Saturday, 18 July 2015
29 November 2020
حادثه‌ای دیگر برای پناه‌جویان

«قایق حامل پناه‌جویان در راه استرالیا غرق شد»

2013 July 24

خبر / رادیو کوچه

با وجود اعلام دولت استرالیا مبنی بر این‌که پناه‌جویان و مهاجران غیر قانونی را به مکان‌هایی خارج از این کشور، از جمله جزایر پاپوآ گینه‌نو خواهد فرستاد، یک قایق دیگر حامل پناه‌جویان که بیشتر آن‌ها ایرانی و سریلانکایی بودند، سه‌شنبه شب بیست‌وچهارم جولای، در راه استرالیا غرق شد.

به گزارش «سایت استرالین»، تا کنون ۱۶۰ تن از ۲۰۰ مسافر این قایق که در سواحل جاوه دچار حادثه شد، نجات یافتند. برخی منایع، تعداد مسافران را ۱۷۰ تن ذکر کرده‌اند.

در میان چهار نفری که مرگ آن‌ها تایید شده، سه کودک هجده ماهه، دو ساله و هفت ساله سریلانکایی و یک زن جوان ایرانی هستند.

Photo: Ardiles Rante Source: DailyTelegraph

Photo: Ardiles Rante Source: DailyTelegraph

حادثه‌ای مشابه، ده روز پیش برای یک قایق دیگر حامل پناه‌جویان رخ داده بود.

طبق تصمیم جدید دولت استرالیا، از این پس پناه‌جویانی که به صورت غیرقانونی و از راه دریا وارد این کشور می‌شوند، به جزایر پاپوآ گینه‌نو و سایر جزایر اقیانوس آرام منتقل خواهند شد. این تصمیم در واکنش به افزایش میزان ورود پناه‌جویان به استرالیا اتخاذ شده است که بیشترین میزان آن‌ها را ایرانیان و افغان‌ها تشکیل می‌دهند.

از سوی دیگر، «کوین راد» نخست‌وزیر استرالیا از اندونزی خواسته است تا شرایط اعطای ویزا به شهروندان ایرانی را سخت‌تر کند. اندونزی نیز با پاسخ مثبت به این درخواست، از روز بیستم آگست قانون اعطای ویزا در فرودگاه مقصد را برخواهد داشت و از این پس، ایرانی‌ها مجبور خواهند بود تا برای ورود به خاک اندونزی هم از سفارت این کشور درخواست ویزا کنند.

بیش از پنج‌هزار ایرانی در شش‌ماه اخیر از طریق دریا و عمدتا از مبدا بنادر اندونزی وارد استرالیا شده‌اند. هر ساله طی چندین حادثه در مسیر میان اندونزی تا جزایر کریسمس استرالیا که با قایق‌های غیر استاندارد و مسافر بیش از ظرفیت پیموده می‌شود، مواردی از غرق‌شدن پناه‌جویان گزارش می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,