرایی بسیاری را به بازدید کنندگان معرفی می‌کند. این جشنواره فرصت منحصر به فردی برای ارتباط دوباره با ریشه‌های فرهنگی خود و انتقال آن به نسل های بعدی به ایرانیان خارج از کشور ارایه می‌دهد. در حالی که امروزه به علت گفتمان سیاسی حکومت ایران و برنامه بحث برانگیز هسته ای میراث رنگارنگ ایران و تنوع فرهنگی آن از دید خارج می‌شود، تیرگان جسورانه پلی برای درک متقابل فرهنگی با کشورهای دیگر می‌سازد.

TirganFestival6

«مهرداد آرین نژاد»، از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت تیرگان می‌گوید: «در حالی که ایرانیان مهاجر دیدگاه های سیاسی بسیار ناهمگونی دارند، اما در درک تاریخ و فرهنگ غنی ما بسیار متحد هستند.»

بنابر گفته مهرداد آرین نژاد، این جشنواره با کمک ۳۰۰ نفر دواطلب و البته اسپانسورها، شهر تورونتو، هاربرفرانت سنتر، دولت فدرال و دولت اونتاریو امکان‌پذیر است.

البته سازمان های دانشجویی ایرانی، بنیادهای فرهنگی، اجتماعی و صنفی، گروه‌های هنری که در رشد جامعه ایرانی تأثیر داشته‌اند و افراد سرشناس بسیاری از وابستگان به خانواده بزرگ تیرگان هستند که برای برگزاری این جشنواره گرد هم می‌آیند.

مراسم افتتاحیه تیرگان ۲۰۱۳، با سخنرانی خانم انوشه انصاری، عضو افتخاری تیرگان، آقایان مهرداد آرین نژاد، دکتر مریدی، نماینده پارلمان اونتاریو، و علی احساسی آغاز شد. هم چنین، نمایندگانی از نخست وزیر کانادا، استفان هارپر و جاستین ترودو، از حذب دمکرات کانادا، و خانم کتلین وین، نخست وزیر اونتاریو پیام‌های خود را به ایرانیان رساندند و جشن تیرگان را شاد باش گفتند. وزیر گردشگری، فرهنگ و ورزش اونتاریو، «مایکل چان» و «ویلیام بویل»، مدیر اجرایی مرکز هاربر فرانت شهر تورونتو نیز در این مراسم حضور داشتند و در این باب سخنانی گفتند.

مراسم افتتاحیه با تاتر اپراتیک آرش کمانگیر بر مبنای نوشته سیاوش کسرایی با کارگردانی «سیاوش شعبانپور» با گروه کر و خواننده سوپرانو اپرا، «کاملیا دارا» و موسیقی «گروه آیکات» با رهبری «مازیار حیدری» و «ارکستر سمفونی آیکات» در فضای آزاد برگزار شد.

TirganFestival7

گروه موسیقی نیمه ها، با رهبری «بهنام جهانبگلو» از کانادا، گروه موسیقی «بلرد ویژن»، گروه موسیقی فیوژن «دایره» از کانادا، نمایشگاه گروهی با «نهال بهمن»، «فرهاد فرازمند»، «سایه ایرانخاه»، «معصومه جیان-جاودان»، «مهربان مهربانی»، «احسان کیابخش»، «کاملیا پزشکی»، «بهار سبزواری»، «نازی ساخاورز»، «پویان طباطبایی»، و «صادق تیرافکن»، رقص آذربایجانی توسط گروه رقص «اودلار» کانادا، گروه موسیقی و تئاتر معاصر، «رعنا، منصور و کارمندارن»، از ایالات متحده آمریکا، داستان عشق شاهنامه، بازگویی داستان خسرو و شیرین،بهرام و آرزو و سهراب و گردآفرید، با رقص «شاهرخ مشکین قلم»، گالری مسابقه عکس با موضوع «امید»، کنسرت «سپیده رئیس سادات»، «کیا طباسیان» و گروه، مجموعه‌ای از فیلم‌های کوتاه توسط «شیرین نشاط»، نوازندگی انفرادی گیتار توسط «مانلی جمال»، از کانادا، گروه موسیقی «عجم» از انگلستان، گروه موسیقی رپ «سایه آسمان» از کانادا، «ساخته شده در چین»، نصب هنری تعاملی در فضای باز توسط «نگار فرجیانی»، کارگاه پخت و پز غذاهای ایرانی توسط «نجمیه باتمانقلیچ»، از ایالات متحده آمریکا، رقص کردی توسط گروه رقص «ماین زارد» از کانادا، برنامه‌های کودکان، خواندن کتاب توسط خانم «مونیرو روانی پور»، موسیقی سنتی ایرانی و رقص سنتی با رویکرد مدرن توسط گروه رقص معاصر از کانادا، ارائه بحث افسانه «کنفرانس پرندگان» توسط «دکتر لیلی انور» از فرانسه، رقص سنتی و عامیانه

در جشنواره تیرگان که بیش از سه روز در اواخر ماه جولای برگزار می‌شود، بخش عمده‌ای از بازدید کنندگان از جامعه ایرانی منطقه بزرگ تورونتو هستند اما هزاران غیر ایرانی که مشتاق ایجاد ارتباط با  فرهنگ ایرانی هستند نیز به آن‌ها می پیوندند

ایران توسط گروه ملی باله پارس ونکوور از کانادا، موسیقی کردی و موسیقی سنتی ایرانی در کنسرت گروه «وصال» از کانادا، نمایش عروسکی (خیمه شب بازی) برای کودکان و نوجوانان توسط «ویدا قهرمانی» از کانادا، انیمیشن هزار و یک شب با پرسش و پاسخ از مدیران، ارایه بحث روابط بین ایران باستان و ایتالیا توسط «دکتر کاوه فرخ» از کانادا، کارگاه آموزشی دف توسط  «آراز نایب پاشایی» از کانادا، کنسرت حامد نیک پی و گروه از ایالات متحده، موسیقی فیوژن «بابک تقی خانی» و «سولماز پیمایی» از کانادا، کنسرت موسیقی سنتی گروه دیلان از کانادا، ارایه بحث «چکیده ای از سایت تاریخی پاسارگاد» توسط «سیامک اسکندری»، کتابخوانی کتاب با مقدمه دکتر فریبرز مختاری از ایالات متحده آمریکا، اکران فیلم «بازمانده از ماگادان» به کارگردانی عارف محمدی از کانادا، نمایشگاه آثار هنرمندان: «سهیلا کاظم اصفهانی»، «نگار فراجیانی»، «گیتا هاشمی»، الناز مصومیان»، «ناز رهبر»، و «سونا صفایی سوره»، پروژه همکاری هنر با موضوع «امید» از «شقایق شیرین باب»، ارائه بحث «ارتباط تجسمی و هنر سینما» با «شجاع آذری»، «شیرین نشاط» و «بابک پیامی»، از  ایالات متحده آمریکا و کانادا، داستان کوتاه و مسابقه عکس با مراسم اهدای جایزه و ادای احترام به هنرمند بصری با استعداد ایرانی – کانادایی، «صادق تیرافکن»، ارایه بحث «هنر شرقی  تجسم موسیقی ایرانی از طریق طرح جنبش» توسط «کاترین سنت جان St.John » از ایالات متحده، گروه ملی کر ایران از کانادا، اکران فیلم «پادشاه سیاه و سفید» از ایالات متحده، و هنرمند در حال ظهور از آکادمی گوگوش، «ندا»، آهنگ موسیقی فولکلور زیبای گیلکی توسط «شیلا نهروار» از کانادا، رقص و موسیقی فلامنکو توسط «حوری»، ارایه بحث «ارزش ردیف یا مجموعه ای از سیستم‌های معین» توسط دکتر «لوید میلر» از ایالات متحده آمریکا از دیگر برنامه‌هایی بود که در این جشنواره برگزار شد.

مراسم اختتامیه تیرگان با تجلیل از هنرمندان شرکت کننده، شخصیت های ادبی، مهمانان و بزرگان نقطه پایانی این جشنواره بود که با همت بیش از ۳۰۰ دواطلب، ۱۵۰ هنرمند و یک صد و سی هزار بازدید کننده یک‌شنبه شب، ۲۱ جولای ۲۰۱۳ به پایان رسید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , ,