Saturday, 18 July 2015
02 June 2020
چند ایده آبکی برای روزهای گرم تابستانی

«افسانه‌خانه / آب را دریابید»

2013 July 25

افسانه هژبری / رادیو کوچه

afsaneh@koochehmail.com

بدیهیاتی هستند که تکرارشون نه‌تنها ضرری نداره که گاهی ضروری به‌نظر می‌رسه. مانند ضرورت نوشیدن آب زیاد و کافی‌، بخصوص در روزهای گرم تابستان. پس بدانید و آگاه باشید که من می‌دونم  که شما همه‌ی اینها رو می‌دونید، اما باز هم میگم جهت محکم کاری، چرا که گرما در شهر ما بیداد می‌کنه و باورتون بشه، هستند افرادی که سگ وبچه شون رو، بله بچه‌شون رو در پارکینگ فروش‌گاه‌ها توی ماشین می‌گذارند و می‌رن پی‌ خرید و طفل از گرما هلاک می‌شه. امسال تا حالا دو تلفات سگ داشته‌ایم به این شکل و یک کودک. حالا بگذریم…

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

با اجازه، با و واضح‌ترین واضحات شروع می‌کنم: بدن ما عمدتن از آب تشکیل شده بین ۵۰ تا ۷۰ در صد، بسته به اینکه چند سالمونه یا چقدر ماهیچه و چربی‌ داریم. مثلن افراد مسن آب کمتری در بدن دارند.  یک بدن میتونه حتا برای هفته‌ها بدون غذا سر کنه، به این ترتیب که مواد مغذی لازم رو از ماهیچه‌ها و چربی‌های خودش بمکه و تامین کنه. اما بدون آب، چند روزی بیشتر دوام نمیاره و می‌میره. و البته خیلی‌  زودتر اگر در یک فضایی باشید که گرمای‌ هوا از دست دادن آب بدن رو تسریع کنه. بطور مثال، توی ماشین حتی با پنجره نیم باز زیر آفتاب با درجه حرارت بالا یک جسه کوچک بیش از سی، چهل دقیقه دوام نمیاره.

بدن ما نیازمند و وابسته به آب هست چون: آب غذا را هضم می‌کنه به این ترتیب که مواد غذایی رو حل کرده و به آن‌ها این امکان را میدهد که از دیواره روده‌ها عبور کرده و به وارد جریان خون بشوند. آب پیام‌های الکرتیکی بین سلولی می‌فرستد که موجب می‌شه چشم‌هایمان ببینند، مغزمان کار کند، ماهیچه‌هامان حرکت کند، و غیره.  آب درجه حرارت بدن را نرمال نگه می‌داره، مفاصل رو نرم نگه میداره، از ستون فقرات و دیگر بافتهای حساس محافظت می‌کنه ومواد زاید بدن رو از طریق ادرار و مدفوع از بدن به بیرون می‌فرسته.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری امریکا هم نصیحت و وصیت‌های دیگری به زبان ساده داره: می‌گه در حالت عادی آب مورد نیز بدنمون رو از طریق آبی‌ که به هنگام بروز تشنگی می‌خوریم و همین‌طور از طریق نوشیدنی‌هایی که به همراه غذا می‌خوریم، تامین می‌کنیم. اما موقعی که هوا گرمه و یا به هنگام فعالیت بدنی یا وقتی‌ تب داریم باید یک فشاری به خودمون بیاریم که یادمون بمونه بیشتر آب بخوریم. چجوری اینکار بکنیم؟ الان بهش میرسیم.

این منبع پزشکی‌ میگه، موقعی که هوا گرمه و یا وقتی‌ فعالیت بدنی طولانی‌ می‌کنید، برای اینکه بدن دچار بی‌ آبی‌ نشه، می‌بایست هم در حال فعالیت آب نوشید وهم پس از اتمام فعالیت. یک چیز دیگه‌هم میگه که بنظرم مهم و جالب آمد میگه آب رو قبل از اینکه احساس تشنگی کنید بخورید، چون وقتی‌ احساس تشنگی می‌کنید نشونه اینه که بدن شروع کرده به بی‌ آبی‌ کشیدن.

پیشنهاداتی برای اینکه تشویق و ترغیب بشیم که بیشتر آب بخوریم. اول این‌که، سعی کنید غذاها یا سبزیجاتی که بخش عمدها ی از اون مایعه بخورید. به عنوان مثال، کرفس، گوجه فرنگی‌، پرتقال و خربزه چیزی بین ۸۵% تا ۹۵% از آب تشکیل شده اند.

راه دوم، نوشیدن نوشیدنی‌های گاز دار و آب‌میوه‌های آماده، و نوشابه‌های ورزشی مثل “گیترد” خنک هست که فکر می‌کنم برای خیلی ها افراد خیلی‌ رایجه . نوشیدن نوشیدنی‌های از دست کوکا و سودا و غیره از این نظر که آب به بدن می‌رسونه خوبه اما اشکالش میتونه اضافه کردن کالری ناخواسته و افزایش وزن باشه.

یک راه دیگر اشتها آور نوشیدنی هم اینه که آب میوه رنگی‌ مثل آب انار و آب پرتقال رو در قالب یخ به اشکال مختلف بریزید و یخ رنگی‌  رو در آب گاز دار یا بی‌ گاز مورد علاقتون بریزید

پس، بهتر از راه دوم یافتن نوشیدنی‌هایی است که شیرینی مصنوعی نداشته باشند. این هم چند ایده نوشابه‌ای خوشمزه و با طراوت و کم کالری:

آب ساده مخلوط شده با میوه جات: یک پارچ آب خنک بردارید و در اون قطعات میوه مثل خیار، هلو، لیمو، توت فرنگی‌، یا سبزیجاتی مثل نعنا و ریحان بریزید. لازم نیست متخصص تغذیه باشید تا بدونید این یک نوشیدنی خوشگل و بدون کالری هست، اما خوب در این مقاله نوشته شده که «داون جکسون» که یک متخصص تغذیه در شیکاگو هست، این موضوع رو تایید کرده.

آبمیوه تازه و آب گاز دار: آب‌میوه محبوبتون رو هر چه که هست (آب نار، آب آناناس، آب پرتقال) را با آب گاز دار به نسبت یک به سه‌ مخلوط و نوش جان کنید.

مخلوط آب‌هندوانه و آب‌لیمو بجای لموناد آماده و بجای شربت آبلیمو خودمون حتا که یک عالم شکر داره: چهار قاچ بزرگ هندوانه بدون هسته رو در مخلوط کن له‌ کنید، سه‌ تا لیمو رو آب گرفته بهش اضافه کنید و بریزید توی لیوان پر از یخ. یک لیوان از این نوشیدنی ۴۵% نیاز روزانه شما به ویتامین سی‌ رو تامین می‌کنه بعلاوه اینکه هیچ شکر اضافه شده هم نداره.

یک راه دیگر اشتها آور نوشیدنی هم اینه که آب میوه رنگی‌ مثل آب انار و آب پرتقال رو در قالب یخ به اشکال مختلف بریزید و یخ رنگی‌  رو در آب گاز دار یا بی‌ گاز مورد علاقتون بریزید اولش فقط خوشگله همینطور که آب می‌شه از خوش مزگیش به آب هم سرایت میکنه و خیلی‌ سرگرم کننده و با حاله.

چای خنک شده یا همون «آیسد تی‌» هم اگه اهلش هستید با چند پر ترخون خیلی‌ خوب می‌شه. چند کلمه هم در مورد چیزهایی که بهتره نخوریم بگیم: قهوه و مشروبات الکلی به بی آبی بدن کمک می‌کنند و نوشیدن اون‌ها در گرمای زیاد ایده خوبی نیست. اینو متخصصین تغذیه میگن، من نمی‌گم!

خلاصه یه راه پیدا کنید که خیلی‌ آب بخورید اگر در فصل و منطقه گرم هستید. و هر کجا که هستید، وپیرو هر مذهبی که هستید هر کاری می‌کنید و هر چیزی خودتون می‌خورید یا نمی‌خورید،شما رو به آنچه می‌پرستید قسم حیوانات و کودکان بی‌‌زبان و بی‌دفاع خودتون رو بی آب در گرمای فضای بسته حبس نکنید و اگر شاهد این منظره بودید، بی کلام از کنارش عبور نکنید.

منابع

Why Your Body Needs Water http://www.dummies.com/how-to/content/why-your-body-needs-water.html

Water: Meeting Your Daily Fluid Needshttp://www.cdc.gov/nutrition/everyone/basics/water.html

Skinny, low-calorie beverages for hot summer dayshttp://yourlife.usatoday.com/fitness-food/diet-nutrition/story/2011/07/Skinny-low-calorie-beverages-for-hot-summer-days/49131146/1

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,